Jak nastroić gitarę? Poradnik

gitara.jpg (2)
gitara.jpg (2)
Gra na gitarze, choćby i najbardziej wirtuozerska, nie zabrzmi dobrze, jeśli sprzęt nie będzie właściwie dostrojony. Jak właściwie nastroić gitarę?

Strojenie gitary to umiejętność, która nie powinna być obca żadnemu gitarzyście. Niestety, nie każdy chce i potrafi sobie z tym radzić, podpierając się pomocą znajomych czy ekipy technicznej na koncertach. Sposobów strojenia gitary jest sporo i nie są one trudne.

Jak nastroić gitarę klasyczną?

Strojenie przy pomocy tunera, kamertonu czy ze słuchu to dla wielu gitarzystów czynność niemal automatyczna. Wystarczy jedynie skorygować naprężenie strun. Jeśli jednak nie radzisz sobie z ustawieniami dźwięku, by twój instrument brzmiał idealnie, warto przeczytać nasze podpowiedzi. Dlaczego w ogóle instrument przestaje stroić? Powodów może być kilka. Jedną z nich jest stan strun w instrumencie – trzeba pamiętać o ich regularnym wymienianiu, gdyż przez ich zużycie gitara może brzmieć nieczysto. Inny powód to niewłaściwie ustawiona długość strun (menzura). Instrument może wyregulować lutnik, ale możemy też spróbować zrobić to samodzielnie. Zdarza się, że powodem niestrojenia instrumentu jest jego niska jakość. Warto zatem nieco dłużej oszczędzać, by móc pozwolić sobie na droższy, markowy sprzęt do grania. Jak nastroić gitarę klasyczną? W grę wchodzi strojenie gitary „ze słuchu", czyli samodzielne wyregulowanie naprężenia każdej ze strun. Poluzowanie struny powoduje, że zabrzmi ona niżej, zaś jej napięcie sprawi, że uzyskamy dźwięk wyższy.

Jak nastroić gitarę stroikiem?

Stroik do gitary inaczej nazywany jest tunerem gitarowym. Służy on do precyzyjnego ustawiania brzmienia gitary. Stroiki stosuje się również do nadawania właściwego brzmienia wszystkich rodzajów gitar, a także innych instrumentów strunowych. Jak nastroić gitarę stroikiem? Wygodnie używa się tunera wyposażonego w metronom, który oprócz precyzyjnego strojenia gitary może być stosowany podczas prób i ćwiczeń. Na rynku znajdziemy również tunery podłogowe, które można wykorzystywać razem z pozostałymi efektami gitarowymi ulokowanymi na pedale. Dobrze stroją również tunery podłączane za pomocą gitarowego kabla oraz przypinane klipsem do główki instrumentu. Dzięki elektronicznemu stroikowi automatycznie otrzymujemy kilka konkretnych informacji – wysokość dźwięku referencyjnego, oznaczenie najbliższego dźwięku i jego aktualne brzmienie. Standardowo dźwięk referencyjny w tunerze ustawiony jest na 440 Hz. Jak stroić gitarę? Uderzamy w strunę, której brzmienie chcemy poprawić i jeśli stroik wskaże odpowiedni dźwięk, dostrajamy tylko jego częstotliwość. Gdy dźwięk jest niewłaściwy, najpierw musimy go odnaleźć i skorygować naprężenie struny. Możemy też skorzystać ze stroików komputerowych (najpopularniejszy to AP Guitar Tuner) i mikrofonu. Wówczas podłączamy gitarę do komputera i program pokazuje nam, co jeszcze musimy zrobić ze struną, by osiągnąć oczekiwany efekt.

Jak nastroić gitarę bez stroika?

Choć na rynku funkcjonuje sporo tunerów elektronicznych ułatwiających strojenie gitary, to specjaliści twierdzą, że strojenie gitary bez stroika jest jednocześnie doskonałym ćwiczeniem słuchu. Dlaczego? Jeśli ktoś ma słaby słuch muzyczny, na pewno nie zorientuje się, że gitara źle brzmi. Wniosek? Ćwicz słuch, strojąc gitarę samodzielnie. Jak nastroić gitarę bez stroika? Należy odpowiednio odkręcać lub przykręcać klucz najgrubszej struny, dostrajając ją do dźwięku odniesienia (np. E) pochodzącego z innego instrumentu. Chwytamy nastrojoną strunę na 5. progu, gramy i porównujemy z następną (również na 5. progu). Jeśli dźwięki się nie zgadzają, luzujemy lub naciągamy strunę do uzyskania idealnego efektu. Sposób ten nazywany jest metodą 5. progu.

Jak nastroić gitarę akustyczną?

Prawidłowy schemat strojenia gitary akustycznej:

e |--0------------------|

H |--5---0-------------|

G |------4---0---------|

D |----------5---0-----|

A |--------------5---0-|

E |------------------5--|

Schemat prezentuje wszystkie miejsca na gryfie gitary, które wykorzystuje się podczas strojenia. Po lewej stronie schematu znajdują się nazwy strun, z prawej numery progów. Zero oznacza „pustą strunę” – na tych dwóch progach powinny być takie same dźwięki. Nieco więcej wprawy wymaga to, jak nastroić gitarę 12-strunową. W tym przypadku para strun traktowana jest jak jedna struna w gitarze sześciostrunowej. Krótko mówiąc, najpierw struny należy dostroić w parze do siebie, a następnie poszczególne pary względem siebie.

Jak nastroić gitarę elektryczną i basową?

Do strojenia gitar elektrycznych oraz basowych wykorzystuje się najczęściej klasyczne stroiki gitarowe, najlepiej te wyposażone w przejrzysty wyświetlacz, który wskaże poziom nastrojenia gitary. W związku z tym, że gitara basowa najczęściej wyposażona jest w cztery struny, stroi się je o jedną lub dwie oktawy niżej. Jeśli korzystamy ze stroika przypinanego klipsem do gryfu, strojenie rozpoczynamy od szarpnięcia najgrubszej strony. Gdy wskazówka wyświetlacza znajduje się po stronie lewej, musimy naciągnąć ją mocniej, by podnieść ton. W tym celu obracamy kluczem do uzyskania właściwego naciągu. Gdy wskazówka jest po stronie prawej, luzujemy strunę.

Gitara i demony młodości. Zobacz wideo:

Dzień Dobry TVN

Zobacz też:

W dzień lektor językowy, w nocy - wrażliwy artysta. Piotr Lato w piosence "Keep it"

Grzegorz Turnau. Znany muzyk jest fanem aut: "Miałem ich w sumie ponad 30"

Feel wraca po dwóch latach! Na naszej scenie zagrał premierowy „Bezpieczny ląd”

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości