Zgodnie z przepisami
Jak wspomniała, dr hab. Katarzyna Kłosińska, językoznawczyni UW i przewodnicząca Rady Języka Polskiego, zgodnie z prawem, rodzice nie mogą nadawać dzieciom imion zdrobniałych, uwłaczających czy ośmieszających. Decyzja o tym, czy propozycja rodziców spełnia wszelkie wymagania, należy do kierownika urzędu stanu cywilnego.
Ulubione imiona Polaków
Już od kilku lat możemy zauważyć tendencję na imiona tradycyjne. W Warszawie, w pierwszej połowie 2019 roku rodzice najczęściej nazywali swoje dzieci: Zuzanna i Antoni.
Wśród imion dla dziewczynek największą popularnością cieszyły się:
- Julia,
- Maja,
- Zofia
- Hanna
W pierwszej piątce imion nadawanych chłopcom znalazły się także:
- Jakub,
- Jan,
- Szymon
- Aleksander
Zosia i Janek w Poznaniu
W Poznaniu najczęściej nadawanymi imionami w 2019 roku były Zofia i Jan. Według danych Urzędu Stanu Cywilnego w Poznaniu, w minionym roku pojawiło się 343 nowo narodzonych Janków oraz 287 małych Zoś.
W styczniu rodzice rejestrować będą jeszcze swoje dzieci urodzone pod koniec grudnia. Lista najpopularniejszych imion dzieci urodzonych w poznańskich szpitalach nie powinna się jednak zmienić
– podał zastępca kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Poznaniu Krzysztof Konarski.
Kolejnymi najpopularniejszymi imionami żeńskimi dzieci urodzonych w 2019 roku były: Julia, Zuzanna, Hanna, Maja, Maria, Lena, Antonina, Helena i Oliwia. W rankingu najczęściej nadawanych imion męskich, za Janem, Stanisławem i Antonim, znaleźli się Jakub, Franciszek, Aleksander, Wojciech, Leon, Mikołaj oraz Szymon.
Poznański magistrat poinformował, że wśród dzieci urodzonych w 2019 roku znalazła się jedna Wanessa i jedna Hana. Miastu przybył też jeden nowo narodzony Lucas i jeden Mariusz.
Zobacz też:
- Znamy płeć dziecka Małgorzaty Rozenek i Radosława Majdana!
- Jak zwracać się do dzieci w domu? Zabawne imiona dla najmłodszych!
- Tylko u nas. Robert Burneika z partnerką i "hardcorową"córeczką. Jak dziewczynka ma na imię?
Autor: Magdalena Gudowska
Źródło: PAP