Motoryzacja

Co warto wiedzieć o nowoczesnych narzędziach warsztatowych?

Narzędzia rozłożone na stole

Christina Reichl Photography / Getty Images

Motoryzacja

Co warto wiedzieć o nowoczesnych narzędziach warsztatowych?

Narzędzia rozłożone na stole

Christina Reichl Photography / Getty Images

Profesjonalne narzędzia warsztatowe umożliwiają szybszą i skuteczniejszą pracę. Dowiedz się, z czego korzystają dzisiejsi mechanicy oraz domowi majsterkowicze.

Dobre narzędzia warsztatowe są dla mechaników czy budowlańców przedłużeniem ręki. Dzięki tym przydatnym narzędziom warsztatowym mogą wykonywać zupełnie nowe czynności.

Nowoczesne narzędzia warsztatowe – co się do nich zalicza?

Wiele współczesnych warsztatów samochodowych, a także firm budowlanych, instalacyjnych czy stolarskich, wykonuje coraz to bardziej zaawansowane zadania. Postęp technologiczny przyspiesza z roku na rok, co sprawia, że nawet do podstawowych napraw, używa się coraz nowszych narzędzi warsztatowych.

Nowoczesne narzędzia warsztatowe, z których korzystają, np. instalatorzy to:

1. klucze: hydrauliczne, nastawne, maszynowe,

2. piły do metalu,

3. gwintownice,

4. przecinaki.

W obecnych czasach powyższe narzędzia to absolutne minimum.

Z kolei w mechanice do nowoczesnych narzędzi warsztatowych zalicza się:

1. narzędzia pomiarowe,

2. podnośniki,

3. kompresory,

4. urządzenia czyszcząco-myjące.

W przypadku mechaniki pojazdowej, najbardziej zaawansowane są te maszyny, z których korzysta się podczas diagnostyki. Wiele nowych pojazdów posiada dużo elektronicznych podzespołów, tj. komputery sterujące, których co do zasady nie da się naprawić bez użycia innego komputera.

Tester i wideoskop – nowoczesne narzędzia warsztatowe samochodowe

Tester diagnostyczny jest jednym z ważniejszych współczesnych narzędzi warsztatowych. Nazwa już sugeruje, do czego służy ten rodzaj sprzętu. Tester modyfikuje oprogramowanie auta, umożliwia odczytywanie kodów błędów oraz ich usunięcie. Korzystanie z niego wymaga, aby pojazd pod deską rozdzielczą, miał zamontowane złącze diagnostyczne OBD2. Testery na potrzeby prywatne można kupić już za kilkadziesiąt złotych, natomiast testery diagnostyczne, znajdujące się we współczesnych warsztatach, są znacznie droższe – ich cena zaczyna się nierzadko od kilku tysięcy złotych.

Kolejnym dobrym narzędziem warsztatowym , o którym trzeba wspomnieć, jest cyfrowy wideoskop. Dzięki niemu można zbadać trudno dostępne miejsca w aucie, a przy okazji je sfotografować i sfilmować. To urządzenie posiada także wewnętrzną pamięć, co więcej, można je podpiąć do TV. Bez wątpienia jest to pomocne narzędzie warsztatowe, umożliwiające mechanikowi oglądanie pojazdu, bez konieczności demontowania poszczególnych podzespołów.

Ciekawe narzędzia warsztatowe – co jeszcze warto poznać?

Interesującymi, a zarazem praktycznymi narzędziami warsztatowymi są:

1. wózki i skrzynie z narzędziami,

2. narzędzia do wymiany szyb,

3. ściągacze wycieraczek

Nowoczesne skrzynie z narzędziami pomagają w organizacji pracy. W warsztatach często można zauważyć skrzynie stacjonarne na kółkach, umożliwiające przechowywanie narzędzi w jednym miejscu (to bardzo popularne amerykańskie narzędzie warsztatowe ).

Następną ciekawostką jest urządzenie do demontażu szyb. Dzięki specjalnym uchwytom i przyssawkom, w które wyposażone jest to narzędzie, można przenosić szyby wypukłe. Kolejnymi z praktycznych i zarazem pomysłowych urządzeń są ściągacze do wycieraczek. Są one wręcz niezbędne, gdyż umożliwiają demontaż ramion wycieraczek, bez narażania ich na uszkodzenia. Dużym powodzeniem cieszą niemieckie narzędzia warsztatowe tego typu.

Przydatne narzędzia warsztatowe – które z nich trzeba mieć?

Narzędzia warsztatowe, profesjonalne lub półprofesjonalne, są potrzebne w każdym gospodarstwie domowym. Dzięki nim, w każdej chwili, można dokonać drobnych napraw, co znacznie podnosi komfort życia. Osoby, które nie posiadają jeszcze swojego niezbędnika majsterkowicza, powinny w pierwszej kolejności rozważyć zakup narzędzi, tj:

1. młotek ślusarski,

2. szczypce zaciskowe,

3. klucze płaskie i klucz nastawny do rur,

4. kombinerki.

Urządzeń tego typu, rzecz jasna, jest znacznie więcej. Niemniej jednak zarówno mieszkańcom bloków, jak i domków jednorodzinnych najczęściej potrzebne są właśnie te narzędzia warsztatowe. Nazwy firm produkujących ten sprzęt można znaleźć na wielu blogach i stronach poświęconych budownictwu, rzemiosłu itp.

Klucze – niezbędne narzędzia warsztatowe. Które warto kupić?

Często potrzebnymi narzędziami warsztatowe klucze płasko-oczkowe i nasadowe . Używa się ich zarówno w domach prywatnych, jak i warsztatach czy fabrykach. W marketach budowlanych sprzedawane są całe zestawy tych narzędzi, w których skład najczęściej wchodzą: nasadki sześciokątne, nasadki do świec, grzechotki i pokrętła wkrętakowe.

Najtańsze narzędzia warsztatowe tego typu są często wykonane ze słabej stali. W związku z tym, kto chce, aby klucze służyły mu przez kolejne lata, nie powinien sugerować się ceną, tym bardziej, że jest to raczej zakup jednorazowy.

Zobacz film: Przegląd samochodu przed zimą.


Zobacz film: Przegląd samochodu zimą. Źródło: Dzień Dobry TVNCo sądzisz o tym artykule?
83
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0