Profilaktyka zdrowia

Cukrzyca. Rodzaje, objawy, powikłania. Jak wygląda życie z cukrzycą?

Profilaktyka zdrowia

Cukrzyca. Rodzaje, objawy, powikłania. Jak wygląda życie z cukrzycą?

Cukrzyca jest przewlekłą chorobą metaboliczną spowodowaną nieprawidłowym wydzielaniem insuliny przez organizm. Po rozpoznaniu cukrzycy konieczne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia. Zbagatelizowanie tego może wywołać powikłania cukrzycy wczesne i późne, które są nie tylko niebezpieczne dla zdrowia, ale i dla życia pacjenta. Nasz gość - Jerzy Magiera, który zmaga się z cukrzycą od ponad 20 lat, opowiedział nam jak wygląda codzienne życie z tą chorobą. 

 • Rewolucyjny pomysł na walkę z cukrzycą u dzieci!
 • Objawy wskazujące na możliwość rozwoju cukrzycy
 • Rodzaje cukrzycy
 • Powikłania cukrzycy

Rewolucyjny pomysł na walkę z cukrzycą u dzieci! Czym jest badanie POInT?

Poznajcie historię 11-miesięcznej dziewczynki, która bierze udział w badaniu POInT, dzięki któremu jest szansa, że mimo genetycznych predyspozycji nie zachoruje na cukrzycę typu 1.

ZOBACZ TEŻ: Świat bez "jedynki" >>>

  Zobacz też: 
  Otyłość zwiększa ryzyko powstawania nowotworów złośliwych! >>> 
  Co na śniadanie dla cukrzyka – przykładowe przepisy >>>

  Objawy wskazujące na możliwość rozwoju cukrzycy:

  • Zmniejszenie masy ciała - Glukoza krążąca we krwi często jest wydalana przez nerki z moczem, nie przechodzi do wnętrza komórek. Komórki muszą szukać innego źródła energii, którym jest tkanka tłuszczowa. W konsekwencji następuje zdecydowany, niespodziewany ubytek masy ciała w bardzo krótkim czasie.
  • Wielomocz - obecność cukru w moczu powoduje przyklejanie się wody, co przejawia się dużą ilością oddawanego moczu.
  • Wzmożone pragnienie - ponieważ oddajesz często dużo moczu, więc odczuwasz wzmożone pragnienie.
  • Zwiększone łaknienie.
  • Ogólne osłabienie.
  • Pojawienie się zmian ropnych na skórze oraz stanów zapalnych narządów moczowo-płciowych.
  • Świąd skóry.
  • Cukier w moczu - cukier pojawia się w moczu, gdy cukier we krwi przekroczy granicę progu nerkowego, czyli ok. 160 mg% (8,9 mmol/l).

  Zobacz też: Ile cukru jest w napojach gazowanych? Jakie są konsekwencje nadmiernej ilości cukru w diecie? >>>

  Rodzaje cukrzycy

   Wyróżniamy dwa rodzaje cukrzycy – typu 1 (insulinozależna) oraz typu 2 (insulinoniezależna). Na cukrzycę mogą również cierpieć ciężarne – wtedy jest mowa o cukrzycy ciążowej.

  Powikłania cukrzycy zarówno typu 2, jak i typu 1 spowodowane są najczęściej zaniedbaniem leczenia. Skutki takiej lekkomyślności mogą być tragiczne.

  Ostre powikłania cukrzycy

  Ostre powikłania cukrzycy nazywane są również powikłaniami wczesnymi. Należą do nich: kwasica ketonowa, kwasica mleczanowa (rzadko spotykana), hipoglikemia i hiperglikemia.

  Kwasica ketonowa związana jest z zakwaszeniem organizmu. Dochodzi do niej, gdy uniemożliwione jest pozyskanie energii z cukrów, w wyniku czego organizm musi produkować ją, spalając tłuszcz. W tym czasie powstają szkodliwe kwasotwórcze ciałka ketonowe. Pacjent skarży się na wzmożone pragnienie, osłabienie, zmęczenie i senność. Następnie pojawiają się zawroty i bóle głowy oraz mdłości i wymioty. Ostatnim momentem na diagnozę są zaburzenia świadomości – po niej chory zapada w śpiączkę.

  Hipoglikemia związana jest z nagłym spadkiem poziomu glukozy we krwi. Najczęściej spowodowana jest pominięciem dawki insuliny, nadmiernym wysiłkiem fizycznym lub niezjedzeniem posiłku na czas. Do jej typowych objawów należą: uczucie głodu, kołatanie serca i wzmożona potliwość. Następnie pojawiają się nudności i wymioty. Po trudnościach w mówieniu, senności i nietypowych zachowaniach pacjent zapada w śpiączkę cukrzycową.

  Hiperglikemia związana jest ze zbyt wysokim poziomem glukozy we krwi. Najczęściej występuje jako objaw towarzyszący zakażeniom bakteryjnym i ostrym chorobom, ale też i po spożyciu alkoholu i nieprawidłowym leczeniu. Do jej typowych objawów należą wzmożone pragnienie oraz odwodnienie organizmu. Następnie pojawia się zmęczenie i senność oraz mdłości i wymioty. Pacjent może też skarżyć się na ból w klatce piersiowej, a w jego oddechu można wyczuć zapach acetonu. Kolejnymi etapami są zaburzenia świadomości i śpiączka, która może zakończyć się śmiercią.

  Zobacz też: Dieta w ciąży - podstawowe informacje. Czy dieta dla ciężarnej musi być restrykcyjna? >>> 

  Przewlekłe powikłania cukrzycy

  Późne powikłania cukrzycy nie mają tak gwałtownego charakteru jak ostre. Rozwijają się one w organizmie chorego stopniowo, doprowadzając do ogromnego spustoszenia w nim. Do najczęstszych należą m.in.: retinopatia cukrzycowa, nefropatia cukrzycowa, neuropatia cukrzycowa, stopa cukrzycowa, zaburzenia układu krążenia, zmiany skórne i kostne, a także zaburzenia psychiczne.

  Retinopatia cukrzycowa to wszelkie zaburzenia wzroku wynikające z nieprawidłowej gospodarki insuliny w organizmie. Najczęściej dochodzi do zwyrodnień w siatkówce oka na skutek pękania drobnych naczyń krwionośnych, co prowadzi do pogorszenia widzenia. Dojść może także do zeza, podwójnego widzenia i ostrego bólu gałki ocznej. Choroba ta rozwija się wraz z postępowaniem cukrzycy.

  Nefropatia cukrzycowa wiąże się z nieprawidłowym działaniem nerek . Najczęściej dochodzi do uszkodzenia kłębuszków nerkowych, na skutek zbyt wysokiego poziomu glukozy we krwi, przez co białka dostają się do moczu. Z czasem dochodzi do niewydolności organu.

  Do stopy cukrzycowej dochodzi z powodu uszkodzenia naczyń krwionośnych oraz zaburzeń neurologicznych . W początkowej fazie objawia się zanikiem czucia w stopie. Chory nie czuje powstających urazów, które bardzo często powodują owrzodzenia. Dochodzi do obumierania tkanek, zapaleń kości i złamań. W przypadku poważnych zmian konieczna jest amputacja.

  Zaburzenia ze strony układu krążenia związane są głównie z przyspieszenie rozwoju miażdżycy, która przyczynia się do choroby niedokrwiennej serca, co potęguje ryzyko zawału serca. Ponadto cukrzyca ma wpływ na zwiększone występowanie udaru mózgu i nadciśnienia tętniczego.

  Cukrzyca powoduje także zmiany skórne i kostne. To najczęściej niegojące się ropnie i przewlekłe stany zapalne skóry. Choroba ta ma także wpływ na przyspieszony rozwój osteoporozy.

  Zaburzenia psychiczne, które bardzo często dotykają chorych na cukrzycę, to m.in.: depresja i zaburzenia lękowe. Zły stan psychiczny cukrzyka jest spowodowany świadomością, że jest skazany na tę wymagającą wielu wyrzeczeń chorobę dożywotnio.

  Powikłania cukrzycy ciążowej

  Cukrzyca ciążowa jest rzadko spotykanym zaburzeniem związanym z nietolerancją węglowodanów. Będąc w ciąży, należy regularnie badać krew, ponieważ nieleczona może nieść za sobą poważne konsekwencje zarówno dla matki, jak i dla dziecka.

  Zobacz też: Dzieci z cesarek mają niższą odporność? >>>

  Powikłania cukrzycy w ciąży dotyczące matki:

  • zatrucie ciążowe – charakteryzują je wysokie ciśnienie tętnicze krwi, białkomocz, obrzęki, problemy ze wzrokiem, nudności; jego skutkiem może być poród przedwczesny,
  • cięcie cesarskie, do którego wskazaniem jest zbyt duża masa płodu,
  • stany depresyjne,
  • nawroty cukrzycy w przyszłości,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • nawracające zakażenia dróg moczowo-płciowych.

  Powikłania cukrzycy w ciąży, dotyczące dziecka:

  • śmierć dziecka tuż przed porodem lub po nim,
  • zwiększone ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2,
  • zespół zaburzenia oddychania,
  • hipoglikemia,
  • żółtaczka.

  Co sądzisz o tym artykule?
  23
  1
  Wybrane dla Ciebie
  Komentarze
  2
  06.03.2019
  Adam
  BRAWO JERZY i tak trzymaj.
  06.03.2019
  Renata
  Przepraszam ,czy udaje sie panu utrzymywać poziom cukru na bezpiecznym poziomie? Pytam bo.. jest pan dużym mężczyzną.