Warto samodzielnie wykonać kostium dla dziecka występującego w jasełkach. Nie jest to bowiem nic trudnego, a może przynieść dużo radości i satysfakcji. Sprawdź, jak samemu zrobić strój pasterza.
Zobacz też: Halloweenowe stroje i makijaże dla dzieci. Zrób je sam! >>>
Strój pastuszka dla dziecka – jak powinien wyglądać?
Jasełka to tradycyjne bożonarodzeniowe przedstawienie, które daje dzieciom możliwość sprawdzenia się w roli małych aktorów. Przy tej ważnej okazji mogą również nauczyć się dyscypliny i samozaparcia. Wcielanie się w różne postacie nierozerwalnie wiąże się także z przebieraniem w kostiumy. Głównymi bohaterami każdych jasełek są rodzice małego Jezusa – Maryja oraz święty Józef. Oprócz nich pojawiają się w nich również trzej królowie (Kacper, Melchior i Baltazar) oraz pasterze. Pastuszek to osoba, która odznacza się skromnym strojem. Nie powinien rzucać się w oczy, a jego ubiór nie może być zbyt krzykliwy. Jeśli chodzi o kolorystykę, dominuje najczęściej biel oraz różne odcienie brązów. Cechą charakterystyczną stroju pasterzy jest kapelusz i laska lub kijek. Dlatego zastanawiając się, jak zrobić strój pastuszka, nie wolno zapominać o tych atrybutach. Inspiracje do wykonania pasterskiego kostiumu bez problemu można znaleźć w internecie. Na szczęście nie jest to jedyne źródło informacji, ponieważ wizerunek pasterza jest bardzo popularnym świątecznym motywem, występującym na wielu kartkach pocztowych, obrazkach religijnych oraz w ilustrowanej Biblii.
Zobacz też: Ekspresowe stroje na Halloween >>>
Jak przebrać dziecko za pastuszka? Podstawą tego stroju są spodnie i koszula, najlepiej lniane lub bawełniane, w naturalnych kolorach. Powinny się one wyróżniać prostą formą, bez żadnych dodatków. Możesz wykorzystać zarówno zwykłą bluzkę z długim rękawem, jak i białą koszulę zapinaną na guziki. W roli dolnej części stroju świetnie się sprawdzą luźne sportowe spodenki. Taki zestaw będzie stanowił doskonałą bazę dla pozostałych dodatków, które w przypadku tego kostiumu odgrywają kluczową rolę.
Jak zrobić kapelusz pastuszka?
Kapelusz lub czapka pastuszka to jeden z najważniejszych elementów jego stroju. Każdy prawdziwy pasterz, który opiekuje się owieczkami, musi posiadać nakrycie głowy. Chroni ono przed słońcem, deszczem i wiatrem, które w górach mogą być wyjątkowo uciążliwe. Dlatego porządny strój pasterski powinien je uwzględniać. Można skorzystać z gotowego nakrycia głowy, pożyczonego np. od dziadka lub zakupionego w sklepie z pamiątkami góralskimi. Jednak największą frajdę, zarówno dla dziecka, jak i rodzica, sprawi samodzielne przygotowanie kapelusza dla pastuszka.
Najprostszym sposobem na zrobienie pasterskiej czapki jest wykonanie jej z brązowego lub czarnego filcu. Potrzebne do tego będą również: nożyczki, igła, nici i kreda krawiecka. Na początku narysuj na filcu kształt kapelusza, a następnie złóż materiał na pół. Wytnij szablon, nie zapominając o pozostawieniu otworu na głowę. Rozłóż otrzymany kawałek filcu, a następnie zszyj ręcznie boki kapelusza po jego zewnętrznych krawędziach. Jak widać, przygotowanie takiego nakrycia głowy jest nie tylko proste, lecz także niezbyt czasochłonne. Poradzą sobie z tym nawet osoby nieposiadające umiejętności krawieckich.
Zobacz też: Podróż samolotem z małym dzieckiem – co warto zabrać, by ją sobie ułatwić? >>>
Kamizelka pastuszka – jak ją wykonać?
Skoro wiemy już, jak wygląda strój pastuszka, warto się zabrać za przygotowanie kolejnego elementu, jakim jest kamizelka. Tutaj również można skorzystać z gotowych rozwiązań. Jednak dużo więcej przyjemności sprawi samodzielne zrobienie kostiumu. Kamizelka pastuszka może być rozpinana lub wkładana przez głowę – wszystko zależy od preferencji dziecka. W obydwu przypadkach najszybszym sposobem na jej wykonanie jest użycie niepotrzebnej bluzki lub koszuli i obcięcie jej rękawów. Ważne, aby zachować przyjętą brązowo-białą kolorystykę, aby przebranie było jak najbardziej zbliżone do stroju prawdziwego pasterza.
Jak się przebrać za pasterza? Bez dodatków ani rusz!
Jak zrobić strój pastuszka na jasełka, aby wyglądać jak prawdziwy pasterz? Poza ubiorem bardzo ważne są również dodatki, takie jak kijek lub laska. Prawdziwi opiekunowie owieczek potrzebują tego atrybutu, aby mogli dobrze pilnować zwierząt i chronić je przed niebezpieczeństwami. Dlatego dziecko, które chce się przebrać za pastuszka, również powinno być wyposażone w laskę. W tej roli doskonale sprawdzi się mała góralska ciupaga. Jeśli jej nie posiadasz, z powodzeniem możesz ją zastąpić zwykłym kijkiem, np. od szczotki. Cały ubiór można dodatkowo ozdobić chustką zawiązaną na szyi lub sznureczkiem przewiązanym w pasie.
Autor: Filip Yak