Hobby

Klawiatury mechaniczne (numeryczne) dla graczy – jakie wybrać i jak działają?

Zawodnik e-sportu z profesjonalnym wyposażeniem

Fot. gorodenkoff/Getty Images

Hobby

Klawiatury mechaniczne (numeryczne) dla graczy – jakie wybrać i jak działają?

Zawodnik e-sportu z profesjonalnym wyposażeniem

Fot. gorodenkoff/Getty Images

Klawiatury mechaniczne dla graczy są zupełnie inaczej skonstruowane niż klasyczne klawiatury numeryczne. W klawiaturze mechanicznej dla graczy każdy przycisk jest osobnym elementem mechanicznym. Właśnie dlatego powszechnie uważa się, że stanowią one dla nich najlepsze rozwiązanie, choć mogą być droższe od normalnych (membranowych). Czym różnią się tanie klawiatury mechaniczne dla graczy od droższych modeli?

Klawiatury mechaniczne dla graczy to rozwiązanie dla osób, które nie lubią kompromisów. Ich zupełnie inna niż najzwyklejszych klawiatur budowa sprawia, że możemy korzystać z urządzenia przez długie lata bez ryzyka usterki. Tanie klawiatury mechaniczne dla graczy można dostać w niezwykle konkurencyjnych cenach. Decydując się droższe modele, możemy liczyć na wiele udogodnień, jak np. podświetlenie LED ze zmieniającym się kolorem, dodatkowe przyciski i mechanizmy chłodzące.

Klawiatury mechaniczne dla graczy – jak są skonstruowane?

Klawiatury mechaniczne dla graczy nie są nowym rozwiązaniem. Opracowane zostały już w latach 90. XX wieku. Na skutek coraz większej popularności gier komputerowych i tzw. e-sportu, klawiatury mechaniczne dla graczy przeżywają obecnie swój renesans . Co je odróżnia od pozostałych modeli?

Oprócz często spotykanego, atrakcyjnego, nieco futurystycznego wyglądu klawiatury mechaniczne dla graczy wyposażone są w zupełnie inny mechanizm, który odpowiada za działanie poszczególnych przycisków. Standardowe klawiatury pod przyciskami mają nałożoną powłokę membranową, wykonaną z gumy. Membrany reagują na nacisk i przesyłają płycie głównej informację, która odczytywana jest jako naciśnięcie odpowiedniego klawisza. Chociaż w powszechnym stosowaniu klasyczne klawiatury wydają się w zupełności wystarczające, to jednak dla profesjonalnych graczy mogą mieć wiele wad. Jednym z ograniczeń jest stosunkowo niska szybkość przesyłania sygnału od momentu fizycznego naciśnięcia przycisku na klawiaturze do jego przetworzenia przez płytę główną, a także niższy poziom wygody.

Drogie i tanie klawiatury mechaniczne dla graczy działają zupełnie inaczej. W klawiaturze mechanicznej dla graczy każdy przycisk to osobny mechanizm . W tym przypadku nie mamy wbudowanej powłoki membranowej, lecz osobne układy scalone . Jeśli w klasycznej klawiaturze numerycznej z membraną dojdzie do uszkodzenia powłoki, konieczna jest jej wymiana lub wymiana całej klawiatury. Z kolei jeśli tylko jeden przycisk ulegnie awarii w klawiaturze mechanicznej dla gracza, cała reszta przycisków wciąż pozostanie w stu procentach sprawna. Klawiatury mechaniczne dla graczy, ze względu na swoją budowę, gwarantują lepszą responsywność (szybkość aktywacji przycisków) i większą wytrzymałość .

Tanie klawiatury mechaniczne dla graczy – czy warto je wybierać?

Niewątpliwą zaletą zwykłych klawiatur numerycznych jest ich cena . Klawiatury podłączane poprzez USB jesteśmy w stanie kupić za dosłownie kilka złotych. Z reguły jednak nie są one wysokiej jakości i nie pozwalają na efektywną grę. Klawiatury mechaniczne dla graczy są droższe , ale nie oznacza to, że są mniej opłacalne.

Po pierwsze możemy zdecydować się na wybór taniej klawiatury mechanicznej dla graczy. Tańsze klawiatury mechaniczne dla graczy z reguły są uboższe o dodatkowe przyciski lub podświetlenia klawiszy. Wciąż jednak mają tę podstawową zaletę, że wykonane są bez użycia stosunkowo szybko zużywającej się siatki membranowej. Po drugie zarówno tanie klawiatury mechaniczne dla graczy, jak i droższe modele są zdecydowanie bardziej wytrzymałe od zwykłych klawiatur . Szacuje się, że każdy z przycisków takiej klawiatury może być użyty około 60 milionów razy, podczas gdy standardowe klawiatury membranowe charakteryzują się żywotnością przycisków na poziomie ok. 10–20 milionów użyć. Jak więc widać, nawet tania klawiatura mechaniczna dla graczy może być aż 6 razy bardziej opłacalna od zwykłej, jeśli zależy nam na sprzęcie, który ma posłużyć przez wiele lat.

Klawiatury mechaniczne dla graczy – dodatkowe udogodnienia

Szeroki asortyment klawiatur dla graczy sprawia, że możemy wybrać urządzenie o dowolnym wyglądzie , np. nawiązującym do jakiejś gry. Jednak ze względu na konstrukcję tylko klawiatury mechaniczne dla graczy oferują takie udogodnienia, jak np. wszystkie podświetlane klawisze. Najczęściej jest to podświetlenie LED , wzbogacone o dodatkowe efekty wizualne (np. zmieniające się kolory). Dzięki temu nocna rozgrywka jest znacznie łatwiejsza i bardziej intuicyjna. Rozwiązanie jest bardzo bezpieczne – za podświetlenie każdego klawisza odpowiada odrębny układ.

Kolejnym udogodnieniem nawet tanich klawiatur mechanicznych dla graczy jest liczba klawiszy – modele dla graczy często posiadają ponad 120 klawiszy, podczas gdy klasyczne klawiatury membranowe mają ich 84, a z blokiem numerycznym – 101 lub 104). Co więcej wiele modeli klawiatur mechanicznych dla graczy posiada wbudowane mechanizmy chłodzące , które sprawiają, że korzystanie z komputera jest przyjemniejsze, zwłaszcza wiosną i latem. Z tego też powodu klawiatury mechaniczne można polecić nie tylko graczom , ale wszystkim osobom, które spędzają dużo czasu przy komputerze.

Zobacz film: Nastoletni zawodowcy: e-sport. Źródło: Dzień Dobry TVN

Co sądzisz o tym artykule?
65
8
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0