List motywacyjny do pracy to tak naprawdę jeden z elementów w drodze po upragnione stanowisku. Niestety przez wiele osób jest pomijany lub lekceważony. Istnieje kilka zasad, którymi rządzą się listy motywacyjne. I choć w internecie możemy natknąć się na przykładowy szablon listu motywacyjnego, nie warto ślepo kopiować cudzych i niekoniecznie sprawdzonych rozwiązań.
Jak napisać list motywacyjny – jak zacząć?
Jak napisać dobry list motywacyjny? Na wstępie trzeba zaznaczyć, że listy motywacyjne pisze się przede wszystkim po to, aby zapewnić sobie więcej szans na zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną. List motywacyjny o pracę wcale nie musi być długim elaboratem, w którym opisujemy swojemu potencjalnemu pracodawcy nasze zalety. Krótki list motywacyjny może byś strzałem w dziesiątkę i przepustką na rozmowę z rekruterem. Pod warunkiem, że wiesz, jak napisać list motywacyjny do pracy.
Pisanie listu motywacyjnego należy zacząć od szkicu-scenariusza dokumentu, w którym opiszemy główne założenia dokumentu. Profesjonalny list motywacyjny to dokument przejrzysty i konkretny, w którym wszystkie elementy są jasno wyłożone adresatowi. Treść listu motywacyjnego powinna być zrozumiała dla każdej osoby, bez konieczności zagłębienia się w szczegóły. Zatem, jak pisać list motywacyjny, który będzie zrozumiały dla pracodawcy i taki, który będzie chciał czytać?
List motywacyjny – porady, jak napisać dobry list motywacyjny
CV i list motywacyjny to bilety na rozmowę rekrutacyjną. Oba dokumenty mają wypromować ich autora i przekonać pracodawcę, że to właśnie ta konkretna osoba, spełnia najlepiej wymagania pracodawcy. Jak zacząć list motywacyjny? Na początek należy odpowiedzieć sobie na dwa podstawowe pytania:
· dlaczego przyszły pracodawca powinien zatrudnić właśnie ciebie?
· dlaczego starasz się o pracę właśnie na tym konkretnym stanowisku, lub dlaczego aplikujesz konkretnie na to ogłoszenie.
Znalezienie jasnych i celnych odpowiedzi na wyżej wymienione pytania to esencja dobrego listu motywacyjnego. Jeśli będziesz wiedział, jak na nie odpowiedzieć, sam proces tworzenia listu motywacyjnego nie powinien zająć Tobie zbyt wiele czasu.
Treść całego listu motywacyjnego nie powinna przekraczać jednej strony w formacie A4. Oznacza to, że średnio na napisanie listu motywacyjnego trzeba przeznaczyć od 2 do 2 tysięcy znaków wraz ze spacją. Jeśli chodzi o wskazówki techniczne, to warto wybrać właściwy i czytelny rodzaj czcionki i zachowywać jej taki sam rozmiar w całym dokumencie. Absolutnie niedozwolona jest taktyka w postaci niewielkiej liczby słów, napisanych wielką czcionką. List motywacyjny musi być profesjonalny, schludny i rzetelny. Pójście na skróty jedynie zniechęci pracodawcę to lektury tego dokumentu i zmniejszy szansę na zaproszenie na rozmowę.
O czym warto pamiętać, pisząc list motywacyjny?
Do tworzenia listu motywacyjnego należy mieć chęci, zapał i odrobinę wolnego czasu. I choć dwa pierwsze czynniki powinny być naturalnie wywołane chęcią zmiany miejsca pracy, to w obecnych czasach może być trudniej o ostatni aspekt. Planowanie i wiedza, jak krok po kroku przejść od początku dokumentu aż po zakończenie listu motywacyjnego, powinna znacznie przyspieszyć proces jego tworzenia.
W liście motywacyjnym nie ma miejsca na błędy ortograficzne czy błędy stylistyczne . Kandydat na pracę, niezależnie od stanowiska, na które się ubiega, powinien znać podstawowe zasady polszczyzny. Pomyłki nie powinny mieć miejsca również w adresie lub nazwie pracodawcy. Przed wysłaniem dokumentu należy go kilkukrotnie przeczytać i wyłapać ewentualne błędy. Do sprawdzenia poprawności można wykorzystać program komputerowy, w którym list motywacyjny został napisany, lub coraz popularniejsze narzędzia internetowe, które wyłapują każdy rodzaj błędu.
W zależności od sytuacji, zastanów się, do kogo kierujesz swój list motywacyjny . Jeśli odpowiadasz na konkretne ogłoszenie, to jesteś zobowiązany podać całą nazwę stanowiska, na które się ubiegasz. Dla przykładu, jeśli interesuje Cię praca biurowa, powinieneś zawrzeć w liście informację, że ubiegasz się o pracę jako pracownik biurowy. Nieważne, czy jest to praca biurowa bez doświadczenia, czy też nie. To jednak nie koniec. Powinieneś również w swoim liście motywacyjnym zawrzeć takie informacje, jak: numer referencyjny (jeśli jest podany), miejsce ukazania się ogłoszenia (np. konkretny serwis internetowy).
Jak pisać list motywacyjny do pracy? Złote zasady
W trakcie pisania listu motywacyjnego, należy napisać, za co byłeś do tej pory odpowiedzialny w poprzedniej firmie i konkretnie opisać swoje dotychczasowe doświadczenie. Nie pisz rozwlekle i nie zanudzaj adresata. Dbaj o każdy szczegół w Twoim liście motywacyjny i przede wszystkim bądź skrupulatny. Nie bój się podkreślać o umiejętności pracy zespołowej, nawet jeśli Twoja praca niekoniecznie jej wymaga. Niech Twoją nadrzędną zasadą będzie skuteczność w dotarciu do pracodawcy i zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.
Zobacz film: Zmiany w kodeksie pracy.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: Rafal Rodzoch/Getty Images