Muzyka do snu dla dzieci, dla dorosłych i dla osób cierpiących na bezsenność

kobieta, leżenie, słuchanie muzyki
Czego Polacy słuchali najczęściej w 2022 roku?
Źródło: Guido Mieth/Getty Images
Zgodnie z odkryciami naukowców słuchanie muzyki do snu koi zmysły, regeneruje organizm, poprawia pamięć i sprawia, że zmniejszają się dolegliwości bólowe. Dźwiękoterapia uznawana jest za doskonałą metodę leczenia bezsenności u dorosłych. Z kolei muzyka do snu dla niemowląt może wpływać pozytywnie na rozwój malucha.

W nauce od dawna mówi się o istnieniu efektu Mozarta, który poprawia zdolności poznawcze i zwiększa osiągnięcia dzieci i dorosłych, jeśli chodzi o zapamiętywanie oraz inteligencję. Rzeczywiście, słuchanie muzyki klasycznej do snu może pozytywnie wpływać na osiągnięcia naukowe i edukacyjne w ciągu dnia. Z kolei osoby, które mają problemy z zasypianiem i cierpią na bezsenność, powinny zdecydować się na słuchanie spokojnej muzyki do snu, która będzie działać relaksacyjnie i odprężająco.

Jaką muzykę do snu dla dzieci wybrać?

Wielu rodziców zastanawia się, co zrobić, aby dziecko szybciej zasypiało i było spokojne w ciągu nocy. Zdecydowanie najlepsza muzyka do snu to klasyczne utwory Mozarta, Beethovena oraz Vivaldiego. Dobrze jest puszczać dziecku taką muzykę, którą lubią także rodzice, aby nie było to męczące. Świetnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o muzykę do snu dla niemowląt, są pozytywki albo projektory muzyczne. Mają one wbudowane uspokajające utwory muzyczne lub dźwięki przyrody. Dodatkowo projektory pozwalają na wyświetlanie obrazków z bajek lub grafik morskich czy przyrodniczych. Tego typu obrazy, połączone z muzyką, dają efekt relaksu i odprężenia i pozwalają na spokojny sen. Zdaniem niektórych badaczy dobrze, aby muzyka do snu dla dzieci była wprowadzana w momencie, gdy w mózgu przeważają fale delta. Fale te pojawiają się w sytuacji głębokiego snu i odprężenia organizmu. Na dzieci zdecydowanie dobry wpływ ma także muzyka relaksacyjna, która niesie ze sobą spokój i może poprawić nastrój malucha. Jeżeli dziecku lepiej zasypia się przy konkretnym rodzaju muzyki, dobrze jest wprowadzić rytuał muzyczny przed snem. Dzięki temu dziecko nauczy się, że na koniec dnia może znaleźć spokój i radość w słuchaniu przyjemnych rytmów. Muzyka może więc nie tylko uspokajać, ale także pomóc w wyrobieniu dobrych nawyków i utrzymaniu stanu odprężenia przez dłuższy czas.

Relaksacyjna muzyka do snu lekarstwem na bezsenność

Muzyka relaksacyjna ma właściwości odprężające i jest dobrym remedium na bezsenność. Zdaniem naukowców spokojna muzyka do snu zmniejsza zużycie tlenu i częstotliwość uderzeń serca, a także obniża ciśnienie krwi. Istnieją różne rodzaje relaksacyjnej muzyki do snu. Niektórzy decydują się na odgłosy przyrody, szumu morza lub śpiewu ptaków, inni wolą zasypiać przy rytmach muzyki instrumentalnej. Muzyka do snu nie powinna zawierać słów, ponieważ mózg człowieka od razu zaczyna koncentrować się na słowach i je analizować. Najlepiej, jeśli w trakcie zasypiania, człowiek słucha czystych dźwięków, które wprowadzają w błogi stan i pozwalają na rzeczywiste odprężenie organizmu. Oczywiście zdarzają się osoby, które najlepiej zasypiają przy znanych hitach puszczanych w radio. W 2018 roku naukowcy stworzyli nawet naukową playlistę muzyki do snu. Znalazła się na niej głównie muzyka klasyczna, ale pojawiły się także utwory z gatunku pop i jazz, a także fragmenty ścieżek dźwiękowych filmów. Kluczem do sukcesu jest słuchanie takich utworów, które sprawiają przyjemność. Dobrze, jeśli w muzyce do snu przeważają monotonne dźwięki i regularny rytm, które dają poczucie pewności i uspokajają. Spore znaczenie ma także natężenie muzyki, ponieważ nie powinna być ona ani zbyt głośna, ani za cicha. Ważna jest też harmonia dźwięków, której sprzyja monotonia i powtarzalność. Wybierając muzykę do snu, należy pamiętać o tym, że powinna się ona cechować następującymi właściwościami:

  • spokojna, odprężająca,
    • monotonna, z powtarzalnym rytmem,
      • z odpowiednio dobraną głośnością, przy czym cichsza muzyka jest lepsza niż za głośna,
        • z ubogą orkiestracją,
          • harmonijna.

            W sytuacji, w której dana osoba nie może zasnąć lub cierpi na bezsenność, dobrze wypróbować słuchanie spokojnej, odprężającej muzyki do snu. Warto także pamiętać, że muzykę należy dostosować do preferencji danej osoby. Jednak dobrze pamiętać także o tym, że osoby, które lubią rocka lub muzykę metalową, prawdopodobnie tylko bardziej rozbudzą się przed snem, zamiast spokojnie usnąć. Właśnie dlatego muzyka do snu powinna być uspokajająca i odprężająca. Zdecydowanie jednak muzyka pełni wiele pożytecznych funkcji, ponieważ niweluje stres, zmniejsza objawy nerwowości, obniża tętno i ciśnienie krwi, a także pomaga w odprężeniu.

            Zobacz także:

            Dlaczego nie mogę zasnąć? Psychiatra: "Leżenie i patrzenie w sufit jest najgorszą strategią"

            Czujesz się niewyspany? Zobacz, jak prawidłowo korzystać z budzika

            4 filary zdrowego życia wg dr. Chatterjee: "Gimnastykuję się codziennie"

            Autor: Adrian Adamczyk

            Źródło zdjęcia głównego: Guido Mieth/Getty Images

            podziel się:

            Pozostałe wiadomości