Kotlina Kłodzka to kraina geograficzna w Sudetach, która przyciąga turystów z Polski i zagranicy. Podróż po niej warto rozpocząć w małym urokliwym miasteczku Bardo. Jego atrakcje odkrywał dla widzów Dzień Dobry TVN podróżnik, Michał Cessanis.
Wyborne pierniki z Barda
Dla wielu ta informacja może być zaskakująca - otóż w Bardzie wypiekane są doskonałe pierniki i to od pokoleń.
Tradycja wzięła się stąd, że tysiące pątników przybywało do naszej figurki Matki Boskiej Bardzkiej i najprościej było wywieźć i nakarmić pielgrzymów piernikami. Piernikarnia w tym budynku istnieje od 1842 roku
- wyjaśniła mieszkanka miasteczka, Magdalena Topolanek.
Bazylika z cudowną figurką
Będąc w Bardzie, warto zobaczyć tamtejszą bazylikę, w której znajduje się wspomniana już wcześniej figurka Matki Boskiej Bardzkiej.
Została wykonana z drewna lipowego, które (...) ścięto metodą węgla C14 w 1011 r.
- powiedział proboszcz, o. Mirosław Grakowicz.
Co ciekawe, w czasie badań dendrologicznych okazało się, że figurka w ogóle nie została naruszona przez drewnojady - w przeciwieństwie do ołtarza, w którym jest przechowywana.
Jest to pewien fenomen
- podkreślił duchowny.
"Wodne kabriolety"
W miasteczku jest też wiele atrakcji dla wielbicieli sportów. Jedną z nich jest spływ pontonowy po Nysie Kłodzkiej. Czas rozpoczęcia i zakończenia sezonu reguluje przyroda. Zdarza się więc, że można wyruszyć po rzece nawet w lutym, kiedy zima jest łagodna.
Jest to spływ rekreacyjny, a oferta jest skierowana do rodzin. (...) Pontony nie są wywrotne
- zapewnił organizator spływów, Jacek Herberger.
Skarby strzeżone przez gnoma
Podczas pobytu w Kotlinie Kłodzkiej warto udać się do kopalni złota, która znajduje się w Złotym Stoku. Obecnie nie wydobywa się w niej już cennego kruszcu, ale jej dwukilometrowy odcinek jest dostępny dla zwiedzających.
Trasa jest bardzo ciekawa, urozmaicona, bo można spotkać gnoma, można zobaczyć ducha Gertrudy, można zobaczyć skarbiec, w którym znajduje się 16 ton prawdziwego złota
- zdradziła właścicielka obiektu, Elżbieta Szumska.
Oprócz kopalni turyści mogą zwiedzić osadę górniczą, podziwiać jedyny w Polsce podziemny wodospad, a także wziąć udział w płukaniu złota i wybijaniu jego sztabek.
Warto też dodać, że w tamtejszych górach nadal są pokłady drogocenne kruszcu, ale zaprzestano go wydobywać, ponieważ stało się to nieopłacalne.
>>> Zobacz także:
Dolny Śląsk - natura, pałace i uzdrowiska. Miejsca, które trzeba zobaczyć
Luksusowy Singapur. Tam obrazy powstają z czekolady
Zakochaj się w Portugalii. Porto i Braga oczami Michała Cessanisa
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Autor: Iza Dorf
Reporter: Marek Zieliński