Nie zawsze najszybszy test ciążowy jest tym najskuteczniejszym i najbardziej wiarygodnym.
Więcej:
Jak działają testy ciążowe?
Wybierając najszybszy test ciążowy , warto wiedzieć, na jakiej zasadzie testy w ogóle działają. Wyróżniamy ich dwa rodzaje: domowe i laboratoryjne, jednak schemat ich działania jest taki sam. Wykrywają one gonadotropinę kosmówkową, czyli tzw. beta hCG. Hormon ten wytwarzany jest od ok. 8 dnia po zapłodnieniu, przez łożysko i zapłodnioną komórkę jajową. Już po 48 godzinach od implantacji zarodka jego poziom podnosi się o 1 mlU/ml. Rośnie on do 3 miesiąca ciąży, wraz z jej rozwojem. Test ciążowy powinien być wykonany rano , gdyż wtedy mocz jest najbardziej skoncentrowany. Najlepiej zrobić go w dniu spodziewanej miesiączki, kiedy to poziom tego hormonu osiągnie poziom wykrywany też testy. Wykonany wcześniej (zwłaszcza domowy test ciążowy – ten najszybszy również) może dać wynik fałszywie ujemny. W przypadku długich bądź bardzo nieregularnych cykli zaleca się wykonanie testu ciążowego 10 dni po potencjalnym zapłodnieniu. Warto jednak zaznaczyć, że niekoniecznie dzień zapłodnienia musi być dniem stosunku, gdyż plemniki w drogach rodnych kobiety mogą przeżyć nawet do 7 dni.
Zobacz także: Lalka, która przygotowuje do roli rodzica
Czułość testów ciążowych
Testy ciążowe zarówno domowe, jak i laboratoryjne, mają czułość określaną w jednostce mlU/ml. Oznacza to minimalną ilość hormonu w moczu lub krwi, która zostanie wykryta przez test. Ultraczułe najszybsze testy ciążowe , które można wykonać w domu, mają czułość 10 mlU/ml, co oznacza, że wykrywają ciążę już kilka dni po zapłodnieniu. Te z czułością 25 mlU/ml dają wiarygodny wynik w dniu spodziewanej miesiączki. Nie wszystkie testy dostępne na rynku pozwalają wykryć ciąże w takim czasie. Istnieją też najmniej czułe testy 1000 mlU/ml, które potwierdzą lub wykluczą ciąże dopiero po kilku tygodniach od domniemanego zapłodnienia. Kupując test ciążowy (najszybszy według producenta również), należy zwrócić uwagę na jego faktyczną czułość , która określona jest w ulotce.
Zobacz także: Baby boom w polskim show-biznesie!
Domowy test ciążowy – jaki najszybszy?
Gwarancja wiarygodności podawana przez producentów testów ciążowych wynosi ok. 95% w przypadku testów wykonanych w odpowiednim czasie. Domowy najszybszy test ciążowy — ten z czułością 10 mlU/ml wykryje ciążę już kilka dni po zapłodnieniu. Na rynku istnieją 4 popularne rodzaje testów ciążowych. Czy typ testu wpływa na jego szybkość? Jak już dobrze wiesz, skuteczność testu zależy od jego czułości. Z tego też powodu najszybszy test ciążowy, który można zrobić w domu to test strumieniowy , który wykonuje się poprzez podłożenie go pod strumień moczu. Większość modeli tego testu wykrywa gonadotropinę kosmówkową już w stężeniu 10 mlU/ml. Pozostałe rodzaje testów z reguły mają niższą czułość – 25 mlU/ml. Mogą one być też trudniejsze w wykonaniu, dlatego, że mocz należy zebrać do pojemnika i w zależności od testu zanurzyć go w nim ( test paskowy – nie jest to najszybszy test ciążowy ) lub przenieść go pipetą w odpowiednie miejsce (test płytkowy i cyfrowy). Jak Wspomniano wcześniej: przy zakupie testu należy zweryfikować jego czułość, sprawdzając informacje zawarte na ulotce dołączonej do produktu.
Zobacz także: Jak rodzi się w Polsce?
Laboratoryjny test ciążowy – najszybszy sposób na poznanie wyniku?
Zniecierpliwionym osobom, które chcą jak najszybciej dowiedzieć się, czy są w ciąży czy to jednak fałszywy alarm, polecamy wykonane laboratoryjnego testu z krwi. Jego czułość jest tak wysoka (5 mlU/ml), że pozwala wykryć ciąże już tydzień po stosunku, a w 100% wiarygodny wynik daje w 3 tygodniu ciąży. Warto też zaznaczyć, że tego typu test pozwala określić także tydzień ciąży. Wykonany prywatnie kosztuje około 30 zł, w zależności od przychodni. To najszybszy test ciążowy jaki można aktualnie przeprowadzić.
Przeprowadzony z moczu test ciążowy jest najszybszy , ale najpewniejszy będzie również ten laboratoryjny. 10 dni po dacie spodziewanej miesiączki daje on niepodważalną pewność co do istnienia lub braku ciąży.
Badanie USG czy test ciążowy – jaki najszybszy sposób na potwierdzenie ciąży?
Badania USG to nie najszybszy test ciążowy . Wykrycie ciąży dzięki niemu możliwe jest dopiero w 5 lub 6 tygodniu ciąży. Wszystko przez zbyt małe rozmiary zarodka, który może być niewidoczny dla lekarza lub niezauważony przez niego. Dlatego wybierając test ciążowy: najszybszy i najskuteczniejszy , warto skorzystać z domowych lub laboratoryjnych badań, a na USG wybrać się dopiero w celu potwierdzenia zapłodnienia i sprawdzania, czy z płodem wszystko w porządku.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN