Penne z kurczakiem (w sosie śmietanowym) można przyrządzić na wiele sposobów, w zależności od tego, jakimi składnikami dysponujemy, jakie lubimy najbardziej – oraz od tego, na ile zależy nam, by danie było lekkostrawne. Dlatego prezentujemy dwie wersje penne z kurczakiem – penne z kurczakiem i szpinakiem oraz penne z kurczakiem i brokułami – sami zdecydujcie, która najbardziej Wam odpowiada.
Składniki do penne z kurczakiem i szpinakiem:
· ¾ paczki makaronu typu penne (rurki) – najlepiej włoskiego,
· ok. 200-300 g piersi z kurczaka,
· paczka mrożonego szpinaku lub 150 gramów świeżego (zwykle tyle zawiera paczka świeżego,
· szpinaku z marketu),
· pół słoika suszonych pomidorów (z zalewy z oliwy),
· 2 łyżki śmietany,
· kilka niewielkich kawałków sera typu Gorgonzola (opcjonalnie) – ok. 50-80 gramów,
· 2 ząbki czosnku,
· bazylia, sól, pieprz, tymianek,
· dwie łyżki oleju do smażenia.
Jak zrobić penne ze szpinakiem i kurczakiem?
Rozmrozić szpinak na patelni lub w garnku – a jeśli mamy świeży – umyć i pokroić liście w mniejsze kawałki. Pokroić pierś z kurczaka w nieduże kawałki lub paseczki, a następnie podsmażyć na oleju. Gdy zetnie się (kawałki kurczaka zmieniają kolor na biały), dodać wyciśnięty przez praskę czosnek, a następnie liście szpinaku odsączone z wody. Doprawić ziołami, solą i pieprzem. Dusić wszystko kilka minut na niewielkim ogniu – do momentu, gdy liście staną się zupełnie miękkie. Pod koniec duszenia dodać pokrojone w mniejsze cząstki suszone pomidory. Można dolać na patelnię kilka łyżek oleju ze słoika z pomidorami – dodadzą potrawie smaku.
Na koniec, po kolejnych kilku minutach, wkruszyć do całości kilka kawałków sera Gorgonzola, poczekać aż się rozpuści, a następnie dodać dwie łyżki śmietany, wymieszać i wyłączyć palnik.
W międzyczasie ugotować makaron w lekko osolonej wodzie, pilnując czasu podanego na opakowaniu – pamiętajmy, że rozgotowany makaron nie odpowiada wymogom włoskiej kuchni. Ważną zasadą jest też podanie makaronu świeżo po ugotowaniu – nie przelewamy go zimną wodą ani oliwą, by potem przechowywać w lodówce, rzekomo „niesklejony”.
Całość przed podaniem wymieszać na patelni, wyłożyć na talerze. Jeśli mamy świeżą bazylię – możemy udekorować całość kilkoma listkami.
Penne z kurczakiem i brokułami lub penne z kurczakiem i pieczarkami
Inną wersją makaronu penne z kurczakiem jest penne z kurczakiem i brokułami . Danie przyrządzamy bardzo podobnie, jak penne z kurczakiem i szpinakiem , zastępując szpinak świeżymi brokułami, które należy wrzucić na patelnię, gdzie mamy już podsmażonego z czosnkiem i suszonymi pomidorami kurczaka. Następnie całość należy dusić przez około 10 minut – by brokuły zmiękły (ale nie tak długo, by zaczęły się rozpadać!), w razie potrzeby dolewając trochę wody, aby całość się nie przypaliła. Na koniec dodajemy śmietanę, mieszamy wszystko, pozwalając połączyć się brokułom z resztą sosu. Ważne jest, by brokuł nie był rozgotowany - różyczki wciąż powinny stanowić sprężyste kąski, nie zaś papkę. Warzywo zachowa wtedy walory smakowe i kolor, dzięki czemu potrawa będzie bardziej atrakcyjna wizualnie.
Jeśli nie lubimy ciężkich, śmietanowych sosów, możemy wybrać też lżejszą i prostszą wersję potrawy penne z kurczakiem i suszonymi pomidorami – wystarczy, że zrezygnujemy z dodania na koniec śmietany i sera. Można zamiast nich jedynie posypać danie niewielką ilością tartego parmezanu.
Popularną wersją penne z kurczakiem jest też penne z kurczakiem i pieczarkami – które – podduszone na patelni, zastąpią szpinak lub brokuły. W tej wersji potrawy również dodajemy do całości śmietany. Makaron penne z kurczakiem i pieczarkami będzie jednak daniem zdecydowanie trudniejszym do strawienia – nasz żołądek nie poradzi sobie z nimi tak szybko, jak z warzywami. Dlatego przyrządzając penne z kurczakiem i pieczarkami, lepiej zrezygnować z dodatku sera, który dodatkowo obciążyłby nasz układ pokarmowy.
Przepis na penne z kurczakiem można też zaadaptować do wersji wegetariańskiej. Jak zastąpić kurczaka? Dodać do sosu szpinakowo-śmietanowo-pomidorowego (mowa oczywiście o suszonych pomidorach z zalewy) przesmażonego na rumiany kolor tofu – najlepiej z dodatkiem sosu sojowego. Można też... nie zastępować go niczym! Sam makaron ze szpinakiem i suszonymi pomidorami podlany śmietaną stanowi pyszną i sycącą potrawę.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN