Jak uszyć spódnicę z koła? Wskazówki krok po kroku

Kobieta szyje spódnicę. Szwaczka.
Fot. fired1991 / Getty Images
Spódnica z koła to jeden z najbardziej uniwersalnych fasonów. Pasuje do większości kobiecych sylwetek. Materiał wycięty z koła idealnie układa się na biodrach i pupie, nie poszerzając ich, ponieważ fałdki zaczynają się dopiero niżej. Uszycie takiej spódnicy nie jest trudne.

Samodzielnie uszyta spódnica jest idealnie dopasowana, bo szyjemy ją na swój wymiar. Ma dokładnie taki krój, jaki sobie wymarzymy i wykonana jest z materiału, który osobiście wybieramy. Przy okazji szycie sprawia dużo radości i satysfakcji. Jak uszyć spódnicę z koła?

Co jest potrzebne, żeby uszyć spódnicę?

Aby samodzielnie uszyć wymarzoną spódnicę, będziemy potrzebować :

· arkuszu materiału – jego wymiary obliczamy, biorąc pod uwagę długość i szerokość spódnicy. Aby uszyć spódnicę z koła sięgającą kolan będzie potrzebny arkusz o wymiarach około 2x1,5 m,

· fizeliny do podklejenia paska oraz zamka błyskawicznego,

· dużego arkuszu papieru, na którym narysujemy szablon,

· nożyczek krawieckich,

· maszyny do szycia z odpowiednimi stópkami,

· samoznikającego mazaka,

· szpilek.

Krok I. Obliczenie wymiarów spódnicy

Jak uszyć spódnicę? Należy rozpocząć od wyliczenia, ile materiału będziemy potrzebować . Przy spódnicy z koła obliczamy promienie dla dwóch kół:

1) dla koła, które będzie stanowiło górę spódnicy,

2) dla koła, które będzie dołem spódnicy.

W celu obliczenia promienia pierwszego koła należy zmierzyć swój obwód w talii . Do uzyskanego wyniku dodajemy 2 cm – to twz. zapas na zamek błyskawiczny – i dzielimy przez 2*π (π = 3,14). Przy założeniu, że obwód w pasie ma 68 cm, obliczenia powinny wyglądać następująco: 68 + 2 = 70, 70 : 6,28 = 11,15 cm. A zatem promień wycięcia w talii w tym przypadku wynosi 11,15 cm. Następnie obliczamy promień koła na dole spódnicy. Aby to zrobić, należy określić, jak długa ma być spódnica, i od założonej długości odjąć szerokość paska, np. 3 cm. Pasek można zrobić również szerszy, ale trzeba pamiętać, że im szerszy pasek, tym większe ryzyko, że będzie się deformował podczas siedzenia i chodzenia. Do uzyskanego wyniku dodajemy promień góry spódnicy. Przy założeniu, że ma ona mieć 60 cm długości, obliczenia wyglądają następująco: 60 - 3 + 11,15 = 68,15 cm.

Zobacz film: Jak nosić spódnice? Źródło: Dzień Dobry TVN

Krok II. Przygotowanie szablonu

Na arkuszu papieru wykreślamy obliczone promienie – wewnętrzny i zewnętrzny. Następnie rysujemy półkola cyrklem krawieckim i wycinamy je. Im bardziej sztywny papier, tym łatwiej będzie się nim posługiwać przy robieniu wykrojów z tkaniny. Dłużej też posłuży – można go schować i wykorzystać przy następnej okazji, gdy znów zechcemy uszyć spódnicę z półkola .

Krok III. Wykroje z materiału

Przed przystąpieniem do wycięcia kół z materiału tkaninę należy zdekatyzować , czyli wyprać, wysuszyć i wyprasować. Zapobiega to zbieganiu się materiału. Arkusz tkaniny składamy na pół, przykładamy szablon, odrysowujemy kształt i wycinamy, dodając 1 cm. Dla ułatwienia sobie tej czynności można skorzystać z elastycznej miary do mierzenia krzywych. Materiał rozcinamy z jednej strony. Aby spódnica estetycznie się układała, odcinamy z jednego boku w części dolnej pasek o szerokości 4 cm – powinien się zwężać ku górze, na wysokości zamka błyskawicznego nie odcinamy materiału. Górną krawędź spódnicy i rozcięcie boczne na wysokości suwaka zabezpieczamy fizeliną. Przyklejamy ją delikatnie, aby możliwe było jej usunięcie. Z pozostałego materiału należy wykroić pasek , którym spódnica będzie wykończona w górnej części. Długość paska obliczamy, dodając do obwodu w talii 4 cm, natomiast jeśli jego szerokość ma mieć 3 cm, należy wykroić pasek o szerokości 8 cm. W celu usztywnienia podklejamy go fizeliną.

Krok IV. Jak uszyć spódnicę z koła?

Szycie spódnicy rozpoczynamy od obróbki jej krawędzi ściegiem owerlokowym . Następnie zmieniamy stopkę maszyny i wszywamy kryty zamek . Suwak musi być rozpięty do samego końca. Wszywamy go od góry do dołu. Następnie zszywamy spódnicę poniżej linii zamka. Na końcu przyszywamy pasek . Zaczynamy od upięcia go szpilkami do spódnicy – po jednej stronie powinien wystawać 1 cm paska, a po drugiej – 3 cm. Wszywamy pasek, szyjąc 1 cm od krawędzi. Zaprasowujemy szew na pasku i składamy go tak, aby linia szwu pokrywała się z linią wszycia. Zszywamy pasek i obcinamy wystające z boku narożniki. Pasek zszywamy w ten sposób, aby zaprasowana krawędź zakrywała linię przyszycia. Podczas szycia należy dopilnować, aby wszystkie warstwy paska znalazły się równo pod stopką maszyny, dzięki temu będzie ładnie się układał. Zamiast wszywać pasek, możemy też uszyć spódnicę z koła na gumce . Pozostaje już tylko wykończyć dolną krawędź i spódnica jest gotowa.

Samodzielne uszycie spódnicy rozkloszowanej nie jest wcale trudne. Po tym treningu zdecydowanie łatwiej będzie uszyć spódnicę ołówkową czy trapezową .

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości