Podstawowe zasady dotyczące tego, jak napisać list motywacyjny i CV, nie zmieniły się od lat, mimo to, dokumenty te wyglądają zupełnie inaczej niż jeszcze 5 lat temu. Przydatne informacje, jak napisać list motywacyjny – wzór i przykłady można znaleźć online. Dobrze jednak pamiętać o kilku ważnych regułach.
Warto przyłożyć się do stworzenia listu motywacyjnego, ponieważ dobrze napisany znacznie zwiększa szanse na zatrudnienie, tym bardziej, jeśli jest ostatecznym argumentem w przypadku aplikacji osób o bardzo zbliżonych kompetencjach.
- Jak pisać CV? Wzór CV, szablon CV i wskazówki praktyczne
- List motywacyjny po angielsku - wzór, przykłady, zwroty
- O co warto zapytać na rozmowie kwalifikacyjnej, a jakich pytań lepiej unikać?
Jak napisać list motywacyjny do pracy i na staż? Treść listu motywacyjnego
Najczęściej wątpliwość w tym, jak napisać list motywacyjny do firmy budzi treść tego listu. Zawartość listu motywacyjnego nie powinna powielać informacji z CV, najlepiej, by je rozwijała. List motywacyjny powinien być pisany w odniesieniu do konkretnego ogłoszenia, tak by prezentował wszystkie cechy kandydata wymagane przez pracodawcę i przydatne na danym stanowisku.
Ważną zasadą jest takie napisanie listu, by jasno wyszczególnić korzyści dla pracodawcy z zatrudnienia danej osoby. Warto też wyjaśnić, dlaczego chce się pracować akurat w tej firmie i na danym stanowisku.
Każdy list motywacyjny powinien być wyjątkowy i dopasowany do charakteru miejsca pracy. Na przykład sposób, jak napisać list motywacyjny do szkoły, ubiegając się o pracę nauczyciela, różni się od efektywnej metody prezentacji kandydata na stanowiska (zwłaszcza kreatywne) w prywatnych firmach.
Jak napisać list motywacyjny? Wzór formy
Równie ważna co treść listu motywacyjnego, jest jego forma. W tym kontekście sprawdzonym sposobem na to, jak napisać list motywacyjny do urzędu miasta czy na stanowisko urzędnicze w innym urzędzie, a także do każdej innej pracy jest posługiwanie się stylem formalnym. W związku z tym odpowiedzią na pytanie, jak napisać list motywacyjny na stanowisko urzędnicze czy inne biurowe jest układ:
- w prawym górnym rogu powinny znaleźć się data i nazwa miejscowości,
- nieco niżej w lewym górnym rogu należy podać swoje dane – imię, nazwisko, adres e-mail, telefon i opcjonalnie adres zamieszkania,
- poniżej po prawej stronie podaje się adresata listu motywacyjnego – nazwę firmy, a najlepiej konkretnej osoby, która zajmuje się rekrutacją (można wymienić ją z imienia i nazwiska, najlepiej dodać również pełnioną funkcję, np. dyrektor działu),
- poniżej powinna znaleźć się treść listu – odniesienie do oferty pracy, a następnie rozwinięcie, o którym była już mowa; warto szczególną uwagę zwrócić nie tylko na dotychczasowe osiągnięcia, ale także na umiejętności przydatne w pracy na danym stanowisku oraz podkreślić, że spełnia się wymagania stawiane przed kandydatem,
- zakończenie powinno zachęcać osobę rekrutującą do kontaktu i zaproszenia na rozmowę, może brzmieć np.: „Z chęcią zaprezentuję moje dodatkowe umiejętności i osiągnięcia na spotkaniu” lub: „Mam nadzieję, że moje pozostałe atuty będę mógł/mogła przedstawić Panu/Pani podczas spotkania”,
- list motywacyjny powinien być zwieńczony własnoręcznym podpisem.
Dobrym pomysłem na to, jak napisać list motywacyjny do pracy jest zastosowanie takiej samej estetyki, co w przypadku naszego CV. Dzięki użyciu tych samych czcionek i kolorów (np. obramowania) oba dokumenty aplikacyjne będą wyglądały spójnie. Warto zadbać o podział listu motywacyjnego na akapity, użyć czytelnej czcionki, zadbać o proporcje poszczególnych akapitów i zastosować spójne formatowanie. W ten sposób wysyła się rekruterowi sygnał, że aplikację przesyła osoba skrupulatna, dbająca o szczegóły i konsekwentna w działaniu.
Jak napisać list motywacyjny bez doświadczenia?
Pewien problem może stanowić to, jak napisać list motywacyjny do pierwszej pracy. Brak doświadczenia nie musi być przeszkodą, by zaprezentować się jak najlepiej potencjalnemu pracodawcy. Warto w takiej sytuacji skupić się nie na swoich brakach, tylko na atutach i tym, co można zaoferować jako pracownik.
Dobrym sposobem na to, jak napisać list motywacyjny bez doświadczenia zawodowego jest szczegółowe opisanie swojej specjalizacji i przedstawienie rezultatów dotychczasowej działalności, np. wyrażonych w nagrodach, wyróżnieniach, skuteczności organizacji różnych wydarzeń. Można też podkreślić przygotowanie teoretyczne.
Pisząc list motywacyjny bez doświadczenia, najlepiej rozwinąć wątek swoich umiejętności i zainteresowań (jeśli są one zbieżne z branżą, do jakiej się aplikuje). Należy też zapewnić potencjalnego pracodawcę o chęciach rozwoju i motywacji do pracy. Te same metody można wykorzystać, by napisać list motywacyjny na staż lub praktyki.
Jak napisać list motywacyjny bez ogłoszenia o pracę?
Skuteczny sposób, jak napisać list motywacyjny bez ogłoszenia jest podobny do tego, w jaki napisać list motywacyjny na praktyki, staż czy do pracy. W przypadku brak ogłoszenia, gdy aplikuje się do firmy, która nie prowadzi aktualnie rekrutacji, należy zmodyfikować formę listu motywacyjnego.
Zamiast odniesienia do konkretnej oferty, we wstępie można odwołać się do wartości reprezentowanych przez firmę i jej sukcesów, wyrażając jednocześnie przekonanie, że jest się idealnym kandydatem na wybrane stanowisko. Warto dodać, że wartości reprezentowane przez firmę i jej misja są bliskie wartościom osobistym. Najlepiej wspomnieć też o tym, że dzięki umiejętnościom i doświadczeniu jest się w stanie pozytywnie wpłynąć na rozwój firmy, do której się aplikuje.
Zobacz też: >>>List motywacyjny do pracy biurowej. Sprawdź, jak napisać >>>Dlaczego referencje pracownika są tak ważne? Jak zdobyć referencje dla firmy?
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN