Dziecko

Kontrowersyjny poradnik dla rodziców wycofany. Książka zachęcała do bicia dzieci 

Dziecko

Kontrowersyjny poradnik dla rodziców wycofany. Książka zachęcała do bicia dzieci 

Poradnik dla rodziców „Pasterz serca dziecka” autorstwa Tedda Trippa wzbudził w ostatnim czasie olbrzymie kontrowersje. Wszystko za sprawą treści, które usprawiedliwiają, a nawet zachęcają do stosowania kar cielesnych. - Polskie prawo zakazuje bicia dzieci  – przypomina  Marta Skierkowska z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. 

Dyskusja na temat poradnika Tedda Trippa rozgorzała po wpisie autorki bloga „Wymagajace.pl”, Magdaleny Komsty, która opublikowała fragmenty książki na Facebooku. W tekście pojawiają się konkretne wskazówki dotyczące skutecznego wymierzania kary.

Niewątpliwie autor bardzo szeroko pojmował termin „dziecko”. W polskim prawie od 2010 roku wprowadzony jest całkowity zakaz stosowania kar fizycznych. Tymczasem, ta książka promuje bicie. Co więcej, podaje wprost sadystyczną instrukcję, jak tego bicia na dziecku dokonać – zauważyła Marta Skierkowska z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Kary cielesne

Liczne badania sprawdzające skuteczność kar cielesnych obaliły twierdzenie, że jest to efektywna metoda wychowawcza. Dowiedziono, że bite dzieci, w momencie przeżywania strachu czy innych, silnych emocji, wcale się nie uczą. Zwolennicy klapsów często racjonalizują swoje doświadczenia z dzieciństwa i przedstawiają je w pozytywny sposób. Powodem może być fakt, że z reguły pozytywnie myślimy o czasie, kiedy byliśmy mali. Większość ludzi wspomina go dobrze nawet, jeśli doświadczyła czegoś trudnego. 

W opinii gościa Dzień Dobry TVN, przytoczone w poradniku metody wychowawcze wysyłają maluchowi podwójny komunikat. Pokazują, że miłość jest warunkowa i jest w niej miejsce na przemoc.

Ta książka przedstawia dziecko jako kłamliwą istotę, która za wszelką cenę próbuje ukryć prawdę. Klapsy, które są serwowane, mają tę prawdę wyzwolić i nauczyć dziecko pożądanego zachowania – zauważyła Marta Skierkowska.

Reakcja wydawnictwa

W wyniku kontrowersji związanych z treścią poradnika oraz protestów Internautów, jego sprzedaż została zawieszona. W oficjalnym oświadczeniu wydawnictwo napisało:

(...) Głęboko wierzymy w zdolność naszych czytelników do wyrabiania sobie własnego poglądu na treści czytanych książek. Jednak ze względu na ogromne emocje, które pojawiły się wokół książki pastora Trippa, podjęliśmy decyzję o wycofaniu jej z dystrybucji w domenie publicznej

Zdaniem Skierkowskiej, komunikat wydawnictwa jest niejasny, ponieważ sugeruje, że sprawa dotyczy wyciągniętych z kontekstu zdań, a książka przeczytana w całości uczy przebaczania i prawdomówności.

Jestem przekonana, że nawet, jeżeli tylko fragmenty dotyczą fizycznego karania dziecka, to już jest o te fragmenty za wiele i absolutnie powinno to zostać wycofane i zniszczone – stwierdziła Marta Skierkowska.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Oburzające słowa w poradniku dla rodziców: "Procedura karania jest zawsze taka sama"

Aż 45 proc. uczniów doznaje przemocy w szkole. Bądź kumplem, nie dokuczaj!

Przedszkolanki zamykały płaczące dzieci w łazience. Jak poradzić sobie z płaczącym maluchem?

Co sądzisz o tym artykule?
88
10
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0