Menopauza a miesiączka – co wpływa na przebieg krwawień w okresie menopauzy?

Tył głowy starszej kobieta o białych włosach, menopauza a miesiączka
Vicki Smith/Getty Images
Źródło: Moment RF
Wiek, w jakim dochodzi do zaniku krwawień miesięcznych jest kwestią wyjątkowo indywidualną. U części kobiet – około jednego procenta – dojdzie do tego jeszcze przed ukończeniem czterdziestego roku życia. Większość przechodzi menopauzę pomiędzy 45. a 55. rokiem życia.

Menopauza nie u każdej kobiety przebiega w ten sam sposób. W związku z tym warto wiedzieć, jak najwięcej o tym procesie. Jak długo może trwać miesiączka w okresie menopauzy? Czy przedłużająca się miesiączka w okresie menopauzy powinna być powodem do niepokoju?

Czym jest menopauza?

Menopauza to proces zaniku płodności u kobiet. Ma ona miejsce w przypadku, gdy zanikają krwawienia miesięczne. Według definicji o menopauzie można mówić, gdy w ciągu ostatniego roku (12 miesięcy) nie wystąpiło krwawienie. Po tym czasie zakłada się, że w jajnikach nie dochodzi już do uwalniania komórek jajowych z pęcherzyków Graafa w procesie owulacji. Po tym okresie kobieta jest więc już bezpłodna.

Szybsza menopauza – co może ją wywołać?

Istnieje szereg zależności pomiędzy wiekiem wystąpienia pierwszej miesiączki a szybką menopauzą. Z zasady kobiety, które zaczęły miesiączkować późno – po szesnastym roku życia – szybciej wkraczają w okres menopauzy. Szybki zanik płodności może także mieć podłoże genetyczne. Córki kobiet przechodzących wczesną menopauzę również doświadczają tego stanu stosunkowo szybko.

Nie bez znaczenia jest jednak styl życia. Menopauzę przyśpieszają stres i niezdrowa, źle zbilansowana dieta. Kolejnym czynnikiem jest palenie papierosów. Dodatkowo, wczesne klimakterium często przechodzą kobiety chorujące na cukrzycę, choroby autoimmunologiczne, a także po chemioterapii i operacji usunięcia jajnika.

Menopauza a okres

Menopauza jest procesem złożonym. Nie pojawia się z dnia na dzień. Pierwszym znakiem zbliżającego się zaniku płodności są nieregularne miesiączki. Często cykl miesiączkowy zdaje się wydłużać, nierzadko do pięćdziesięciu, sześćdziesięciu dni pomiędzy kolejnymi krwawieniami. Może to trwać przez kilka lat.

Prócz nieregularnego okresu, kobiety w okresie poprzedzającym menopauzę skarżą się na szereg objawów dodatkowych, takich jak: kołatanie serca, uderzenia gorąca, nadmierną potliwość, zanik libido, suchość pochwy.

Jak wygląda miesiączka w okresie przekwitania? To również sprawa bardzo indywidualna. Niektóre kobiety obserwują krwawienia krótkie i wyjątkowo skąpe. Zdarza się jednak, że jest wręcz przeciwnie – okres trwa długo, jest wyjątkowo obfity i pojawiają się w nim skrzepy krwi. Zdarzają się też mało obfite krwawienia pomiędzy kolejnymi okresami.

Co jest przyczyną zmian w miesiączce w okresie menopauzy?

Gdy zanika płodność, w organizmie zaczynają zachodzić poważne zmiany hormonalne. Pojawiają się cykle bezowulacyjne, dochodzi do niedoboru progesteronu, co może spowodować problemy z cyklem miesiączkowym. Dlatego u niektórych kobiet naprzemiennie występują okresy z wyjątkowo skąpym krwawieniem oraz wyjątkowo obfite. Dodatkowo obniża się produkcja estrogenów, powoli zaczyna zanikać cykl płciowy.

Menopauza a miesiączka i płodność

Chociaż w czasie przekwitania zaczynają pojawiać się u kobiety cykle bezowulacyjne, nie oznacza to, że staje się ona całkiem bezpłodna. Zazwyczaj na pięć, siedem lat przed ustaniem krwawień pojawia się okres obniżonej płodności. Oznacza to nie tylko niższe szanse na zajście w ciążę, ale także wysokie ryzyko poronienia, zwłaszcza we wczesnych stadiach.

Menopauza – czy stosować antykoncepcję?

Po menopauzie warto udać się do ginekologa i porozmawiać o ewentualnym włączeniu antykoncepcji. Warto także podkreślić, że wszelkie niepokojące objawy związane z wyjątkowo obfitymi lub skąpymi miesiączkami należy skonsultować z lekarzem pierwszego kontaktu. Przeprowadzi on badania mające zdiagnozować, czy mamy do czynienia z objawami menopauzy, czy chorób jajników, tarczycy lub nadnerczy.

Zobacz też:

Cała prawda o menopauzie. Ginekolog: "Dla niektórych życie seksualne nabiera nowej jakości"

Menopauza – złoty czas w życiu kobiety. Agnieszka Maciąg: „Kobiecości nie musimy leczyć”

Menopauza a ciąża. Czy w okresie przekwitania możliwe jest zapłodnienie?

Zobacz video: Menopauza to nie koniec świata

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

podziel się:

Pozostałe wiadomości