Profilaktyka zdrowia

Mikropenis = mikro problem? Niekoniecznie. Mikropenis — leczenie, które przynosi skutki

Mężczyzna z miarką mierzy małego penisa

fot. Björn Forenius/Getty Images

Profilaktyka zdrowia

Mikropenis = mikro problem? Niekoniecznie. Mikropenis — leczenie, które przynosi skutki

Mężczyzna z miarką mierzy małego penisa

fot. Björn Forenius/Getty Images

Mężczyźni od wieków mają obsesję na punkcie swoich przyrodzeń. Obserwują je i porównują z innymi (czy to na żywo, czy tymi widzianymi w filmach porno), a ich marzeniem jest ogromny, idealnie prosty penis. Czasem jednak skąpiej obdarzeni przez naturę mężczyźni popadają w kompleksy i uważają, że ich mikropenis to przekleństwo.

Zauważmy, jednak, że takie określenie często używane jest na wyrost.

Kiedy mamy do czynienia z mikropenisem?

Mikropenis charakteryzuje się długością 2-4 cm w stanie spoczynku oraz mniej niż 7 cm we wzwodzie. Dość łatwo zauważyć nieprawidłowość, gdyż średnia europejska wynosi bez erekcji 8,5-10 cm (mierząc od podstawy), oraz 14-18 cm z nią. Warto zaznaczyć, że wahania o ok. 4 cm w jedną lub drugą stronę nie są powodem do niepokoju. Mały członek nie jest definiowany jako jednostka chorobowa sama w sobie, a jedynie jako objaw kliniczny.

Mikropenis przynosi skutki nie tylko fizyczne, ale i psychiczne, które powodują zaburzenia postrzegania własnego ciała, kompleksy, strach przed bliskością i seksem. Utrudnia także życie, ponieważ „ mały siusiak ” zmusza do unikania miejsc, w których trzeba się rozebrać, czyli np. takich jak basen, sauna, szatnia.

Przyczyny małego penisa

Mikropenis spowodowany może być wieloma nieprawidłowościami, które nie są jeszcze do końca znane i zdefiniowane. Przypuszcza się, że są to głównie zaburzenia wydzielania się hormonów androgennych w płodowej fazie życia. Domniemuje się też, że mikropenis wynikać może z nieprawidłowej czynności jąder, które produkują zbyt małą ilość testosteronu, niedorozwoju ciał jamistych, czy wad genetycznych polegających, na nieprawidłowym pobieraniu testosteronu z jąder. Pewnego rodzaju leki przyjmowane przez matkę w czasie ciąży mogą również powodować tego typu zaburzenie, dlatego ważne jest, aby ciężarne przyjmowały substancje, które są dla nich bezpieczne i nie uszkadzają płodu. Do przyczyn mikropenisa można zaliczyć też ogromną, patologiczną otyłość oraz zatrucie toksynami.

Mikropenis a zapłodnienie

Jeżeli mężczyzna mający mikropenisa uprawia seks (czerpiąc z niego przyjemność lub jedynie pokonując strach i lęk przed zbliżeniem), możliwe jest zapłodnienie partnerki. Nie ma określonej minimalnej długości penisa zdolnego do zapłodnienia, więc nawet mężczyźni z tą przypadłością mogą być szczęśliwymi ojcami.

Mały siusiak u niemowlaka

Mikropenis u niemowlaka może być szybko rozpoznany przez rodziców i łatwo zdiagnozowany przez lekarza. Przyczyną niepokoju rodziców noworodka może być długość penisa dziecka mniejsza 1,9 cm. Mikropenis w takim przypadku wynika z zaburzeń hormonalnych lub wad genetycznych Wciąż jednak różnego rodzaju specjaliści przeprowadzają badania, które mają na celu stuprocentowe potwierdzenie tej teorii.

Mały siusiak u dziecka może być wyleczony hormonalnie — w tym przypadku liczy się jednak czas, ponieważ szybciej podjęte dalej lepsze rezultaty.

Młodych rodziców uprzedzamy, że penis malucha może czasem „zniknąć”, czyli schować się pośród wałeczków skóry. Dochodzi do tego zwłaszcza u bardziej pulchnych chłopców, dlatego istotny jest dokładny pomiar i obserwacja.

Mikropenis — leczenie

Jak każda przypadłość, mały członek , również może być wyleczony. Jak wspomniano wcześniej, możliwe jest podjęcie leczenia hormonalnego. Przynosi ono dobre efekty u dzieci w wieku 2-3 miesięcy. Leczenie tego typu jest zalecane i kontrolowane przez androloga dziecięcego. Warto zaznaczyć, że leczenie hormonalne u dorosłych nie jest wykluczone. Dojrzali mężczyźni, którym doskwiera mikropenis , mogą zdecydować się również na zabieg chirurgiczny. Chirurgia plastyczna stawia coraz to nowe możliwości przed dorosłymi leczącymi mikropenisa. Oferowane aktualnie protezy członka idealnie spełniają swoją funkcję i pozwalają poczuć się stuprocentowym mężczyzną.

Powiększanie penisa

Mimo ogromnej różnicy między mikorpenisem a kompleksem małego penisa, zdrowi panowie niezadowoleni z wymiarów swojego członka również mogą pozbyć się kompleksów i poprawić jakość swojego życia seksualnego. Nowoczesna medycyna umożliwia powiększenie w pełni rozwiniętych penisów wieloma, różnorakimi metodami. Jedną z nich jest operacyjne wydłużenie penisa poprzez wstrzyknięcie w penisa tkanki tłuszczowej pobranej z innych miejsc czy poluzowania więzadeł. Niezwykle popularne staje się wykonywanie zabiegów na bazie kwasu hialuronowego czy korzystanie ze specjalnych pompek próżniowych. Metody te pozwalają nie tylko wydłużyć, ale i co ważniejsze pogrubić członka o kilka centymetrów. Mężczyźni stosują także wszelkiego rodzaju kremy, tabletki i ćwiczenia, by mały członek pozostał tylko wspomnieniem.

Zobacz film: rewolucja w męskiej chirurgii intymnej. Źródło: Dzień Dobry TVN


Co sądzisz o tym artykule?
99
14
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
6
03.06.2020
Dimra
Nie jest tani, ale tego typu środki generalnie nie są tanie. Przechodzą przez sito różnych badań które wykluczają szkodliwość zdrowotną. Po prostu trzeba dowieźć, że lek ten nie jest szkodliwy - a to czasochłonne i drogie badania.
02.06.2020
imma
Czytam że opinie są w sieci pozytywne ale czy piszesz bo przeczytałaś o nich czy znasz może kogoś kto je przyjmował?
01.06.2020
xxn
Możesz coś więcej napisać o tych tabletkach? Penilarge o których piszesz? Pytam jako osoba potencjalnie zainteresowana - właściwie nie ja, tylko mój partner, który ma kompleksy na tym punkcie. Dla mnie to nie ma aż takiego znaczenia, ale on czuje się z tym źle.
28.05.2020
dimra
To rzeczywiście niewielki ale jest dużo sposobów na seks z niewielkim penisem. Na przykład pozycja na jeźdźca. Jest bardzo podniecająca. Nie zgadzaj się na pewno na operację bo rzeczywiście sobie jeszcze coś uszkodzi ;/ Są inne sposoby na powięksanie.Na przyklad tabletki penilarge ( można tak powiekszyć o 2-3 cm).
26.05.2020
imma
Witam. Proszę tutaj o poważne odpowiedzi bo problem nie jest taki mały. Mianowicie mój narzeczony ma niewielkiego penisa. Ale takiego naprawdę mikro bo ma jakies 10 cm we wzwodzie. Nie czuję go w sobie ale on również ma kompleksy.
Ostatnio zaczął wspominać o operacji na co ja się nie zgadzam bo jak sobie tam coś uszkodzi? To co wtedy? Czy orientujecie się czy w jakiś inny sposób mozna powiększyć?
19.09.2019
Jdjf
Co za głupoty. Można wydłużyć o kilka cm gdzie? W starożytnym Egipcie być może, lecz medycyna w XXI wieku nie oferuje takich możliwości...
Rozwiń wszystkie komentarzy