Niezależnie od rodzaju posiadanej złotej biżuterii (ze szlachetnymi kamieniami czy bez), musimy zachować ostrożność podczas jej czyszczenia. Jak więc wyczyścić złoty łańcuszek, aby go nie zniszczyć? Złota biżuteria jest delikatna. Przecieramy ją za pomocą miękkich szczoteczek, pędzelków lub ściereczek.
Jak wyczyścić złoty łańcuszek. Kąpiel w wodzie gazowanej z dodatkami
Aby wyczyścić złoty łańcuszek bez kamieni, wystarczy nalać kilka kropli płynu do mycia naczyń do miseczki z wodą gazowaną (bez sodu) i moczyć biżuterię na sitku przez kwadrans.
Następnie myjemy złoty łańcuszek za pomocą miękkiej szczoteczki do zębów lub ściereczki. Płuczemy pod bieżącą wodą i osuszamy.
Nie dodajemy więcej płynu do mycia naczyń niż kilka kropel - w nadmiarze może on pozostawić osad na powierzchni złota.
Jeśli powyższy sposób nie pomoże, do wody możemy dodać łyżkę spirytusu.
Sposób na wyczyszczenie złotego łańcuszka: Soda i ocet
Złotą biżuterię możemy też przetrzeć lekko zwilżonym wacikiem z dodatkiem sody oczyszczonej lub proszku do pieczenia. Następnie należy łańcuszek wypłukać i wysuszyć.
Złoty łańcuszek bez dodatków w postaci kamieni można także pokryć suchą sodą, polać niewielką ilością octu, a następnie delikatnie przetrzeć i opłukać.
Jak wyczyścić złoty łańcuszek za pomocą piwa?
Do mycia złotej biżuterii doskonale nadaje się zwykłe, jasne piwo. Polerujemy złoto ściereczką namoczoną w piwie. Potem przecieramy na mokro czystą ściereczką, a na koniec - wycieramy na sucho.
Jak wyczyścić złoty łańcuszek? Wrzątek
Do czyszczenia złotego łańcuszka możemy użyć gorącej wody pod warunkiem, że łańcuszek nie ma doklejanych lub delikatnych kamieni.
Sam złoty łańcuszek wkładamy do miseczki i zalewamy wrzątkiem tak, aby całość biżuterii była pod wodą. Czekamy, aż woda ostygnie. Potem możemy wypolerować łańcuszek.
Czyszczenie złotej biżuterii. Jak przywrócić jej dawny blask?
Do nabłyszczenia łańcuszka potrzebujemy soku z cebuli i miękkiej szczoteczki do zębów. Najpierw nacieramy całą powierzchnię łańcuszka cebulą, potem polerujemy szczoteczką.
Jak wyczyścić złoty łańcuszek z włosów?
Włosy wplątujące się w zapięcie łańcuszka to problem wielu kobiet. Tymczasem wystarczy zakleić zapięcie łańcuszka taśmą lub nosić zapięcie z boku, a nie na karku.
Jeśli mamy łańcuszek typu „wężyk” czy „żmijka”, bardzo drobny i gęsty, to włosy mogą wplątywać się na całej jego długości. Można raz w miesiącu pokrywać miejsca, które „łapią” włosy woskiem ze stopionej świeczki. Trzeba to robić ostrożnie, gdyż stopiony wosk jest gorący!
Jeśli nie wykorzystamy tych sposobów przed założeniem łańcuszka, niestety nie obędzie się bez wyrywania włosów, chyba że je wysoko upniemy. W luźniejsze łańcuszki włosy wplątują się mniej lub wcale.
Jak wyczyścić złoty łańcuszek lub inną złotą biżuterię z kamieniami szlachetnymi?
Złotej biżuterii z kamieniami szlachetnymi nie można zanurzać w wodzie. Czyścimy ją tylko za pomocą zwilżonej ściereczki, szczoteczki do zębów, jeśli jest taka potrzeba, a potem wycieramy do sucha.
Przygotowujemy w miseczce mieszankę wody (może być gazowana) z niewielką ilością płynu do mycia naczyń i delikatnie myjemy łańcuszek zwilżoną, miękką szmatką. Potem szmatkę płuczemy w czystej wodzie i przecieramy biżuterię.
Biżuterię do wyschnięcia pozostawiamy kamieniami do dołu - uprzednio jednak trzeba ją starannie wytrzeć.
Jeśli kamień jest w złotej oprawie i możemy go zdjąć z łańcuszka - zróbmy to przed czyszczeniem. Wyczyśćmy obie części oddzielnie, choć najlepiej użyć tych samych metod (np. namaczamy w wodzie z sodą sam łańcuszek, a zawieszkę delikatnie przecieramy zwilżoną tą samą mieszanką ściereczką).
Jak wyczyścić złoty łańcuszek z delikatnymi kamieniami szlachetnymi?
Jeśli na złotym łańcuszku mamy perły, to co kilka lat nakładajmy na nie oliwę z oliwek. Z pereł trzeba też jak najszybciej zmywać lakiery do włosów i wszelkie kosmetyki, które mogą się na nich przypadkiem znaleźć.
Perły czyścimy pędzlem do makijażu i wodą z niewielką ilością szamponu do mycia włosów. Potem przecieramy je czystą, wilgotną ściereczką. Podobnie myjemy inne delikatne kamienie, tj. turkusy, opale. Zawsze używamy letniej wody, nigdy gorącej.
Twarde kamienie szlachetne, takie jak rubiny, diamenty, szmaragdy można zwilżyć alkoholem, a następnie umyć. Można je też przetrzeć wilgotną ściereczką namoczoną w wodzie gazowanej albo za pomocą niewielkiej ilości płynu do mycia szyb.
Pamiętajmy, aby zawsze dobrze osuszyć złotą biżuterię.
Sposoby na czyste złote łańcuszki
Pamiętajmy też, aby stosować odpowiednie „działania profilaktyczne” i nie dopuszczać do większych zabrudzeń złotej biżuterii. Oto kilka porad, by jak najdłużej cieszyć się blaskiem złotego łańcuszka:
· zawsze odkładajmy biżuterię przed pójściem spać;
· zdejmujmy biżuterię przed kąpielą, myciem rąk, zmywaniem naczyń, wyjściem na basen;
· nie nakładajmy kosmetyków mając na sobie biżuterię;
· nie nośmy złotej biżuterii podczas ćwiczeń;
· jeśli zawiera turkusy, szmaragdy i opale - chrońmy biżuterię przed promieniami słonecznymi;
· jeśli zawiera szmaragdy - nie moczmy łańcuszka w wodzie.
Zobacz film: Biżuteria, na punkcie której zwariował cały świat.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: EyeEm