Ślub i wesele

Ile włożyć do koperty dla nowożeńców? Czy podpisać kopertę?

Ślub i wesele

Ile włożyć do koperty dla nowożeńców? Czy podpisać kopertę?

To, jaką kwotę wypada dać parze młodej na nową drogę życia, przysparza gościom niemały problem. Przyjęło się, że „z kopert” powinien zwrócić się koszt organizacji wesela. Czym kierować się planując prezent dla nowożeńców? Czy zawsze musi to być koperta? I czy należy ją podpisywać? O tym porozmawialiśmy w studiu z dziennikarką Anną Dec i dr Ireną Kamińską-Radomską, trener i konsultant etykiety biznesu i protokołu dyplomatycznego.

  • Koperta z pieniędzmi jako prezent weselny - czy wypada?
  • Co brać pod uwagę? Ile najmniej pieniędzy dać parze młodej?
  • Czy podpisywać kopertę?
  • Lista prezentów - czy to dobry pomysł?


Zobacz też: Sukienka dla puszystej pani na wesele - najważniejsze zasady


Podarowanie "koperty" nowożeńcom to bardzo dobry pomysł. Po pierwsze, znika problem dla gości, którzy nie muszą się głowić nad tym, co podarować parze młodej. Jednak pojawiają się pytania: ile dać do koperty na wesele? Jakie są aktualne stawki na prezent do koperty w 2019 roku? Jak oszacować kwotę, którą wypada włożyć do koperty, czym się sugerować? Jakie czynniki brać pod uwagę? O tym porozmawialiśmy w studiu z dziennikarką Anną Dec i dr Ireną Kamińską-Radomską, trener i konsultant etykiety biznesu i protokołu dyplomatycznego.

Koperta z pieniędzmi jako prezent weselny - czy wypada?

Jeżeli chodzi o podarowanie pieniędzy, to z punktu widzenia zasad etykiety jest to taktowne. W niektórych miejscach na świecie uznaje się to za błąd. Ale w Polsce jest to w porządku.

Co brać pod uwagę? Ile najmniej pieniędzy dać parze młodej?

Przy decyzji, ile pieniędzy wsadzić do koperty, powinno się brać pod uwagę kwestię zażyłości. Dolną granicą są wydatki na zaproszoną parę (w zależności od tego czy przychodzimy sami czy w parze zmieniać będą się wydatki organizatorów wesela).

Musimy zwrócić uwagę na miejsce, gdzie organizowane jest wesele i dopasować kwotę prezentu do okoliczności.

"Widełki" są bardzo szerokie. Oto orientacyjne kwoty:

  • bliska rodzina - od 400 do 1000 zł;
  • rodzice - jeśli nie byli organizatorami wesela -  minimum 1000 zł; ale najczęściej 2000 - 3000 zł;
  • rodzice chrzestni – minimum 1000 zł;
  • dalsza rodzina – od 200 do 1000 zł, np. wujek - ciocia - 500 - 600 zł;
  • przyjaciele i znajomi – 200 – 500 zł. 
Niestety czasem zdarza się, że daje puste koperty. Pójść na wesele i dać pustą kopertę to oszustwo i kradzież - powiedziała dr Irena Kamińska-Radomska.

Więcej: Czerń i biel na weselu. To najsilniejszy trend 2019!

Czy podpisywać kopertę?

Tutaj szkoły są dwie. Dr Irena Kamińska-Radomska, trener i konsultant etykiety biznesu i protokołu dyplomatycznego, uważa że do koperty należy włożyć liścik lub kartkę, aby zaznaczyć, że ta koperta jest od nas.

Inna szkoła mówi, żeby tego nie robić, bo jest to zbyt pretensjonalne. Wtedy, aby wybrnąć z takiej sytuacji, nie podpisuj koperty albo wsadź do koperty kartkę z życzeniami, na której się podpiszesz.

Lista prezentów - czy to dobry pomysł?

Bardzo często, w sytuacji, gdy para młoda zamiast pieniędzy woli dostawać konkretne prezenty, dobrze jest wyznaczyć jedną osobę, która sporządzi listę potrzebnych prezentów. Oczywiście, jeśli para młoda chce dostać prezent rzeczowy, to też musi być on dopasowany do majętności różnych gości. Często na bardzo wystawne wesela zapraszani są goście, którzy nie są majętni. Zatem sporządzając listę prezentów, muszą na niej znaleźć się rzeczy, które nie będą kłopotliwe, czyli zróżnicowane cenowo.

Co zamiast kwiatów w prezencie?

W Polsce od jakiegoś czasu przyjął się datek na fundację zamiast kwiatów. Taka prośba na zaproszeniu nikogo już nie razi.


Zobacz też: Makijaż ślubny. Mocny i glamour czy delikatny w stylu boho? Marta Gąska radzi

Źródło: Dzień Dobry TVN |
Co sądzisz o tym artykule?
102
15
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
8
16.08.2019
ola
Ja pierniczę. Wesele ma się zwrócić? Idąc na wesele mam po prostu za siebie zapłacić? Chcecie mieć zabawę, to robicie wesele, zapraszacie pożądane osoby, a nie wszystkich jak leci, dobrze się z nimi bawicie i tyle w temacie. Inaczej nazwijcie to po imieniu - "zrzuta rodziny i znajomych na imprezę z okazji naszego ślubu".
30 lat wstecz dostałam trzy młynki do kawy, pościel, kilka durnostojek, wybawiłam się do białego rana i pojechałam na tydzień nad morze.
Teraz weseliska nie za swoje pieniądze. Żenada.
Co to za czasy koszmarne.
15.08.2019
J0la
Za duzo.... 100 zloty za glowe to max.
15.08.2019
Katrzyna
Minium 500 z osoby. Takie moje zdanie.
13.08.2019
eaa
nie poszłamby na wesele z moimi dochodami dobrze bo i tak nie mam do kogo :)
30.07.2019
Daria
Zależy czy to bliska czy dalsza rodzina czy znajomi. Jak byłam na weselu u koleżanki z pracy to zrobiliśmy zrzutkę na irobota, nawet szef się dołożył, a od siebie do koperty włożyłam jeszcze 300 złotych. Wydaje mi się, że to tak akurat.
28.07.2019
M
400 zl za pare? Masakra moim zdaniem, jesli to osoby pracujace! Talerzyk to kosz 180 zl + poprawiny uwazam ze 600 to takie minimum od pary w dzisiejszych czasach
22.07.2019
Magda
Ale na sukienkę i fryzjera to się znajdzie kasa co Olaola?
21.07.2019
Olaola
Jak ktoś nie ma, to ma w ogóle nie przychodzić? Serio...
Rozwiń wszystkie komentarzy