Hippika to nic innego niż sportowe uprawianie jazdy konnej, czyli inaczej jeździectwo. Nazwa pochodzi od greckiego słowa “hippike ”, co oznacza “biegłość w jeździe konnej”.
Jeszcze do niedawna wydawało się, że jazda konna jest sportem “dla wybranych”. Wynikało to z niewielkiej ilości ośrodków jeździeckich i wysokich kosztów związanych z uprawianiem tego sportu. Teraz jazda konna staje się coraz bardziej modna i dostępna dla każdego. Przybyło miejsc oferujących naukę jazdy, popularyzowane są zawody i wyścigi konne, organizowane tzw. “wakacje w siodle”, a sprzęt do jazdy konnej staje się tańszy. To jeden z najlepszych i najprzyjemniejszych sposobów na kontakt z naturą. Hippika zdobywa coraz więcej zwolenników – zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych.
Hippika – kiedy powstała?
Za początek jeździectwa uważa się czasy, w których konie zostały udomowione – było to ok. 3,5 tysiąca lat przed naszą erą. W starożytnym Rzymie na hipodromach organizowane były wyścigi powozów. Już wtedy pojawił się także zawód nauczyciela jazdy konnej . W Atenach i Sparcie konie były bardzo istotne – podczas igrzysk organizowano wówczas zawody konne.
Za ojczyznę współczesnego jeździectwa uważa się Włochy. To właśnie tam, a dokładnie w Neapolu, powstały pierwsze ośrodki nauki jazdy konnej . Jeżeli chodzi o nasz kraj, to polskie jeździectwo było na niezwykle wysokim poziomie aż do XIX wieku – potem historia i kolejne wojny zniszczyły ten dorobek. Do łask jeździectwo zaczęło wracać dopiero pod koniec lat 80-tych.
Hippika i jej rodzaje
Jeździectwo to termin określający wszystkie sporty konne . W ramach hippiki wyróżnia się aż siedem dyscyplin, wśród których każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Są to: ujeżdżenie, skoki przez przeszkody, Wszechstronny konkurs konia wierzchowego (tzw. WKKW), powożenie, western riding, woltyżerka i rajdy długodystansowe. Trzy pierwsze dyscypliny należą do sportów olimpijskich.
Hippika – jak zacząć?
Jazda konna wymaga wysiłku, ciężkiej pracy i cierpliwości, dokładnie tak, jak każdy inny sport. Wbrew pozorom, “siedzenie na koniu” nie ma nic wspólnego z odpoczynkiem. Jazda konna stymuluje niemal wszystkie mięśnie i wymaga odpowiedniej kondycji – to jednak nie wszystko.
Rozpoczynając swoją przygodę “w siodle”, warto mieć na uwadze, że to jednak coś więcej niż zwykły sport. Najważniejszym elementem nauki jest bowiem nawiązanie pozytywnej więzi z wierzchowcem. Wymaga to od jeźdźca cierpliwości, konsekwencji, spokoju, opanowania i pozytywnego nastawienia. Odpowiednio traktowany koń odwdzięczy nam się niesamowitą lojalnością i przyjaźnią.
Jazda konna wymaga też odpowiedniego stroju – choć nie trzeba inwestować od razu w nowy, profesjonalny sprzęt. Najważniejszy jest toczek, który będzie chronił naszą głowę. Niezbędne są też wysokie buty i dopasowane spodnie, najlepiej bryczesy, które są pozbawione szwów i mają specjalne wzmocnienia na wysokości kolan, chroniące przed otarciami.
Czy hippika jest korzystna dla zdrowia?
Jazda konna ma mnóstwo pozytywów, a jednym z nich jest to, że jest to forma aktywności przeznaczona dla niemal każdego, w każdym wieku. Nie ma właściwie żadnych przeciwwskazań medycznych do uprawiania hippiki .
Podczas jazdy konnej pracują nie tylko mięśnie ud i łydek, ale także brzucha i kręgosłupa. Jazda na koniu kształtuje odpowiednią postawę, rozluźnia, rozciąga i wzmacnia mięśnie, poprawia wydolność organizmu i pozytywnie wpływa na serce oraz układ oddechowy. To lepsze niż niejedna forma fitnessu – wspaniale ujędrnia uda i pośladki, kształtuje piękną sylwetkę. Poprawia także równowagę i koordynację ruchową.
Jazda na koniu wskazana jest nawet dla osób z wieloma problemami zdrowotnymi. Hippika i konie stanowią często ważny element terapii osób z wadami postawy czy osób z niepełnosprawnościami (tzw. hipoterapia).
Jazda konna oddziałuje także na sferę psychiczną – to doskonały sposób na zdjęcie z ciała napięcia i stresu. Buduje pewność siebie i odwagę, rozwija konsekwencję i umiejętność współdziałania. Hippika niezwykle pozytywnie wpływa sam kontakt z koniem – ta wspaniała relacja budzi pozytywne emocje, uczy empatii i wyzwala endorfiny.
Niezwykłą wartością jazdy konnej jest także kontakt z przyrodą. Nauka jazdy odbywa się zwykle na świeżym powietrzu, a czasem możliwe są wyjazdy w teren – spacer po łąkach czy lesie to niesamowita atrakcja i przeżycie.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN