Świat

Łazienki Królewskie - wersja japońska.  Pałac na Wyspie ze śniegu

Świat

Łazienki Królewskie - wersja japońska.  Pałac na Wyspie ze śniegu

Kopia Pałacu na Wyspie - najpiękniejszego obiektu w Łazienkach Królewskich - stanęła w japońskim Sapporo. Wykonana z lodu budowla, razem z pomnikiem Fryderyka Chopina, jest jedną z atrakcji trwającego własnie Festiwalu Śniegu. Dlaczego Japończycy  kochają polską kulturę? O tym rozmawialiśmy z naszymi gośćmi. 

Łazienki Królewskie ze śniegu

Śnieżna replikę obiektów z Łazienek Królewskich w skali 1:1 zbudowali japońscy żołnierze sił samoobrony. By je stworzyć, blisko 100 wojskowych pracowało przez 28 dni.

Każdy był bardzo zaangażowany. Kiedy dowiedzieliśmy się, że jest możliwość, by jeden z naszych flagowych obiektów wystąpił na tym festiwalu, byliśmy w szoku. Rozmowy trwały przez wiele miesięcy. Praca polegała nie tylko na wymianie zdjęć i zrzutów architektonicznych, ale gościliśmy Japończyków, którzy przy pomocy drona z ogromną dokładnością odwzorowali wszystkie detale Pałacu na Wyspie. Wszystko wygląda identycznie

-przyznaje Emanuela Koper z Muzeum - Łazienki Królewskie w Warszawie.

Dlaczego Japończycy wybrali akurat Pałac na Wodzie i Pomnik Chopina?

Dla Japończyków są to najbardziej popularne obiekty w Polsce. W Łazienkach Królewskich mamy rocznie ponad 2 mln turystów, z czego znaczna część to turyści z Japonii

-dodaje.

Warto przypomnieć, że w zeszłym roku przypadała 100. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Japonią.

>>>Zobacz też: Tajemnice Łazienek Królewskich

Festiwal śniegu

Festiwal Śniegu w Sapporo jest organizowany co roku od 1950 r. W czasie jego trwania (2 tygodnie) odwiedza go ponad 2 milion turystów z całego świata. Na miejscu powstaje prawdziwe śnieżne miasteczko, bary i restauracje oraz „galerie” lodowych rzeźb. 

Jednym z głównych wydarzeń jest uroczyste odsłonięcie gigantycznego pomnika – śnieżnej kopii znanego i podziwianego na świecie obiektu architektonicznego. Budowle od początku tworzą żołnierze sił samoobrony. Dotychczas zaprezentowano kopie m.in. Zakazanego Miasta w Pekinie, Łuku Triumfalnego w Paryżu, gmachu Muzeum Brytyjskiego w Londynie czy Katedry w Helsinkach.

W tym roku po raz pierwszy wybrano obiekty z Polski: XVIII-wieczny Pałac na Wyspie oraz Pomnik Chopina - kompozytora znanego i niezwykle cenionego w Japonii.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Co sądzisz o tym artykule?
85
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0