Kobiety coraz chętniej korzystają z zabiegów medycyny estetycznej. W pierwszej kolejności należy sprawdzić gabinet, do którego się wybieramy oraz substancje, które stosuje u nas lekarz. W studiu Dzień dobry TVN gościliśmy dr Marcina Ambroziaka i Joannę Ambroziak.
Medycyna estetyczna – coraz popularniejsza
Współczesne kobiety coraz częściej korzystają z zabiegów medycyny estetycznej. Panie chcą spowolnić, a czasem zatrzymać upływający czas. I wcale się tego już nie wstydzą. Jeżeli dobrze się z tym czujemy, zabieg poprawi naszą samoocenę, jest to jak najbardziej uzasadnione.
Powikłania po zabiegach
Niestety coraz częściej słyszymy też o przypadkach powikłań po zabiegach wykonanych nieprawidłowo lub z użyciem szkodliwych substancji. Do dr. Marcina Ambroziaka pacjenci z powikłaniami zgłaszają się każdego tygodnia.
Niedawno była kobieta z martwicą – po podaniu chińskiego botoksu. Wstrzyknięty nieprawidłowo – spowodował obumarcie tkanek. I to już jest proces nieodwracalny.
Zabiegi tylko u lekarza
Tańsze, sprowadzane z Chin substancje to nie jedyna przyczyna coraz częstszych powikłań po zabiegach z zakresu medycyny estetycznej. Zabiegi, w których dochodzi do przerwania tkanki, a więc wszelkie nakłucia, powinien wykonywać wykwalifikowany lekarz. W Polsce tego typu zabiegi są wykonywane przez osoby do tego nieuprawnione.
Lekarz doskonale zna anatomię człowieka, ma wiedzę na temat substancji, jakie mogą być stosowane pod skórę.
Wykonując zabieg, wiem, co zrobić, jeżeli dojdzie do powikłań, jestem w stanie po pierwsze ograniczać je do minimum, a nawet jeśli – udzielić pomocy pacjentowi. Po zabiegach u kosmetyczek i fryzjerek – pacjenci z powikłaniami i tak trafią do nas. I czasem zbyt późno.
Marcin i Joanna Abroziak w swojej klinice zatrudniają lekarzy dermatologów i chirurgów plastyków. Apelują, by wybierając gabinet medycyny estetycznej kierować się tym, czy dany lekarz ma dyplom Uniwersytetu medycznego, czy są to jedynie szkolenia z zakresu medycyny estetycznej.
Bardzo potrzebna jest ustawa regulująca kwestie prowadzenia działalności medycyny estetycznej i ograniczenia dostępności niesprawdzonych preparatów. Jest dyrektywa unijna w tej sprawie.
-podsumował dr. Ambroziak.
Zobacz też:
- Doskonała wielkość i kształt ust na wyciągnięcie ręki. Zabiegi kosmetyczne powiększania ust
- Zabiegi estetyczne tylko u lekarzy. Koniec z powiększaniem ust przez kosmetyczki
- Jakie powikłania grożą po źle wykonanym zabiegu medycyny estetycznej?
Autor: Magdalena Gudowska