Pierwszym miejscem, z którym turyści stykają się, jest oczywiście lotnisko w Antalyi. To jeden z większych portów lotniczych w całej Turcji. Stamtąd pokonać trzeba już tylko 13 kilometrów, aby móc cieszyć się plażami i innymi atrakcjami miasta.
Więcej:
- Ostra Brama – jeden z najcenniejszych zabytków Wilna
- Co zobaczyć we włoskim Bolzano?
- Weekendowe wyprawy. Gdzie można się wybrać?
Antalya – krótka historia miasta
Antalya to tureckie miasto w południowo-zachodniej części kraju, leżące u podnóża gór Taurus. Miejsce to zamieszkiwane było już w czasach prehistorycznych. Antalya założona została w 150 roku p.n.e., a 17 lat później przeszła pod władzę Rzymu. Po upadku Cesarstwa Rzymskiego weszła w skład Cesarstwa Bizantyjskiego. Od tego momentu rozpoczął rozkwit miasta. Od VII w n.e. Antalya wielokrotnie padała ofiarą napadów arabskich, mimo wszystko nadal się rozwijała. Założono tam komorę celną, a każdy statek musiał wykupić pozwolenie na dalszą podróż. Poza tym miasto zaczęło pełnić funkcję ważnego ośrodka militarnego. Ustanowione tam zostało też bizantyjskie centrum wywiadowcze (skierowane na kraje arabskie). W kolejnych wiekach przechodziło pod władzę wielu państw, aż wreszcie w XIII wieku trafiło do Turcji.
Prawdziwym sercem Antalyi jest dzielnica Kaleiçi, która w tłumaczeniu na polski oznacza „Wewnętrzną Twierdzę”. Jest to jednocześnie najstarsza część miasta, otoczona murem obronnym, przebudowywanym i rozbudowywanym w ciągu wieków. W pobliżu znajduje się zabytkowy port pochodzący jeszcze z czasów rzymskich. Dzielnicę od południa zamyka Brama Hadriana, która uważana jest za jeden z piękniejszych zabytków Antalyi. Inna nazwa to Potrójna Brama, ze względu na umiejscowione w niej trzy wejścia. Wzniesiona została około 130 roku n.e. jako pamiątka po wizycie cesarza Hadriana w Antalyi, która nosiła wtedy nazwę Attaleia. W obie strony od bramy pną się wysokie mury obronne. Sama brama przypomina z wyglądu rzymski łuk triumfalny. Wszystkie trzy wjazdy mają identyczne rozmiary – 4,15 metra szerokości i 6,18 metra wysokości.
Najpiękniejsze zabytki i plaże Antalyi
Najstarszym zabytkiem, a wręcz symbolem Antalyi, jest minaret Yivli. Jest jednym z pierwszych budynków islamskich w mieście. Jego wysoka, 38-metrowa wieża w kolorze czerwonym, góruje nad miastem i jest świetnym punktem orientacyjnym. Minaret wybudowano około 1230 roku, później został zniszczony, ale w 1373 roku odbudował go Mehmed Bey. Od 1974 roku jest otwarty dla zwiedzających.
Osobom spragnionym pięknych widoków w trakcie morskich kąpieli, można polecić plażę Kaputas w Antalyi. Jest ona otoczona z trzech stron wysokimi klifami. Ze względu na swoje położenie, tworzą się przy niej dosyć wysokie fale. Sama woda jest krystalicznie czysta i można w niej zaobserwować wiele gatunków ryb.
Muzeum archeologiczne w Antalyi – jedna z głównych atrakcji miasta
Muzeum archeologiczne w Antalyi to jedna z największych tego typu placówek w całej Turcji. W swoich zasobach ma około 5000 dzieł sztuki, z których największą grupę stanowią rzeźby przedstawiające rzymskich cesarzy i mitologiczne bóstwa. Wnętrze muzeum stanowi 13 sal (odpowiadających różnym epokom, z których pochodzą eksponaty). Zwiedzanie rozpoczyna się od Sali Historii Naturalnej, gdzie znajdują się najstarsze okazy, którymi są skamieliny pochodzące z różnych okresów. Bardzo ciekawa jest też Sala Cesarzy i Bogów, w której umieszczone zostały rzeźby, odkryte w czasie wykopalisk w miejscowości Perge. Najwięcej posągów pochodzi z II wieku p.n.e. Bardzo ciekawa jest też sala, przeznaczona szczególnie dla dzieci, w której można zobaczyć dawne zabawki czy skarbonki i zgrać w edukacyjne gry.
Atrakcje w okolicach Antalyi
Niedaleko Antalyi można zobaczyć niezwykle piękne wodospady Duden. Zostały one utworzone przez rzekę Duden Cayi. Górny wodospad nazywa się Yukari Duden Selalesi, a woda płynąca z niego szerokim strumieniem robi niesamowite wrażenie. Dodatkową atrakcją jest możliwość obejrzenia wodospadu od środka. Wodospad dolny to Asagi Duden Selalesi. Dostępny jest tylko od strony morza, ponieważ znajduje się na niedostępnym z lądu klifie. Jedynym sposobem na jego podziwianie jest więc wypłynięcie łodzią w morze.
35 kilometrów od Antalyi znajdują się ruiny starożytnego miasta Termessos. Położone są między trudno dostępnymi górami, na wysokości 1050 metrów n.p.m. W Termessos można podziwiać ruiny świątyni Hadriana, z dobrze zachowanym ozdobnym portalem. Do reszty zabytków prowadzi Droga Królewska, którą niegdyś odbywały się przemarsze orszaku królewskiego. Inne, warte odwiedzenia zabytki w nieodległej od Antalyi miejscowości, to pozostałości gimnazjonu, agora, a przede wszystkim, bardzo dobrze zachowany teatr, który w 24 rzędach mógł pomieścić 4000 widzów.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN