Harira to właściwie jedyna zupa, która jest lubiana w Maroku, a jej popularność można porównać do rosołu w Polsce. Zwykle przygotowywana jest w wersji mięsnej, jednak zdarzają się także przepisy na harirę wegetariańską .
Zupa harira
Początkowo harira była zupą serwowaną tylko i wyłącznie w trakcie i po ramadanie. Z czasem jednak danie weszło do klasycznych potraw kuchni marokańskiej. Nazwa zupy marokańskiej harira pochodzi od słowa harr , czyli gorący . W trakcie gotowania w ciągu dnia, Marokańczycy próbują danie, jednak od razu je wypluwają ze względu na ramadan. W Maroku danie zjada się dopiero po zachodzie słońca, co sprzyja regeneracji organizmu.
Harira gotowana jest zwykle na baraninie, wołowinie albo kurczaku. Podstawą zupy jest mieszanka roślin strączkowych, czyli soczewicy, ciecierzycy, bobu oraz grochu. Tradycyjnie była podawana z dużą ilością warzyw oraz przypraw. Całość jest przygotowywana w wielkich garnkach - zupa ma być sycącym posiłkiem dla całej rodziny. Danie podaje się z plackami, ryżem, makaronem lub kuskusem. Czasami do zupy podaje się jajka na twardo, posypane kuminem oraz zieloną pastę z bobu i cebuli, czyli bissarę .
Składniki do zupy arabskiej harira
W zależności od mięsa, które ma być podstawą zupy harira, składniki mogą się różnić. Harira z kurczakiem to przepis na proste i pyszne danie, łączące styl marokański z elementami polskiej kuchni. Do przygotowania tego dania potrzebujemy następujących składników:
· 1 szklanka ciecierzycy,
· 1 szklanka soczewicy (opcjonalnie możemy ją zastąpić grochem lub bobem),
· dwie marchewki,
· dwie cebule,
· dwa ziemniaki,
· seler naciowy,
· oliwa z oliwek,
· przyprawy: imbir, kumin, chilli, czosnek, cynamon, kurkuma,
· 300 g kurczaka,
· włoszczyzna,
· liść laurowy,
· oliwa z oliwek,
· kolendra.
Harira to zupa, która ma wiele odmian, w zależności od regionu, szefa kuchni, a także od tradycji rodzinnych . W Egipcie przygotowuje się podobną zupę, jednak podaje się do niej inne przyprawy. Marokańczycy do hariry dodają także szafran, ponieważ zupa uważana jest za odświętną i wyjątkową. W polskich warunkach ciężko zakupić ten ekskluzywny składnik, jednak jeśli się to uda, to szafran warto namoczyć już poprzedniego dnia i dodać wraz z kurkumą do zupy.
Harira: przepis
Dzień przed przygotowywaniem zupy należy namoczyć ciecierzycę w wodzie i pozostawić ją na całą noc. Możemy także zakupić ciecierzycę w puszce, dzięki czemu od razu będziemy mogli przejść do przyrządzania zupy. Najpierw zaczynamy od przygotowania rosołu, czyli wywaru do hariry. Gotujemy kurczaka z włoszczyzną i liściem laurowym. Gotujemy ciecierzycę oraz soczewicę i wrzucamy je do rosołu. Kolejnym krokiem jest pokrojenie marchewki, cebuli, ziemniaków i selera naciowego w kostkę. Warzywa można podsmażyć i dopiero później dodać do rosołu, dzięki czemu nabiorą smaku. Dodajemy przyprawy w dużych ilościach, aby zupa miała posmak marokański. Gęstość zupy możemy zapewnić, dobrze rozgotowując soczewicę, która jest naturalnym zagęstnikiem zupy, lub też dodać mąki. Innym sposobem jest dodanie kaszy jaglanej. Zupę należy gotować naprawdę długo, dłużej niż podają przepisy, które sugerują 15-minutowe gotowanie (po tak krótkim czasie powstałby polski rosół z warzywami, a nie marokańska harira). Przed podaniem harirę można posypać kolendrą. W Maroku często dodaje się także daktyle do ugotowanej zupy. J eżeli decydujemy się na harirę wegetariańską, należy przygotować wywar na bazie bulionu z warzyw i dodać do niego poszczególne składniki - ta wersja także jest bardzo pożywna i zdrowa! Warto pamiętać o tym, że harira jest najlepsza na drugi dzień, gdy już zgęstnieje, a składniki się połączą w naturalny sposób. Zupa przywodzi na myśl smaki i zapachy Orientu i jest doskonałym daniem na obiad z rodziną lub z przyjaciółmi. Harira może być także potrawą dla osób chorujących na grypę lub inną chorobę osłabiającą organizm - pobudza kubki smakowe chorego, zastępując tradycyjny rosół. Zupa idealnie wpisuje się w jadłospis jesienno-zimowy jako pomysł na pożywną i pyszną kolację. Orientalne przyprawy, pyszny smak i rozgrzewające właściwości zupy sprawiają, że jest to danie, do którego na pewno będziemy wracać!
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN