Łupież pstry - jakie są objawy? Jak leczyć?

Łupież pstry, kobieta otrzepująca łupież z ramienia
powerofforever/Getty Images
Źródło: E+

Łupież pstry to choroba stosunkowo niegroźna, jednak wyjątkowo nieprzyjemna - zarażona łupieżem skóra swędzi, piecze i ma tendencję do przebarwiania się. Co robić, aby łupież pstry się nie pojawił? A jeśli się pojawi, to jak go leczyć?

Łupież pstry wywoływany jest przez grzyby, które naturalnie bytują na skórze każdego człowieka. Chodzi tu o rodzaj Malassezia , zazwyczaj zupełnie niegroźny grzyb, który w odpowiednich warunkach może stać się chorobotwórczy. Wtedy rozwija się ta swędząca przypadłość. Łupież pstry objawia się beżowymi plamami, które najczęściej występują na skórze klatki piersiowej. Mogą jednak pojawić się w każdym miejscu na ciele.

Jak leczyć łupież pstry? Lepiej zapobiegać

Jako że grzyby z rodzaju Malassezia spotyka się także na zdrowej skórze, nie ma sensu profilaktyka polegająca na całkowitym unikaniu zetknięcia się z patogenem. Ograniczać należy jedynie jego namnażanie, gdyż to właśnie objawy zbyt daleko posuniętej kolonizacji skóry grzybem prowadzą do rozwoju choroby.

Z tego powodu warto zadbać o higienę, zwłaszcza skóry głowy i klatki piersiowej. Czynniki zwiększające prawdopodobieństwo namnażania się grzyba to:

  • łojotokowe zapalenie skóry
  • zbyt rzadkie zmiany ubrania i bielizny (zwłaszcza w lecie, gdy pocimy się najbardziej)
  • nieodpowiednia higiena.

Także kontakt z osobami chorymi na łupież pstry może doprowadzić do zarażenia się. Należy więc uważać w miejscach, w których łatwo o przeniesienie się grzyba - a więc na basenie, saunie czy solarium, ale nade wszystko… u fryzjera. Chociaż łupież pstry najbardziej widoczny jest, gdy atakuje klatkę piersiową, rozwija się także na skórze głowy. Tak więc w ramach profilaktyki warto korzystać jedynie z zaufanych salonów fryzjerskich, dezynfekujących narzędzia po każdym kliencie.

Łupież pstry - domowe sposoby leczenia

Łupież pstry w lekkiej postaci jest stosunkowo łatwy do wyleczenia w domu. Odpowiednie maści i szampony dostępne są w aptece bez recepty.

Leczenie łupieżu pstrego powinno przebiegać dwutorowo, z pomocą środków przeciwgrzybicznych.

  • Szampon na łupież pstry - powinien zawierać siarczek cynku, ketokonazol lub cyklopiroksem . Substancje te niszczą komórki grzyba, zapobiegają jego namnażaniu i działają profilaktycznie, jeśli skóra głowy nie została jeszcze zajęta przez chorobę.
  • Maść na łupież pstry zazwyczaj zawiera ketokonazol . Należy nakładać ją na zajęte przez łupież miejsca z odpowiednim marginesem bezpieczeństwa. Przed nałożeniem maści skórę należy wymyć i wysuszyć. Powinno się unikać nakładania środków przeciwgrzybicznych na skórę tłustą.

Jeśli leczenie łupieżu pstrego ma przebiegać skutecznie, należy zrezygnować ze wszelkich tłustych kosmetyków. Proces leczenia tego rodzaju łupieżu powinien trwać do czterech tygodni.

Jeśli po upływie tego czasu nie następuje wyraźna poprawa, jest to znak, że należy wybrać się do specjalisty. Przedłużanie domowego leczenia łupieżu nie ma w takim wypadku większego sensu. Wtedy najprawdopodobniej grzybica jest już na tyle rozległa, że nie ustąpi bez dostępnych jedynie na receptę silnych leków przeciwgrzybiczych. Do lekarza również powinny wybrać się osoby, które zaobserwowały nawrót choroby, np. po kilku miesiącach braku objawów wskazujących na dalsze postępowanie łupieżu pstrego.

Łupież pstry - czy jest zaraźliwy? Leki przy łupieżu pstrym

Łupież pstry jest chorobą zaraźliwą i wobec tego może się przenosić na domowników. Dlatego też należy unikać kontaktu z ręcznikami i kosmetykami używanymi przez osobę zarażoną tą chorobą oraz dezynfekować prysznic czy wannę, z których korzystał chory członek rodziny. Łupież pstry nie przenosi się drogą kropelkową.

Jeśli domowe leczenie nie pomaga, a choroba postępuje, konieczna będzie wizyta u dermatologa. Przepisze on doustne środki przeciwgrzybiczne oraz silniejsze maści czy szampony. Niestety choroba ta ma skłonność do cyklicznego powracania po wyleczeniu - osoby, które raz przeszły łupież pstry, praktycznie zawsze notują nawrót. Całkowite wyleczenie, bez szans powrotu łupieżu, jest zjawiskiem niezwykle rzadkim.

Jeśli kiedykolwiek chorowałaś więc na łupież pstry, powinnaś przykładać dużą wagę do higieny skóry, unikać jej natłuszczania i nadmiernego pocenia się. W miesiącach letnich zaleca się stosowanie filtrów przeciwsłonecznych i częstych pryszniców, w okresie zimowym należy pamiętać o nieprzegrzewaniu organizmu (np. poprzez noszenie okrycia wierzchniego w ogrzewanym centrum handlowym).

Zobacz video: Co można wyczytać z włosa? Odpowiada trycholog

Zobacz też:

Domowe remedium na łupież to...?

Jak wybrać delikatny szampon do włosów? Poradnik

Peeling do włosów – jak się go stosuje i jak go zrobić w domu?

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości