Artykuł z cyklu ''Fisher Price. Let's be kids!'' strona główna cyklu
Let's be kids!

Metody na usypianie dziecka - co zrobić, kiedy maluch nie chce zmrużyć oczu?

Let's be kids!

Metody na usypianie dziecka - co zrobić, kiedy maluch nie chce zmrużyć oczu?

Zasypianie to bardzo indywidualna kwestia u dzieci. Niektóre maluchy już po kilku dźwiękach spokojnej kołysanki śpią jak aniołki, z kolei inne są odporne nawet na najbardziej niekonwencjonalne metody. Co zrobić ze szkrabem, który nie może zasnąć? Wypróbuj niestandardowe sposoby na usypianie dziecka!

Niektóre dzieci zasypiają w mgnieniu oka, a inne najchętniej harcowałyby całą noc. Jeżeli twoja pociecha należy do tej drugiej kategorii, z pewnością masz już za sobą wiele prób usypiania najróżniejszymi metodami, które nie zawsze kończyły się powodzeniem. Dziecko oporne na sen to spore utrapienie dla opiekunów, którzy nierzadko uciekają się do rozmaitych form, żeby tylko ich szkrab zechciał się choć trochę zdrzemnąć. Dla wszystkich zdesperowanych rodziców przygotowaliśmy kilka sprawdzonych metod na szybkie usypianie dziecka. Sprawdź, która z nich zadziała na twojego maluszka.


Świetne rozwiązanie na zasypianie

Usypianie dziecka – dlaczego to takie trudne?

Tryb snu u małego dziecka wygląda zupełnie inaczej niż u dorosłego człowieka. Pod względem liczby godzin niemowlaki śpią dłużej, ale często się budzą i to o różnych porach. Przeważnie przyczyną nagłych pobudek jest głód. Pusty brzuszek sprawia, że maluch gwałtownie się budzi i domaga się jedzenia. Na przerwy w śnie dziecka ma także wpływ fakt, że nie potrafi ono odróżniać dnia od nocy, a więc nie ma pojęcia, kiedy jego drzemka powinna dobiec końca. Problemy z usypianiem dziecka mogą też wynikać z jego temperamentu. Kiedy maluch jasno daje ci do zrozumienia, że na jego słodki sen nie masz na razie co liczyć, pozostaje sięgnąć po niestandardowe metody na wyjątkowo oporne szkraby.

Wydra Usypianka Przytulanka od Fisher Price

Śliczna przytulanka, która przeniesie malucha do krainy snu. Zabawka jest jednocześnie przytulanką, usypianką oraz uspokajaczem pomagającym zasnąć dziecku. Jej miękki brzuszek rytmicznie podnosi się i opada jak przy oddychaniu, co w naturalny sposób koi maluszka. Zabawka odtwarza też 30 minut uspokajającej muzyki i innych dźwięków (takich jak bicie serca, słodkie pochrapywanie czy biały szum) oraz świeci delikatnym światełkiem.

Zalety Wydry Usypianki Przytulanki:

  • zabawka przeznaczona już od narodzin
  • 30 minut muzyki
  • dźwięki z brzuszka mamy ( bicie serca, pochrapywanie, szumy)
  • rytmiczny ruch oddychania
  • kontrola głośności
  • relaksujące, łagodne światło
  • Po usunięciu pojemnika na baterie, zabawkę można wyprać w pralce.

Usypianie dziecka w dzień – metoda z chusteczką

Jeżeli wydaje ci się, że prawdopodobieństwo dłuższej poobiedniej drzemki twojej pociechy graniczy z cudem, wypróbuj metodę usypiania dziecka chusteczką. Rozłóż zwykłą, papierową chusteczkę higieniczną i poruszaj nią delikatnie nad twarzą dziecka, wykonując przy tym ruchy podobne do wachlowania. Rób to w taki sposób, aby końce chusteczki lekko dotykały powiek maluszka. Monotonna czynność w końcu skłoni dziecko do zamknięcia oczu i nim się obejrzysz, twój szkrab momentalnie zaśnie. Metoda z chusteczką to doskonały sposób na usypianie dziecka w dzień.

Usypianie dziecka suszarką

To nie żart – niektórym dzieciom absolutna cisza wcale nie sprzyja podczas zasypiania. Doświadczeni rodzice doskonale wiedzą, że w takich sytuacjach warto wykorzystać metodę z suszarką. Dlaczego? Ten dość niekonwencjonalny sposób ma swoje racjonalne uzasadnienie. Szum, jaki wydaje to urządzenie, przypomina dziecku dźwięki, jakie słyszało w okresie prenatalnym. Skojarzenia z ciepłym i bezpiecznym brzuchem mamy działają kojąco. Metodę z suszarką doskonale zastąpi użycie odkurzacza. Ten sposób usypiania dziecka wiąże się z podwójną korzyścią – twój maluszek odpłynie do krainy snu, a ty będziesz mieć porządek w mieszkaniu!

Biały szum, czyli między innymi dźwięk suszarki ma zbawienny wpływ na wyciszenie dziecka przed snem, uspokojenie podczas płaczu, gdy ma kolkę Tzw. biały szum to kombinacja częstotliwości dźwiękowych o równych proporcjach. Nie jest to tylko dźwięk suszarki, ale tez odgłos płynącej wody, rytmiczny odgłos jadącego pociągu czy dźwięk z wnętrza jadącego samochodu, tykający zegar, szum akwarium, a nawet oczyszczacz powietrza. 

Usypianie dziecka na rękach – metoda z piłką

Usypianie dziecka na piłce doskonale sprawdzi się w przypadku maluchów, które zasypiają na rękach. Na czym polega ten sposób? Usiądź na piłce, trzymając dziecko na rękach, i podskakuj na niej bardzo delikatnie (nie przesadzaj z dynamiką, bo zamiast uśpić brzdąca, jeszcze bardziej go rozbudzisz!). To świetny pomysł na usypianie troszkę większych i cięższych dzieci – siedząc na piłce, nie musisz dźwigać swojej pociechy. Dodatkowo ćwiczenie z piłką doskonale wpłynie na kondycję twojego kręgosłupa.

Metoda Ferbera – sprawne usypianie dziecka w łóżeczku

Usypianie dziecka metodą Ferbera (zwaną też techniką wypłakiwania) jest dość kontrowersyjne, ma równie wielu zwolenników, jak i przeciwników. Rodzice, którzy chwalą ten sposób, zwracają uwagę na jego walory edukacyjne, ponieważ założeniem tej techniki jest jak najszybsza nauka samodzielnego zasypiania. Usypianie dziecka metodą Ferbera zakłada, że wykąpane, przewinięte i nakarmione dziecko należy pozostawić w łóżeczku, a rodzice przez pewien czas mają zupełnie nie reagować na płacz malucha i spokojnie czekać w innym pomieszczeniu, aż dziecko zaśnie. Proces jest rozciągnięty w czasie. Każdego dnia czas, jaki przeznaczasz na bezczynne czekanie, stopniowo się wydłuża. Usypianie dziecka metodą Ferbera ma na celu nauczenie malucha samodzielnego zasypiania – bez pomocy rodziców.


Nie zniechęcaj się, jeżeli na początku poszczególne techniki nie będą przynosić rezultatów. Pamiętaj, że sposób na usypianie dziecka powinien być idealnie dopasowany do jego temperamentu. Obserwuj reakcję malucha podczas każdego z eksperymentów i powtarzaj je kilkakrotnie, żeby wyraźnie dostrzec, która z metod wywołuje u twojej pociechy szybszy sen. Na pewno w końcu się uda!


Artykuł sponsorowany
Co sądzisz o tym artykule?
52
13
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0