Jak zrobić worek do boksowania? Instrukcja krok po kroku

Młoda kobieta ćwiczy z bokserskim workiem treningowym
Fot.Imgorthand?getty Images
Samodzielne wykonanie worka treningowego nie jest zbyt skomplikowane, choć z pewnością czasochłonne. Oczywiście w sklepach sportowych znajdziemy szeroki wybór worków, jednak zakup nie da nam takiej satysfakcji jak samodzielne wykonanie tego sprzętu. Zatem jak zrobić worek treningowy?

C: Podstawowym problemem jest materiał. Firmy najczęściej używają grubej skóry lub syntetycznego odpowiednika. Kolejną kwestią są szwy, a tak naprawdę ich wytrzymałość. Muszą znieść naprawdę wiele, dlatego należy skupić na nich szczególną uwagę. Na koniec zostaje rodzaj wypełnienia oraz mocowania.

Trenowanie w domu ma wiele zalet. Po pierwsze nie musimy tracić cennego czasu na dojazd. Po drugie nie jesteśmy ograniczeni godzinami otwarcia siłowni, choć w dużych miastach coraz częściej można spotkać sale otwarte przez całą dobę. Po trzecie nie musimy dzielić się sprzętem z innymi osobami. Ten artykuł odpowie na pytanie, jak zrobić worek bokserski, który jest nieodłącznym elementem treningu wydolnościowego.

Jak zrobić worek do boksowania?

Jeśli dysponujemy starymi skórzanymi kurtkami, możemy je wykorzystać jako główną część konstrukcji. Niestety najprawdopodobniej będzie to stosunkowo mały worek. Drugim pomysłem są elastyczne materiały skóropodobne, które również idealnie nadają się na obszycie. Jeśli jednak nie posiadamy w domu żadnego z wyżej wymienionych materiałów, będziemy musieli udać się do sklepu budowlanego. Jak zrobić worek treningowy i z czego? Musimy zakupić plandekę, wcześniej czytając dokładny opis produktu (ważna jest gramatura plandeki). Jeśli kupimy najtańszą, jest duże prawdopodobieństwo, że nie wytrzyma nawet pierwszego treningu. Poszukajmy wersji oznaczonej 260 g/m lub więcej. Są to bardzo solidne plandeki, które wytrzymują duże obciążenia. Jeśli uda nam się znaleźć lub zamówić w Internecie plandekę o dużej gramaturze, bezpośrednio przełoży się to na żywotność naszego worka.

Na początku musimy zaplanować jego wielkość. Uniwersalne modele mają około 150 cm długości oraz 45 cm średnicy. Obliczając zapotrzebowanie na materiał, załóżmy około 20% zapasu, aby swobodnie wykonać szwy oraz zaczepy na łańcuch. Jak zrobić dolne mocowanie? Worek bokserski musi być bardzo solidny, szczególnie narażone na pęknięcia są szwy, które łączą kawałki plandek. Najpierw należy wykonać walec o wcześniej ustalonych wymiarach, następnie trzeba zszyć go bardzo gęsto grubymi nićmi. W dalszej kolejności wycinamy okrąg o 15% większy niż średnica walca i przyszywamy go solidnie wytrzymałymi nićmi. Obszywamy całość kilkakrotnie, aż będziemy pewni, że szew jest wystarczająco mocny.

Wypełnienie worka treningowego

W tym momencie musimy zrobić pauzę, aby zastanowić się, jakie wypełnienie wybrać. Początkującym bokserom odradzamy piasek, choć wydawać by się mogło, że jest to dobra opcja. Niestety ma ona wiele minusów. Po pierwsze ciężar - taka ilość piasku może zerwać nawet najmocniejsze ściegi. Po drugie - dobrze ubity piach jest prawie tak samo twardy jak kamień. Bardzo twarde worki przeznaczone są dla średniozaawansowanych i zaawansowanych zawodników, którzy - tak jak większość, zaczynali od miękkich modeli.

Jak zatem zrobić worek do boksowania , który nie pokaleczy nam pięści? Niektórzy używają starych ubrań do wypełnienia wnętrza, jednak tkaniny nie układają się regularnie, a z czasem na powierzchni worka będą odczuwalne puste miejsca. Jeśli mieszkamy w okolicy tartaku, możemy poprosić pracowników, aby wręczyli nam trociny lub sprzedali je za niewielką opłatą. Przed włożeniem do środka należy je osuszyć w ciepłym, przewiewnym miejscu. Jeśli tego nie zrobimy, mogą spleśnieć. Suche trociny wsypujemy do środka i lekko ubijamy. Warto zaopatrzyć się w większą ilość, dlatego że być może konieczne będzie ich dosypanie. Następną czynnością jest przyszycie górnej łaty. W tym wypadku nie obszywamy łączenia tak skrupulatnie jak w przypadku dołu, gdyż prawdopodobnie będziemy wymieniać lub uzupełniać wypełnienie.

Po wypełnieniu worka zabieramy się za mocowanie łańcuchów. Musimy zrobić 4 zaczepy po przeciwległych stronach. Do tego zadania najlepiej nadadzą się pasy polipropylenowe, które z łatwością znajdziemy w sklepach z artykułami krawieckimi. Są to te same pasy, które używane są w plecakach. Wybieramy szerokie, minimum 4-centymetrowe, i przyszywamy je krzyżowym ściegiem do worka, tak aby powstały około 15-centymetrowe uchwyty. Następnie montujemy 4 szekle i łańcuch do podtrzymywania całej konstrukcji. Worek bokserski wykonany w domu , przy odrobinie cierpliwości oraz przy użyciu solidnych materiałów, wytrzyma wiele intensywnych treningów. Jeśli nie mamy haka, na którym możemy go powiesić, musimy takowy zbudować. Żeby zrobić solidne mocowanie , należy znaleźć grubą, drewnianą belkę lub gruby sufit. Przy użyciu wiertarki udarowej wiercimy 10-centymetrowy otwór, który będzie stanowić podstawę. Następnie wkręcamy hak rozporowy, który zakotwiczy się w otworze. Uprzednio nasadzamy na niego kwadratową blachę z 4 otworami. Przy użyciu wkrętów do betonu mocujemy blachę razem z hakiem do sufitu. Cztery łańcuchy spinamy jedną dużą szeklą i mocujemy na haku. Trening czas zacząć.

Zobacz film: Ile dał mi boks? Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości