Dziecko

Jak odkryć u dziecka talent?

Dziecko

Jak odkryć u dziecka talent?

W studiu Dzień dobry TVN gościliśmy psycholog dziecięcą Monikę Perkowską i Beatę Książkiewicz, pedagog i choreograf, która od ponad 40 lat uczy dzieci tańca, z którymi porozmawialiśmy o tym, jak odkryć u dziecka talent. Liczą się predyspozycje czy ciężka praca?

6- letni wirtuoz skrzypiec

Rysio Wojtach to 6,5 letni chłopiec, który został okrzyknięty wirtuozem skrzypiec. Zdobył drugie miejsce podczas Międzynarodowego Konkursu Muzycznego Prima Volta 2019. Został też zwycięzcą 22. Międzynarodowego Konkursu Muzycznego w Wiedniu. Rysio gra z nut oraz ze słuchu.

Sam chłopiec przyznaje, że woli grę na skrzypcach od zabawy z kolegami.

Rysio jest dzieckiem utalentowanym muzycznie. Czy podobny sukces można by wypracować jedynie ciężką pracą?

Zdaniem Beaty Książkiewicz w przypadku zawodów artystycznych najważniejsze są predyspozycje.

To one decydują i mają ogromne znaczenie jeżeli chodzi o rozpoczęcie tej edukacji. Zgadzam się z ty, że nic za darmo. Ćwicząc od najmłodszych lat mamy szansę na mistrzowski poziom. W przypadku mojej profesji jeżeli dziecko żywo i spontanicznie reaguje na muzykę ruchem, to już jest pierwszy sygnał świadczący o talencie lub predyspozycjach tanecznych. Potem jest jeszcze długa droga edukacji, podczas której może się wszystko wydarzyć. Jeżeli dzieci mają predyspozycje dochodzą do sukcesu.

Monika Perkowska dodała, że najważniejsze jest wparcie rodziców do tego, co dziecko chce robić.

Talent ujęłabym jako pewnego rodzaju dużą łatwość w wykonywaniu czegoś. Rola rodzica powinna być wspierająca, a nie narzucająca.

Zobacz też: Sześcioletni chłopiec wirtuozem skrzypiec. Źródło: Dzień dobry TVN

Zobacz też:

Co sądzisz o tym artykule?
91
10
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0