Cukrzyca uważana jest za chorobę cywilizacyjną, z jej objawami muszą mierzyć się nie tylko dorośli, ale także dzieci i młodzież. Liczba pacjentów cierpiących na tę przypadłość wciąż wzrasta, jednak wiele osób unika badań profilaktycznych, pozwalających wykryć nieprawidłowości w organizmie. Z okazji Światowego Dnia Cukrzycy Agnieszka Woźniak-Starak opublikowała w mediach społecznościowych poruszające wyznanie i zaapelowała do fanów o to, by zatroszczyli się o swoje zdrowie.
Cukrzyca jest przewlekłą chorobą i może prowadzić do licznych powikłań. Charakteryzuje się głównie podwyższonym poziomem glukozy we krwi. W Polsce cierpi na nią aż 5 procent populacji. W Światowym Dniu Walki z Cukrzycą poznaj 10 sposobów na zmniejszenie ryzyka zachorowania.
Cukrzyca jest przewlekłą chorobą metaboliczną spowodowaną nieprawidłowym wydzielaniem insuliny przez organizm. Po rozpoznaniu cukrzycy konieczne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia. Zbagatelizowanie tego może wywołać powikłania cukrzycy wczesne i późne, które są nie tylko niebezpieczne dla zdrowia, ale i dla życia pacjenta. Nasz gość - Jerzy Magiera, który zmaga się z cukrzycą od ponad 20 lat, opowiedział nam jak wygląda codzienne życie z tą chorobą.
Cukrzyca typu I jest chorobą cywilizacyjną. W ciągu ostatnich 25 lat aż czterokrotnie wzrosła zachorowalność dzieci na tę chorobę. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedzialne są geny czy także czynniki środowiskowe? Czy możemy już mówić o epidemii? Naukowcy z Gdańska opracowali szczepionkę, która hamuje rozwój cukrzycy w początkowym stadium rozpoznania. Na czym polegać będzie leczenie? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli współtwórcy terapii cukrzycy typu 1 komórkami Treg. Na naszych kanapach zasiedli: prof. dr hab Małgorzata Myśliwiec, kierownik Kliniki Pediatrii, Diabetologii i Endokrynologii w Gdańsku, prof. Piotr Trzonkowski i Natalia Marek –Trzonkowska z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.