Hobby

Kołowrotek Okuma - znakomity wybór każdego wędkarza

Wędka z kołowrotkiem na tle morza

Fot. JodiJacobson/Getty Images

Hobby

Kołowrotek Okuma - znakomity wybór każdego wędkarza

Wędka z kołowrotkiem na tle morza

Fot. JodiJacobson/Getty Images

Dzięki rozwojowi techniki i użyciu nowych materiałów, producenci kołowrotków tworzą bardziej wytrzymałe i, co równie ważne, lżejsze kołowrotki. Jednym z najbardziej znanych producentów tego sprzętu wędkarskiego jest firma Okuma. Kołowrotek karpiowy Okuma i morski tej samej firmy to najlepszy wybór.

C: Wyruszając na połów trzeba zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt wędkarski. Jednym z kluczowych jego elementów jest kołowrotek. Na tym elemencie nie warto oszczędzać - najlepiej od razu kupić kołowrotek dobrej jakości.

Kołowrotek Okuma - lider na rynku wędkarskim

Jednym z wiodących producentów kołowrotków jest firma Okuma pochodząca z Tajwanu. Główną zaletą wyróżniającą kołowrotek Okuma spośród innych producentów jest niezawodność. Kołowrotki Okuma najbardziej nadają się do wędkarstwa spinningowego. Najpopularniejsze modele firmy Okuma to Trio, Zeon, Pulzar, Custom oraz Helios. Wszystkie te kołowrotki posiadają hamulec przedni lub tylny, poza tym wyposażone są w kabłąk, który zapobiega plątaniu się żyłki.

Kołowrotek Okuma bardzo dobrze sprawdza się w każdych warunkach, posiada też nowoczesne elementy. Istotną cechą jest też designerski wygląd. Niezaprzeczalną zaletą jest bardzo rozsądna cena - dobry model można kupić za 100 - 300 zł. Kołowrotki Okuma przeznaczone są zarówno dla profesjonalnych wędkarzy jak i dla amatorów, a ich producenci używają najnowszych technologii.

Kołowrotek Okuma Ceymar - cechy charakterystyczne

Kołowrotek Okuma Ceymar przeznaczony jest głównie do spinningu, ale ze względu na swoje parametry nadaje się również do innych metod połowów, szczególnie do odległościówki czy lekkiego pickera. Jest to kołowrotek dobrze i estetycznie wykonany, a przede wszystkim sprawnie działający. Wyposażony jest w osiem łożysk. Kołowrotek Okuma Ceymar występuje w trzech wielkościach: 25, 30 i 35. Każdy z nich ma przełożenie 5,0:1. Kołowrotek 25 przeznaczony jest do łowienia kleni, pstrągów i okoni. Ze względu na niewielki rozmiar, najlepiej sprawdza się przy łowieniu spławikowym. Kołowrotek Okuma Ceymar 30 jest przeznaczony do średniego spinningu z użyciem niewielkich woblerów czy wahadłówek. Najbardziej skuteczny będzie przy łowieniu sandaczy, boleni i szczupaków w jeziorach i stawach oraz kleni i jazi w rzekach. Wielkość 35 przeznaczona jest dla wędkarzy łowiących w rzekach lub głębokich jeziorach z użyciem cięższych przynęt, np. jerków. Mimo, że żyłka nawija się na kołowrotek w niezbyt efektowny sposób tworząc stożek, to pracuje płynnie, lekko i bezszelestnie. Co ważne Kołowrotek Okuma Ceymar jest bardzo solidny, a do tego mało waży. Jego waga obniżona jest również (o około 30 gramów) dzięki specjalnym wcięciom i szkieletowej budowie rotora. Nieco wagi zaoszczędzono również przy aluminiowej szpuli, w której także zastosowano wcięcia. Minusem jest zbyt szeroki zakres regulacji w hamulcu, który ponadto bardzo hałasuje. Pokrętło hamulca na szczęście ma odpowiednią wielkość i jest dobrze sprofilowane, co za tym idzie, wygodne.

Wykonanie tego kołowrotka jest bardzo profesjonalne - wszystkie elementy są odpowiednio dopasowane, a korpus z grafitu w czasie pracy nie wydaje praktycznie żadnych dźwięków.

Kołowrotek morski Okuma

Marka Okuma oferuje również typ kołowrotków morskich. Jednym z nich jest kołowrotek Okuma Cedros CJ40S FD. Obudowa przekładni i rotor wykonane są z aluminium, sama przekładnia natomiast z mosiądzu Marine Grade, dzięki czemu posiada bardzo wysoki współczynnik sprawności. Duralowa szpula ma bardzo dużą pojemność - 170 m żyłki o średnicy 0,30 mm. Wszystkie osiem łożysk toczonych (siedem kulkowych i jeden rolkowy) w pełni zabezpieczonych jest przed solą morską. Takie samo zabezpieczenie posiada system hamulca szpuli. Ten kołowrotek morski Okuma posiada eliptyczny system posuwu szpuli - EGS. Korbka, dzięki wykonaniu ze stali, ma bardzo dużą moc.

Kołowrotek karpiowy Okuma - najnowszy model 8K

Najnowszy kołowrotek karpiowy Okuma to model o nazwie Long Cast 8K. Jego największą zaletą jest przekładnia charakteryzująca się bardzo wolną oscylacją, dzięki czemu kołowrotek posiada bardzo dużą precyzję nawijania żyłki na szpulę. Decyduje o tym efektywny ślimakowy posuw szpuli z wykorzystaniem mosiężnego wałka. Przekładnia pracy jest płynna ze względu na wykorzystanie pięciu łożysk kulkowych oraz jednego rolkowego łożyska oporowego Quick-Set. Przełożenie wynosi 4,7:1. Sam kołowrotek zrobiony jest z grafitu wykończonego matowo. Rotor wyposażony jest w kabłąk z aluminium, bezoporową rolkę - EFRII oraz blokadę. W skład modelu 8K wchodzi aluminiowa szpula Long Cast z dwoma klipsami do linki. Szpula ma pojemność 550 m, a średnica nawijanej żyłki - 0,35mm. Pod szpulą znajduje się hamulec pracujący w systemie Fast Drag z uszczelnieniem Hydro-Block. Hamulec posiada wielotarczowy układ z podkładkami z olejowanego filcu. Wytrzymała korbka z aluminium zakończona jest elegancką, drewnianą kulką. Cały kołowrotek waży 750 g.

Zobacz film :Wędkarstwo podlodowe w Kanadzie. Źródło: Dzień Dobry TVN

Co sądzisz o tym artykule?
81
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0