Jak rozmawiać z mężem, który za dużo pije? Który zdradza albo nieustannie się z nami kłóci? Paradoksalnie zasady są takie same, jak w związku pozbawionym tak poważnych problemów. Szkopuł jednak w tym, że w takich sytuacjach każdą z rad dużo ciężej zrealizować.
Jak rozmawiać z mężem o problemach? Jak rozmawiać ze zdradzającym mężem? Nie ma tutaj jednej skutecznej rady. Wszyscy psychologowie radzą, aby stawiać na szczerość, otwartość, natomiast unikać zbyt dużych emocji. Często przejmują one nad nami kontrolę, którą trudno nam potem odzyskać.
Jak rozmawiać z mężem, który nie chce rozmawiać?
O czym rozmawiać z mężem, który jest małomówny ? Wiele kobiet, także w szczęśliwych związkach, mierzy się z tym pytaniem. Spora grupa mężczyzn niechętnie dzieli się swoimi problemami i troskami. Pokutuje tutaj stereotyp mężczyzny, który sam sobie ze wszystkim radzi, jest głową rodziny i to on jest od rozwiązywania problemów. Wielu współczesnych mężczyzn nadal żyje ten stereotypem, a jak pokazuje w swoich publikacja Philip Zimbardo, coraz ciężej przychodzi im jego satysfakcjonująca realizacja. Mężczyźni w starciu ze współczesnymi kobietami, które są coraz bardziej samodzielne, odpowiedzialne, dynamiczne w działaniu, czują się gorsi i czasami niestety niepotrzebni. Jeśli więc chcemy, aby nasz mężczyzna dzielił się z nami swoimi troskami, marzeniami i pragnieniami, nie powinnyśmy na siłę demonstrować naszej „wyższości”. Pytania, które zadajemy nie powinny – przynajmniej na początku budowania stabilnej relacji – być zbyt bezpośrednie i sugerujące, że to my kobiety zaraz rozwiążemy problem. Powinny raczej zachęcać do opowieści, sugerować skupienie i zaciekawienie, budować w mężczyźnie przekonanie, że wierzymy w jego moc sprawczą. Podobnie zresztą jest w przypadku bardziej skomplikowanych, bolesnych i trudnych tematów.
Jak rozmawiać z mężem po kłótni?
Jak rozmawiać z mężem, żeby zrozumiał, o co nam chodzi ? Przede wszystkim otwarcie. To pierwsza i podstawowa zasada komunikacji, której my, kobiety często nie respektujemy. Nawet po kłótni, kiedy wyartykułujemy w złości swoje racje, wielokrotnie zamykamy się w sobie i liczymy, że mężczyzna sam się już domyśli, o co tak właściwie nam chodzi. Najczęściej jednak jest tak, że nie ma on bladego pojęcia, dlaczego jego partnerka na daną sytuację zareagowała tak emocjonalnie. Podstawą zrozumienia jest zaś jasna artykulacja potrzeb, oczekiwań i tego, co nas rani.
Jak rozmawiać z mężem po zdradzie?
Jak rozmawiać z mężem o zdradzie? Otwarcie, szczerze i bezpośrednio. W sytuacji tak dużego nadużycia wzajemnego kredytu zaufania z jednej bądź drugiej strony, jedyną szansą na uratowanie związku jest rozmowa o przyczynach tego, co się stało. Oczywiście są mężczyźni, którzy zdradzają notorycznie, nie licząc się z konsekwencjami i nie myśląc o bólu, jaki sprawiają swojej partnerce. Są też tacy, którzy zdradzili, bo kobieta zajęta innymi problemami się od nich odsunęła, bo zamknęła przed nimi drzwi sypialni, bo całkowicie oddała się przesadnej opiece nad dzieckiem. Przyczyny zdrady ze strony kobiet są podobne. Brak ciepła, czułości i wzajemnego zrozumienia prowokuje do poszukiwania wszystkich tych elementów u kogoś innego. Nie ma sensu ukrywać zdrady, nie ma sensu również milczenie o niej. W takim przypadku buduje ona bowiem mur, który trudno potem zburzyć. Jak rozmawiać z mężem, który zdradził ? Powiedzieć mu otwarcie, że o tym wiemy. Dowiedzieć się, dlaczego to zrobił. Postawić ultimatum i absolutną niezgodę na ponowne złamanie zaufania.
Jak rozmawiać z mężem alkoholikiem?
Jak rozmawiać z mężem o problemach z alkoholem? Tutaj nie ma miejsca na półśrodki. Kobiety często uciekają się do próśb, szantażu emocjonalnego albo – co gorsza – biernie godzą się na sytuację, w której się znalazły. Żadne z tych rozwiązań nie jest dobre. Jeśli odpowiedź na pytanie, jak rozmawiać z mężem o uczuciach , brzmi szczerze i ciepło, z pełnym zaangażowaniem i miłością, to w sytuacji problemów alkoholowych należy dodać – nieugięcie. Trzeba jasno nazwać problem, bez krążenia i przesadnej delikatności. Oczywiście powodów zbyt częstego sięgania po alkohol może być bardzo wiele, natomiast jeśli chcemy pomóc partnerowi musimy postawić na bezpośredniość. Wskazanie problemu, możliwych dróg wyjścia z nałogu i naszych oczekiwań. Chowanie butelek z alkoholem i płacz z reguły na niewiele się tutaj zdają. Potrzebne jest konkretne działanie, pomoc specjalisty i postawienie warunków.
Jak rozmawiać o rozwodzie z mężem?
Jak rozmawiać z mężem o problemach, których nie da się rozwiązać? Czasami jedyną drogą, kiedy już wiemy, że związku nie da się uratować, jest rozwód. O nim także należy rozmawiać szczerze i otwarcie. Sama procedura nie należy do najłatwiejszych. Zarówno dla kobiety, jak i mężczyzny jest emocjonalnie trudna i bolesna. W takim momencie nie ma sensu zastanawiać się na przykład, jak rozmawiać z mężem o jego zdradzie . Dlatego też należy podejść do niej możliwie spokojnie, bez rozdrapywania ran i wzajemnego obwiniania się. Jeśli wspólnie podejmujecie decyzję o rozpadzie związku, warto zadbać o to, aby sala sądowa była miejscem dopełnienia formalności, a nie boju i wzajemnego upubliczniania win drugiej strony. W przypadku bardziej skomplikowanych spraw, warto zadbać o profesjonalną pomoc adwokata i ograniczenie kontaktów z dotychczasowym partnerem do minimum. W takiej sytuacji należy chronić przede wszystkim siebie i dzieci.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN