Każdy, kto starał się kiedykolwiek o pracę wie, czym jest list motywacyjny. Jednak czy istnieje wzór, który zagwarantuje, że nasza kandydatura będzie wzięta pod uwagę? Sprawdź, co zawierają wzory i jak powinny wyglądać listy motywacyjne, a czego w nich unikać. List motywacyjny stworzony w oparciu o wzór może pokazać nasz profesjonalizm albo sprawić, że dokumenty wylądują w koszu.
List motywacyjny może być stworzony na podstawie tego, co pokazuje wzór . Nie można go jednak traktować jako ostateczną wersję, którą bez przemyślenia wyśle się do kilku lub kilkunastu potencjalnych pracodawców. Wzór listu motywacyjnego musi być dobrany pod kątem stanowiska, o które się ubiegamy. Zupełnie inna treść będzie dotyczyła recepcjonistki, a inna inżyniera.
Rekruterzy dostają setki odpowiedzi na zamieszczone ogłoszenia o pracę, więc od razu poznają, kiedy kandydat tworząc list motywacyjny , wykorzystał wzór. Jeśli zależy nam, aby się wyróżnić i zostać zapamiętanym, trzeba odpowiednio przedstawić swoją kandydaturę i trzymać się kilku podstawowych zasad.
Jak napisać list motywacyjny – ogólny wzór
Niezależnie od tego, o jakie ubiegamy się stanowisko, list motywacyjny według wzoru ogólnego musi mieć kilka elementów. Jeżeli odpowiadamy na konkretne stanowisko i ogłoszenie, należy to podkreślić, w tym wymienić numer referencyjny ogłoszenia. Dalej, wszystkie wzory listów motywacyjnych nakazują udowodnić, dlaczego to właśnie my jesteśmy kandydatem, który powinien zostać zatrudniony. Warto wyeksponować swoje zalety i to jak przełożą się na wykonywane obowiązki. Jeśli spełniamy oczekiwania podane w ogłoszeniu, też trzeba je wymienić. Każdy wzór listu motywacyjnego uwzględnia podanie swoich danych kontaktowych wraz z numerem telefonu. Nie możemy zapominać o istotności dużych liter w zwrotach grzecznościowych. Zakończenie powinno być zwieńczone elegancką formułą i podpisem.
List motywacyjny, który zwróci uwagę – wzór
Częstym dylematem jest to, jak napisać list motywacyjny , by nie wyglądał jak oklepany wzór i został przeczytany przez pracodawcę. Kandydaci ubiegający się o zatrudnienie, nieraz mają wątpliwości, słuszne zresztą, że rekruterzy tylko pobieżnie oglądają dokumenty aplikacyjne. Niestety większość listów motywacyjnych jest ogólnych , bez stanowiska , według powszechnych wzorów . Zaczynają się od zwrotów: „W odpowiedzi na ogłoszenie…” . Piszą tak niemal wszyscy. Rekruter weźmie do ręki tę kartkę, która zwróci jego uwagę. Zamiast powszechnych zwrotów, już sam wstęp powinien być ciekawy, nietuzinkowy i kreatywny. Pierwsze zdanie w stylu: „Podam Państwu trzy powody, dla których warto mnie zatrudnić” od razu zaintryguje!
Wzory listów motywacyjnych są pomocne, pomogą ułożyć samą strukturę i podpowiedzą, jak się zabrać za tworzenie swojego listu, ale chcąc się wyróżnić na tle innych kandydatów, potrzeba czegoś więcej. Decydując się na przesłanie swoich dokumentów aplikacyjnych, nie warto robić tego od razu po ich napisaniu. Dajmy sobie dzień albo dwa, kiedy będziemy do nich zaglądać. Na pewno zauważymy coś, nad czym da się jeszcze dopracować i przekazać lepiej.
Czego unikać pisząc CV i list motywacyjny – wzory
Czasem list motywacyjny i jego wzór dostępny w sieci jest w formacie doc. Dzięki temu możemy go edytować i formatować. Kiedy jednak chcemy wysłać swój list motywacyjny do określonej firmy, bez względu na to, w jakim pliku był wzór do pobrania, musimy go wysłać jako pdf. W przeciwnym razie może się okazać, że będzie nieczytelny i rekruter od razu odrzuci naszą kandydaturę, nie zagłębiając się w treść tego, co chcemy przekazać. List motywacyjny , którego wzór jest w wordzie może się różnie wyświetlać, zależnie od posiadanej wersji programu. Jeśli postawimy na pliki pdf, mamy pewność, że na każdym komputerze będzie się wyświetlał tak samo. Listy motywacyjne, jakich wzory znajdziemy w sieci są przejrzyste i tego musimy się trzymać. Trzeba uważać na nieczytelne czcionki, niewyrównane akapity, brak podkreśleń i elementów rzucających się w oczy oraz złe formatowanie.
List motywacyjny na staż i praktyki – wzór
Wśród wielu listów motywacyjnych , jakie znajdziemy w sieci są też gotowe wzory przygotowane z myślą o uczniach, studentach i absolwentach. Starając się o praktyki lub staż, często list motywacyjny dotyczy osoby bez doświadczenia , tutaj wzór szczególnie będzie pomocny. List motywacyjny na praktyki powinien, według wzoru , zawierać stosowny zwrot grzecznościowy. Następnie określenie na jaki rodzaj praktyki lub stażu staramy się dostać. Trzeba również udowodnić, że doświadczenie albo posiadana wiedza są na odpowiednim poziomie. I oczywiście, to, co zawiera każdy wzór na list motywacyjny, czyli uargumentowanie tego, dlaczego to właśnie my jesteśmy idealnym kandydatem na wybrane stanowisko.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: Moment RF