Artykuł z cyklu ''Zdrowa intymność'' strona główna cyklu
Infekcje intymne

Infekcje intymne w ciąży i w czasie połogu. Zasady higieny intymnej w ciąży i po porodzie.

higiena intymna w ciąży

Veronique Beranger/Getty Images

Infekcje intymne

Infekcje intymne w ciąży i w czasie połogu. Zasady higieny intymnej w ciąży i po porodzie.

higiena intymna w ciąży

Veronique Beranger/Getty Images

U zdrowej kobiety, dbającej o higienę intymną, bakterie i drobnoustroje powodujące infekcje intymne nie mają łatwego zadania. Zwalczają je między innymi pałeczki kwasu mlekowego (Lactobacillus acidophilus), które bytują w kwaśnym środowisku pochwy. Dlatego warto utrzymywać pH w zakresie od 3,6 do 4,5, które wówczas jest zabójcze dla szeregu chorobotwórczych mikroorganizmów.

Jednak pod wpływem zmian hormonalnych, zachodzących u kobiety w ciąży, pH pochwy staje się bardziej zasadowe, przez co chorobotwórcze drobnoustroje mają ułatwione zadanie. Dlatego też przyszła mama musi wyjątkowo rygorystycznie podchodzić do tematu dbania o higienę intymną.

Jak dbać o higienę intymną w ciąży?

Jeśli zaniepokoiło cię to, co właśnie przeczytałaś, spokojnie. Higiena intymna w ciąży nie musi oznaczać wielkiej rewolucji w sferze nawyków dbania o okolice intymne, o ile do tej pory były one prawidłowe. Jedyne, co powinnaś zrobić to nieco zwiększyć czujność. Nie zawadzi też kilka środków ostrożności. Jeżeli do tej pory podchodziłaś lekko do higieny intymnej – czeka Cię całkowita zmiana przyzwyczajeń. Pomoże to zminimalizować ryzyko infekcji i związanych z nią ewentualnych powikłań – zarówno dla zdrowia przyszłej mamy, jak i dziecka.

Zasady dbania o higienę intymną w ciąży

Aby prawidłowo zadbać o higienę intymną w ciąży, warto wprowadzić w życie poniższe zasady:

  • Myj okolice intymne regularnie, ale nie przesadzaj z częstotliwością. Dwa razy dziennie naprawdę wystarczy. Jeśli jednak czujesz potrzebę podmycia się po wizycie w toalecie - nie ograniczaj się;
  • Do pielęgnacji okolic intymnych używaj płynów do higieny intymnej dedykowanych dla kobiet w ciąży. Zwykłe mydło, żel pod prysznic, czy inne myjące kosmetyki nie będą dobrym wyborem;
  • Strefy intymne myj przy pomocy strumienia czystej wody pod prysznicem lub w wannie. Uważaj na temperaturę wody - nie powinna być zbyt ciepła;
  • Unikaj długich i gorących kąpieli. 15 - minutowa kąpiel w czystej wannie w zupełności wystarczy. Jeśli jednak uwielbiasz wylegiwać się w wannie, lepiej na najbliższe 9 miesięcy pokochaj szybki prysznic;
  • Nie stosuj irygacji pochwy, bo możesz wyjałowić jej wnętrze i narazić się na infekcję;
  • Noś przewiewną, najlepiej bawełnianą bieliznę. Zrezygnuj również z nadmiernie obcisłych spodni uszytych ze sztucznych materiałów. Daj skórze oddychać;
  • Dbaj o czystość łazienki;

Infekcja grzybicza a ciąża

Kandydoza to dość powszechnie występująca choroba, na którą szczególnie narażone są kobiety w ciąży (szacuje się, że dotyka nawet 50 procent ciężarnych). Dzieje się tak dlatego, że ciąża to czas, który jest związany z dużymi zmianami w gospodarce hormonalnej. Dodatkowo podwyższony poziom estrogenów zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia stanu zapalnego. Najczęściej  kandydoza nie jest groźnym schorzeniem (bardzo rzadko dochodzi do przekazania infekcji dziecko podczas porodu), ponadto przebieg infekcji jest zazwyczaj łagodny, a leczenie proste. Problem zaczyna się, jeśli grzybica pochwy nie jest leczona - szczególnie nawracająca postać może doprowadzić do poważnych i niebezpiecznych dla matki i dziecka powikłań (w skrajnych przypadkach wywołuje przedwczesny poród). 

jak uniknąć infekcji intymnych

mat. prasowe 

Jak leczyć grzybicę pochwy w ciąży i połogu? 

Obecnie dzięki lekom dostępnym bez recepty (jak na przykład Gynoxin®) grzybicę pochwy można z powodzeniem leczyć w domu. W ciąży warto jednak podejść do tematu ze szczególną ostrożnością zawsze skonsultować się z lekarzem, który zaleci skuteczną i bezpieczną dla dziecka i matki metodę leczenia. Ważne jest, aby leki umieszczać w pochwie czystą dłonią, nie aplikatorem.

Jeśli zauważysz u siebie jakieś niepokojące objawy, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. 

Więcej na temat infekcji intymnych i ich leczenia znajdziesz na stronie https://gynoxin.pl.

Nazwa produktu leczniczego: (A) Gynoxin Optima, 200 mg, kapsułka dopochwowa, miękka. (B) Gynoxin Uno, 600 mg, kapsułka dopochwowa, miękka. Nazwa powszechnie stosowana substancji czynnej: (A, B) Azotan fentikonazolu (Fenticonazoli nitras). Dawka substancji czynnej: 1 kapsułka dopochwowa, miękka zawiera: (A) 200 mg azotanu fentikonazolu. (B) 600 mg azotanu fentikonazolu. Postać farmaceutyczna: (A, B) Kapsułka dopochwowa, miękka. Wskazania do stosowania: (A, B) Drożdżyca błon śluzowych narządów płciowych (zapalenie sromu i pochwy, zapalenie pochwy, upławy). Leczenie zakażeń mieszanych pochwy. (B) Gynoxin Uno przeznaczony jest do stosowania u dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 16 lat. U kobiet w wieku powyżej 60 lat, Gynoxin Uno można stosować po konsultacji z lekarzem. Przeciwwskazania: (A, B) Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. (B) Gynoxin Uno zawiera lecytynę sojową. Jeśli pacjentka jest uczulona na orzeszki ziemne lub soję nie powinna stosować tego produktu leczniczego. Podmiot odpowiedzialny: (A, B) Recordati Industria Chimica e Farmaceutica S.p.A., Via Civitali 1, 20148 Mediolan, Włochy.

Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu


Artykuł sponsorowany
Co sądzisz o tym artykule?
49
4
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
4
24.05.2021
Monika
Higiena intymna to jest zawsze bardzo ważna, jednak okres ciąży i połogu jest tym szczególnym okresem. U mnie w ciąży problemów nie było muszę przyznać. Po porodzie to wiadomo pierwsze dni to wszystko boli jeśli chodzi o okolice intymne, trudno normalnie siedzieć. Mi pomogła specjalna poduszka i cicatridina na szybsze gojenie się ran po porodzie po konsultacji z ginekologiem. A po czasie to już cały ten ból się zapomina po prostu.
24.05.2021
aga
O higienę intymną to bardzo trzeba dbać co staram się robić. Są właśnie różne pomocne preparaty.
15.05.2021
Nataszka
Całe szczęcie ani w ciąży a nie po urodzeniu nie miałam takich problemów. Dbam o higienę i to czasem aż do przesady. Często zmieniam ręczniki, noszę wygodną i przewiewną bieliznę. Mam do tego biobidet w łazience, by po każdym skorzystaniu z toalety się podmyć.
14.05.2021
Mariolka
Dobrze jest tez stosowac sobie zele intymne nawilzajace jak feminum, ktore pomoga przywrocic odpowiedni poziom nawilzenia pochwy i dzieki zawartosci kwasu mlekowego zapobiegna infekcjom. No i wiadomo, odpowiednie nawilzenie to brak obtarc czy podraznien :)
Rozwiń wszystkie komentarzy