Styl Życia

Jak zrobić wianek wielkanocny? Instrukcja krok po kroku

Styl Życia

Jak zrobić wianek wielkanocny? Instrukcja krok po kroku

Wiele osób zastanawia się, jak zrobić efektowny wianek na Wielkanoc. Wbrew pozorom nie jest to trudne zadanie. Jak się okazuje, wystarczy odrobina fantazji i zdolności manualnych, aby wyczarować piękną ozdobę na głowę, drzwi lub stół.

Jak się robi wianek i czy jest to czasochłonne? Wszystko zależy od wprawy i cierpliwości. Jest wiele sposobów na przygotowanie tej ozdoby, dlatego warto poznać sprawdzone triki.

Iza i Monika Jurasik prowadzą bloga wnętrzarskiego, gdzie pokazują jak wykonać proste i efektowne dekoracje. Specjalnie dla Dzień Dobry TVN przygotowały wielkanocny wianek.

>>> Zobacz też: Ozdoby wielkanocne z drewna – jak je zrobić samemu? Świąteczne ozdoby Doroty Szelągowskiej.

Jak zrobić wianek krok po kroku?

To staropolska, ale ponadczasowa ozdoba, która nigdy nie wyjdzie z mody. Jak go zrobić i czy potrzebne będą do tego jakieś dodatki? To już zależy od inwencji twórczej artystki, która w dowolny sposób może łączyć style i inspiracje. Do przygotowania wianka wielkanocnego będą potrzebne Ci: metalowa obręcz, wstążki i koronki, kolorowe i plastikowe pisanki, sznurek do zawieszenia, pistolet z klejem oraz sztuczne kwiaty.

Akcesoria do zrobienia wianka

X-News

Jak zrobić wianek na opasce?

Pomysłów na to, jak zrobić wianek jako ozdobę do domu, jest bardzo wiele. Warto skorzystać z różnych inspiracji, dowolnie je ze sobą łącząc. Ciekawym rozwiązaniem jest wykonanie wianka z opaski do włosów. Nosi się go w nieco inny sposób niż model tradycyjny, ale nie mniej efektowny, a według opinii wielu osób dużo bardziej oryginalny. Jest to bardzo dobra metoda na to, jak zrobić wianek ze sztucznych kwiatów.

>>> Zobacz też: Ozdoby wielkanocne zrób to sam – zajączek, pisanki i inne kreatywne dekoracje z papieru.

Przygotowanie tego typu ozdoby wymaga większego zaangażowania manualnego, co nie oznacza, że samo wykonanie jest trudne. Potrzebne do tego będą: opaska do włosów, sztuczne kwiaty (różne rodzaje, np. goździki, stokrotki), pistolet do kleju oraz kombinerki. Na początek obetnij łodygi kwiatów, zachowując ich liście. Główki przyklejaj kolejno do opaski, przeplatając gatunki poszczególnych kwiatów. Pomiędzy nimi wplataj zielone liście, aby ożywić wianek. Gotowe!

Jak zrobić wianek z kwiatów z bibuły?

Szukając inspiracji do tego, jak zrobić wianek komunijny, adwentowy, wielkanocny lub tradycyjny, często można spotkać się z poradami na wykonanie ozdoby nie tylko z żywych lub sztucznych roślin, ale również z kwiatów robionych z bibuły. To bardzo kreatywne podejście do tematu, często wykorzystywane w przedszkolach, dające dzieciom ogromną frajdę z samodzielnego przygotowania wianka.


Zobacz film: Jak zrobić wianek wielkanocny? Źródło: Dzień Dobry TVN

>>> Zobacz też: Co oglądać w Wielkanoc? Program TV.

Aby zrobić tego rodzaju ozdobę, potrzebne będą takie akcesoria, jak: wata, taśma papierowa, kolorowa bibuła, nożyczki, klej oraz taśma dwustronna. Na początek przygotuj odpowiednią długość waty, dostosowaną do obwodu głowy. Wymierzony kawałek oklej dookoła papierową taśmą, tworząc w ten sposób bazę wianka, do której będą przyklejane kwiaty z bibuły. Aby je wykonać, wytnij kilkanaście listków oraz serduszek tej samej wielkości, które posłużą jako płatki. Każdy z nich zwiń i osobno skręć u dołu. Stopniowo dodawaj kolejne płatki, aż uzyskasz kształt róży. Gdy to już będzie gotowe, możesz skleić dół kwiatka taśmą i rozłożyć płatki, aby kielich był szerszy i bardziej otwarty. Na sam koniec za pomocą dwustronnej taśmy przyklej różyczki i listki do bazy wianka.

>>> Zobacz też: Jak oryginalnie przystroić wielkanocny koszyczek? Co do niego włożyć? Wielkanoc 2019.

Wianek ze świeżych kwiatów

Poszukaj odpowiednich roślin, a potem skrzyżuj łodyżki dwóch kwiatów i podciągnij do góry ich główek. Następnie opleć i złącz ze sobą łodyżki. Kiedy będą gotowe, dołóż kolejny kwiat, oplatając dwa poprzednie, w taki sposób, aby ich główki znalazły się jak najbliżej siebie. Potem możesz dodawać kolejne kwiatki, aby wianek mienił się wieloma kolorami.

Kolejny sposób wymaga użycia dodatkowego sprzętu, takiego jak nożyczki i nici. Przygotuj kwiaty o jak najdłuższych łodyżkach i stwórz z nich mały bukiecik, obwiązując je nitką. Dla urozmaicenia warto dodać polne zioła oraz wypełniacze, np. gipsówkę, a następnie całość ze sobą związać. Następnie dodaj kolejne kwiatki i ułóż je wokół wiankowej obręczy, kolejny raz zawiązując nitką. W ten sam sposób postępuj z następnymi roślinami, ale o krótszych łodyżkach. Zwróć uwagę na to, aby ich długość była mniej więcej równa obwodowi Twojej głowy. Jeśli okażą się zbyt długie, można je podciąć. Kiedy przywiążesz wszystkie kwiaty, zwiąż ze sobą końce wianka i noś dumnie na włosach!

Inny sposób na to, jak zrobić wianek ze stokrotek lub innych kwiatów, wykorzystuje drut, nożyczki, kolorowe wstążki oraz taśmę florystyczną. Na początek zmierz obwód głowy i skręć z drutu okrąg dopasowany do jej rozmiarów. Pamiętaj, aby na końcu zostawić pętelki. Kwiaty przytnij do długości około 3 cm i zrób z nich mini bukieciki. Łodyżki owiń taśmą i skróć do jednakowej długości. Tak przygotowane bukieciki rozłóż wzdłuż okręgu, zachowując wybraną przez siebie kolejność. Pierwszy z nich ułóż zaraz przy pętelce i dwukrotnie owiń taśmą. Tak samo postępuj z kolejnymi bukiecikami, a na końcu owiń drut przy samej pętelce i utnij taśmę. Ostatnią czynnością jest przewleczenie wstążek przez pętelki z drutu, aby połączyć ze sobą końce wianka.

Co sądzisz o tym artykule?
91
9
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0