11 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Dziewczynek. W tym dniu poruszane są tematy problemów, z jakimi zmagają się małe kobiety. Jak budować pewność siebie u dorastającego dziecka w studiu Dzień Dobry TVN opowiedziały Paulina Holtz, aktorka i mama dwóch córek, Nina Patalon, trenerka Reprezentacji Polski Kobiet w piłce nożnej o Angelika Talaga, ekspert ds. intelektualnego rozwoju dzieci.
Międzynarodowy Dzień Dziewczynek to święto, które ma na celu przybliżenie społeczeństwu szczególnych wyzwań, przed jakimi stawiane są dziewczynki na całym świecie. Działania i wydarzenia związane z tym dniem organizują UNFPA, UNICEF i UN Women. Jak wychować dziecko na pewną siebie osobę?
- Jak być dobrą mamą? Czy ideały istnieją?
- Dekalog dobrej mamy
- Jak być dobrą mamą dla córki?
- Jak być dobrą mamą dla syna?
Wiele dziewczynek od najmłodszych lat marzy o byciu matkami. Przygotowują się do tej roli, pielęgnując swoje lale i podglądając własne rodzicielki. Po urodzeniu malucha coraz częściej zadają sobie pytanie, jak być dobrą mamą, gdy życie weryfikuje ich założenia i oczekiwania. Nie wystarczy być jedynie obecną w życiu swoich dzieci, by zapewnić im szczęśliwe dzieciństwo i udany start w przyszłość. Jak być dobrą mamą, by pociechy były nie tylko dobrze wychowane, ale i zadowolone z siebie i z własnego życia? Choć na pozór kwestia ta może wydać się niezwykle trudna, odpowiedź jest prosta.
Jak być dobrą mamą? Czy ideały istnieją?
Mimo że bycie dobrą mamą wydaje się być trudne, wcale takie nie jest. Wiele uczuć i zachowań pojawia się instynktownie, gdy tylko urodzi się maluch. Wiele trafnych decyzji podejmuje się dzięki intuicji. Jak więc być wspierającą matką dla swojej pociechy?
Dekalog dobrej mamy:
- Bądź aktywnie obecna w życiu swojego dziecka, spędzajcie wspólnie czas.
- Nie traktuj dziecka jak szansę na zrealizowanie swoich marzeń i aspiracji z młodości.
- Nie traktuj dziecka jak człowieka podobnego do siebie i bezwolnego – doceń jego odrębność i odmienność, nie traktuj go także jak swoją własność.
- Rozmawiaj z dzieckiem, jasno wyrażaj swoje myśli i sprawdzaj, czy dobrze zrozumiałaś jego komunikaty, nie bój się tematów tabu!
- Ustal granice, naucz przestrzegania zasad i ponoszenia konsekwencji.
- Naucz dziecko rozpoznawać emocje i mówić o nich oraz radzić sobie z nimi.
- Naucz kochać i być kochanym.
- Bądź lojalna, cierpliwa i uczciwa wobec dziecka, darz je szacunkiem i zaufaniem – nadmierna kontrola nie zapewni posłuszeństwa i bezpieczeństwa.
- Ucz odpowiedzialności i podejmowania samodzielnych decyzji, pozwalaj na popełnianie błędów. Nie lekceważ zdania i opinii dziecka.
- Wypoczywaj, miej czas na realizowanie swoich pasji i odnajdź w sobie dziecięcą radość.
Pamiętaj, że można zastanawiać się, jak być dobrą mamą, nigdy jednak nie powinno starać się być idealną – takie nie istnieją. Błędy są naturalną częścią każdych podejmowanych działań. To nie one determinują wychowanie dziecka, a reakcje na nie.
Zobacz też: Wychowanie przez wzmacnianie. Na czym polega?
Jak być dobrą mamą dla córki?
Bycie dobrą matką dla córki nie jest łatwym zadaniem. Rodzicielka uczy swoją pociechę niezależności, pokazuje, że książę z bajki nie istnieje, a wartość kobiety nie może być mierzona obecnością partnera przy boku. Córka, dorastając, powinna wiedzieć, że nie należy prosić się mężczyzny o uwagę i uczucie – sama jest pełnowartościowym bytem, jego obecność nie dodaje jej wartości. Matka naucza swoją małą dziewczynkę, że ta powinna stawiać na swoim i wierzyć w siebie. Kolejnym z zadań rodzicielki jest pokazanie córce, że bycie kobietą nie jest łatwe, ale może być traktowana dobrze, a jej płeć nie powinna być powodem do kompleksów i ograniczeń w życiu. Pociecha powinna wiedzieć, że może osiągnąć wiele i być kim chce. Dobra matka unika także zwrotu „dziewczynce nie wypada”. Pokazuje jej, że można bawić się samochodami, biegać z chłopakami, jeździć szybko na rowerze i być stanowczą. Tylko pełna uwagi i cierpliwości mama nauczy swoją córkę, jak być dobrym człowiekiem i świetną rodzicielką w przyszłości.
Zobacz też: Tłumienie emocji i jego skutki. "Emocje są nam potrzebne"!
Jak być dobrą mamą dla syna?
Wychowanie syna wielu kobietom może wydawać się dużo bardziej problematyczne niż córki. Chłopcy stereotypowo uważani są za trudniejszych w ułożeniu, bardziej niegrzecznych. Mimo że z reguły są mniej uczuciowi i emocjonalni, należy mówić im, że jest mądrzy, dobrzy i ważni – brak wsparcia moralnego może powodować szereg kompleksów oraz agresywnych zachowań. Dziecko, które nie uważa się za „wystarczająco dobre” w oczach rodzica, próbuje w inny sposób mu zaimponować oraz zwrócić na siebie uwagę. Matka nie powinna także używać stereotypowego zwrotu „taki duży chłopiec, a płacze” i wmawiać, że okazywanie emocji nie jest męską domeną. W zamian za to powinna nauczyć malucha rozpoznawania ich i radzenia sobie z nimi. Rolą kobiety w wychowaniu syna jest także pokazanie mu od najmłodszych lat, jak być dżentelmenem – chłopiec powinien wiedzieć, że robi to nie tylko dla innych, ale i dla siebie. Istotne jest także wpojenie, że obowiązki domowe nie leżą jedynie w gestii kobiety i on także powinien umieć je wykonywać.
Kobiety są dużo ostrożniejsze, dlatego matkom trudno może być przekonać się do tego, że chłopiec potrzebuje odrobiny szaleństwa w swoim życiu – warto pozwolić mu na próbowanie nowych trików na deskorolce czy wysokie bujanie się na huśtawce z tatą. Dobra mama będzie dbała o bezpieczeństwo swojego syna, ale pozwoli mu także poczuć kontrolowany dreszczyk adrenaliny.
Zobacz też:
- Metody na usypianie dziecka – co zrobić, kiedy maluch nie chce zmrużyć oczu?
- Moje dziecko wyjeżdża na studia. Jak radzić sobie z tęsknotą?
Autor: Anna Kobyłka