Zobacz też: Sinice w Bałtyku 2019 – dlaczego są takie groźne? Lista zamkniętych kąpielisk! >>>
Leżące pomiędzy Europą, Afryką i Azją Morze Śródziemne mierzy aż 2,5 mln km². Jest to siódme co do wielkości morze na świecie. Graniczą z nim aż 22 państwa, a większość z nich wchodzi w skład Partnerstwa Eurośródziemnomorskiego, mającego na celu współpracę w trzech różnych dziedzinach: bezpieczeństwie, gospodarce i kulturze. Otaczające Morze Śródziemne kraje to jednak przede wszystkim popularne, turystyczne kierunki. Podróżnych przyciągają wspaniałe krajobrazy, temperatura wody, ciekawa roślinność oraz zamieszkujące Morze Śródziemne zwierzęta .
Morze Śródziemne – podstawowe informacje
Międzykontynentalne Morze Śródziemne pełniło ważną rolę już na kilka tysięcy lat przed naszą erą. Przede wszystkim stanowiło ważny ośrodek żeglugi i handlu oraz miejsce rozwoju rolnictwa i rzemiosła. Kwitły tu także kultura i nauka. Leżące nad Morzem Śródziemnym państwa bogate są w liczne pamiątki po starych cywilizacjach – zabytki, ruiny, wyroby rzemieślnicze, dzieła sztuki oraz pozostałości po wsiach i miastach. Na szczególną uwagę zasługują również jego położenie oraz cechy geologiczne. Morze Śródziemne jest częścią Oceanu Atlantyckiego , z którym w zachodniej swojej części połączone jest Cieśniną Gibraltarską. Na wschodzie zaś poprzez cieśninę Dardanele łączy się z małym morzem Marmara, a następnie cieśniną Bosfor z Morzem Czarnym. Głębokość Morza Śródziemnego sięga aż 5121 metrów (Rów Helleński), a średnie zasolenie wynosi około 35%.
Wyspy Morza Śródziemnego
Jedną z cech charakterystycznych Morza Śródziemnego jest liczba znajdujących się w jego obrębie wysp. Na jego terenie leży bowiem aż 159 wysp i wysepek politycznie będących częścią dziesięciu różnych państw. Do najważniejszych należą m.in.: będąca największą wyspą śródziemnomorską Sycylia (Włochy), Sardynia (Włochy), Korsyka (Francja), Kreta (Grecja), Majorka (Hiszpania), Marmara (Turcja), Dżerba (Tunezja) czy Cres (Chorwacja). Morze Śródziemne stanowi również lokalizację dwóch państw wyspiarskich: Cypru i Malty. Każde z nich cechuje się inną kulturą i tradycjami. Łączą je piękne plaże, zabytki oraz niepowtarzalna atmosfera małych wyspiarskich miejscowości.
Zobacz też: Turecka Antalya – wspaniałe zabytki i piękne plaże >>>
Morze Śródziemne jako ośrodek turystyczny
Zarówno wszystkie kraje, jak i wyspy Morza Śródziemnego przyciągają co roku rzesze turystów z całego świata. Choć charakteryzuje je różnorodność i unikatowość, to łączą sąsiedztwo morza bogatego we wspaniałą faunę i florę oraz warunki klimatyczne. Klimat Morza Śródziemnego cechują ciepłe, suche lata oraz łagodne zimy. Sprzyja to rozwojowi turystyki, jako że temperatura rzadko kiedy spada poniżej zera. Ciepła jest także woda. Temperatura Morza Śródziemnego w lecie sięga nawet 28℃. Jego wody to również dom dla ponad 5000 różnych gatunków zwierząt. Na szczególną uwagę zasługuje przede wszystkim świat podwodny, który przyciąga licznych pasjonatów nurkowania. Zamieszkujące Morze Śródziemne ryby, skorupiaki i szkarłupnie tworzą istnie bajkowy świat. Najlepszymi miejscami do scuba divingu i snorkelingu są nadmorskie tereny Włoch, Hiszpanii, Francji, Cypru i Malty. Otaczająca Morze Śródziemne roślinność zwana jest „wiecznie zieloną”, jako że nigdy nie traci liści czy koloru (chyba że od słońca). Charakterystyczną dla obszaru śródziemnomorskiego formacją roślinną jest makia, czyli gęste krzewy z pojedynczymi drzewami. Roślinność ta wraz z ciekawym ukształtowaniem terenu tworzą urokliwe krajobrazy. Klimat i niezapomniane widoki oraz fauna i flora nie są jedynymi czynnikami, które przyciągają turystów nad Morze Śródziemne. Atrakcje turystyczne można tu bowiem spotkać na każdym kroku. Przede wszystkim pobyt w tej części świata pozwala na poznanie kultury minionych cywilizacji. Miasta pełne są ciekawych zabytków i muzeów, a wsie i miasteczka do dziś zachowały swoje unikatowe tradycje.
Zobacz też: Wakacje? Tylko w Bułgarii! Kurorty, zabytki i inne atrakcje >>>
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN