Ukulele – chwyty, strojenie. Jak wybrać odpowiedni instrument?

ukulele
Fot. wichansumalee / Getty Images
Ukulele to instrument muzyczny, który wyróżnia się nietypowym kształtem – przypomina bardzo małą gitarę klasyczną o czterech strunach. Ponadto, ukulele charakteryzuje się oryginalnym brzmieniem, które trudno porównać z jakimkolwiek innym instrumentem.

Nauka gry na ukulele zwykle nie sprawia zbyt wielu trudności. Większość osób jest w stanie opanować podstawowe akordy w ciągu zaledwie kilku dni. Aby dojść do wprawy, należy jednak ćwiczyć grę regularnie – najlepiej na ukulele sopranowym, które polecane jest dla osób początkujących.

Więcej:

Ukulele dla początkujących – jak wybrać?

Koszt ukulele dla osoby rozpoczynającej naukę powinno mieścić się w średniej półce cenowej – na etapie tym nie ma zwykle potrzeby inwestowania w profesjonalny instrument, a kupno ukulele słabej jakości może zaś zniechęcić do nauki. Przyjmuje się, że odpowiedni instrument dla początkującego powinien kosztować około 200–300 zł.

Oczywiście można zdecydować się na zakup instrumentu nowego lub używanego. W każdym z tych przypadków należy zwrócić uwagę na to, by ukulele nie posiadało wad utrudniających lub uniemożliwiających grę. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, czy gryf instrumentu jest prosty (nie może mieć on żadnych załamań lub nierówności), a także czy klucze utrzymujące napięcie strun są solidnie przymocowane.

Ukulele może być wykonane z plastiku, sklejki lub litego drewna.

Do nauki gry poleca się ukulele sopranowe (nazywane także standardowym). Jest to najmniejszy i najbardziej popularny rodzaj ukulele . Jego brzmienie jest kanoniczne, dzięki czemu z łatwością opanować można postawy gry.

Wśród instrumentów o większych rozmiarach i niższej skali dźwięków wyróżnia się ukulele koncertowe, barytonowe, basowe oraz ukulele tenorowe .

Jak nastroić ukulele?

Osobom początkującym zwykle poleca się strojenie ukulele wysokim G. Oznacza to, że struny, licząc od górnej, powinny odpowiadać następującym dźwiękom:

· G4,

· C4,

· E4,

· A4.

Aby trafić w odpowiednie dźwięki, skorzystać można z elektronicznego stroika do ukulele (tzw. tunera), który montuje się na gryfie instrumentu. Inną możliwością jest skorzystanie ze specjalnej aplikacji na telefon.

Po upływie pewnego czasu i nabraniu doświadczenia wiele osób jest w stanie nastroić ukulele ze słuchu – bez użycia jakichkolwiek urządzeń. W początkowej fazie nauki korzystanie z nich jest jednak konieczne. Odpowiednio nastrojony instrument jest niezbędny podczas nauki. Aby ułatwić sobie zapamiętanie właściwych dźwięków, jakie powinny wydawać puste struny (bez akordu), podczas strojenia można śpiewać krótką frazę: mój pies ma pchły. Każde słowo powinno odpowiadać brzmieniu jednej ze strun.

Zobacz film: Julia Pietrucha o swojej muzycznej karierze. Źródło: Dzień Dobry TVN

Podstawowe chwyty na ukulele

Ukulele to instrument, który posiada cztery struny. Na początku nauki należy dowiedzieć się, jak prawidłowo je nazywać – dzięki temu możliwe będzie czytanie akordów.

Trzymając ukulele w pozycji „do gry”, wyróżnić można następujące struny:

· Pierwsza od góry to struna G (w tabulaturach występuje ona jako struna 1).

· Kolejna struna to C (w tabulaturach zapisywana jako 2).

· Kolejna struna to E (w tabulaturach zapisuje się ją jako 3).

· Ostatnia struna to A (w tabulaturach występuje jako 4).

W niektórych instrumentach struny oznaczane są kolorami.

Zestaw podstawowych chwytów na ukulele można bez problemu znaleźć w internecie albo zakupić książkę, w której przedstawione są akordy na ten instrument. Najczęściej chwyty na ukulele przedstawiane są na rysunkach – znajdują się na nich cztery struny instrumentu oraz ponumerowane progi. Na strunach zaznaczono miejsca, w których należy je docisnąć do gryfu. Przykładowo, akord C-dur wymaga przyciśnięcia struny G na wysokości progu numer 3.

Znajomość czterech podstawowych chwytów pozwala na wykonanie prostej piosenki na ukulele .

Przyjazne ukulele – co jeszcze warto wiedzieć?

Chwytanie akordów nie jest jedyną umiejętnością, jaką należy zdobyć, by grać na ukulele. Równie ważne jest opanowanie techniki prawidłowego szarpania strun.

Do gry na ukulele – inaczej niż w przypadku gitary akustycznej – raczej nie używa się kostki (piórka). Istnieje za to bardzo wiele technik wprawiania strun w drganie. Najpopularniejsze z nich to uderzanie o struny dłonią, palcami bądź paznokciami. Na początku nauki zwykle stosuje się technikę polegającą na przesuwaniu po strunach jednym palcem – z góry na dół i z dołu w górę.

Osoby, które nigdy wcześniej nie grały na instrumentach strunowych szarpanych, powinny przygotować się na to, że po kilku dniach ćwiczeń, opuszki ich palców mogą stać się bolesne i zaczerwienione. Jest to wynik kontaktu ze strunami instrumentu, zupełnie normalny u początkujących. Po około dwóch tygodniach regularnej nauki palce powinny przywyknąć do nowej aktywności – opuszki nieco stwardnieją i przestaną boleć.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości