Filatelistyka polska - znaczki, wycena. Jakie są najdroższe znaczki polskie? Jak wygląda cennik znaczków zagranicznych?

Filatelistyka polska - znaczki, wycena. Jakie są najdroższe znaczki polskie? Jak wygląda cennik znaczków zagranicznych?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Pasja od dzieciństwa
Pasja od dzieciństwa
Bracia, których łączy pasja do budowania
Bracia, których łączy pasja do budowania
Nieznana pasja Sławomira Łosowskiego
Nieznana pasja Sławomira Łosowskiego
 Połączyła ich miłość i pasja
Połączyła ich miłość i pasja
Koronka Szydełkowa to jej pasja życiowa - poprawione
Koronka Szydełkowa to jej pasja życiowa - poprawione

Filatelistyka to rodzaj hobby, którego centrum zainteresowania są znaczki pocztowe i inne druki pocztowe. Nie są to tylko walory filatelistyczne wydane przez Pocztę Polską, ale i zagraniczne. Można kolekcjonować znaczki z różnych stron świata, z konkretnymi wzorami lub z wybranych lat.

Aby być filatelistą, trzeba znać historię znaczków pocztowych, orientować się w szczegółach odróżniających oryginalne, historyczne znaczki czy znaczki z błędami - te są najcenniejsze - od zwykłych znaczków pocztowych.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co to jest filatelistyka? Kim jest filatelista?
  • Historia filatelistyki w Polsce
  • Filatelistyka - znaczki pocztowe, koperty, całostki
  • Znaczki - filatelistyka skatalogowana
  • Filatelistyka - wycena
  • Filatelistyka - najdroższe znaczki polskie i zagraniczne

Co to jest filatelistyka? Kim jest filatelista?

Filatelistyka to zainteresowanie znaczkami pocztowymi, niekoniecznie ich kupowanie i kolekcjonowanie.

Filatelista zna się na znaczkach i innych drukach pocztowych. Nie musi mieć własnej kolekcji znaczków. A kolekcjoner znaczków pocztowych o wycenę filatelistyczną może poprosić filatelistę. 

Stare znaczki można znaleźć w katalogach znaczków, także online. Jednak porównanie tego ze zdjęcia z tym, którym dysponujemy, lepiej zostawić specjalistom, którzy przeprowadzą profesjonalną wycenę filatelistyczną

Historia filatelistyki w Polsce

Pierwszy znaczek pocztowy Królestwa Polskiego wydano w 1860 r. w nakładzie 30 tys. egzemplarzy. Miał nominał 10 kopiejek. Umieszczono na nim herb Królestwa Polskiego. Używano go do wysyłania listów przez 5 lat. 

Filatelistyka polska oficjalnie narodziła się w czasach zaborów. Dokładnie 6 stycznia 1893 r. na terenie Galicji, w Krakowie, powstał „Klub Filatelistów”. Obecnie 6 stycznia obchodzi się w Polsce Dzień Filatelisty. 

Filatelistyka - znaczki pocztowe, koperty, całostki

W centrum zainteresowań filatelistów są oczywiście znaczki pocztowe: znaczki opłaty, dopłaty, urzędowe, poczty lotniczej, balonowe, sterowcowej, szybowcowej, znaczki wojskowe, charytatywne i personalizowane. 

Oprócz znaczków pocztowych są także inne walory filatelistyczne

  • znaczki współpocztowe;
  • znaki niepocztowe pocztowa użyte;
  • znaczki z pustopolami, czyli niezadrukowanymi częściami arkusza o wielkości znaczka;
  • znaczki z przywieszkami - przywieszka to białe pole sąsiadujące ze znaczkiem na zadrukowanym arkuszu, zazwyczaj biała lub z hasłami pocztowymi, ilustracjami reklamowymi, oddziela ją od znaczka perforacja, pierwsze przywieszki pojawiły się w Polsce w 1928 r.;
  • koperty FDC - to koperty z naklejonym już znaczkiem pocztowym w pierwszy dzień jego obiegu, ostemplowane zwykle stemplem okolicznościowym. Poczta Polska zaczęła wydawać je w latach 50. XX wieku, wykorzystane koperty FDC są zwykle cenniejsze niż niewykorzystane w obiegu pocztowym;
  • datowniki okolicznościowe - Poczta Polska wydaje specjalne datowniki z okazji świąt i rocznic,
  • całostki - cały druk pocztowy (kartka, koperta, opaska) z oznaczeniem opłaty za przesyłkę - Poczta Polska najczęściej drukuje koperty z nadrukowanymi znaczkami z różnych okazji, np. 100-lecia lotnictwa wojskowego;
  • całości pocztowe - całe użyte koperty z listami i ze znaczkami, stemplami, nalepkami, te sprzed lat zawierają np. adnotacje cenzury;
  • próby - odbitki pojedynczych znaczków pocztowych na różnych rodzajach papieru, w różnych odcieniach i na różnych etapach wykończenia;
  • makulatura - czyli nieprawidłowo wykonane znaczki lub całostki pocztowe, druki z wadami bywają bardzo cenne, gdyż zazwyczaj są niszczone jeszcze w drukarni ze względu na zawarte na nich błędy;
  • nowodruki i czarnodruki - produkty drukowane dla filatelistów przez pocztę lub inne instytucje.

Wszystkie te przedmioty kolekcjonerskie trzyma się w specjalnych klaserach. Filateliści i kolekcjonerzy znaczków często specjalizują się w zakresach tematycznych znaczków - np. z określonych krajów, stolic, przedstawiające budynki, dyscypliny sportowe czy znanych ludzi.

Znaczki - filatelistyka skatalogowana

Znaczki pocztowe są co roku prezentowane w specjalnych katalogach znaczków pocztowych . Znaczki są ułożone chronologicznie, w katalogu znajdziemy informacje o: 

  • wyglądzie znaczków,
  • cenniku znaczków,
  • dacie wydania znaczka i jego wycofaniu,
  • miejscu druku,
  • projektancie.

Pierwszy katalog znaczków był wydany przez Biuro Filatelistyczne W. Lichtenstein w 1922 r. Obecnie najpopularniejsze katalogi wydaje Fischer.

Filatelistyka - wycena

Za klasyczne są uznawane walory wydrukowane przed 1939 r. lub nawet przed 1914 r. i właśnie one osiągają najwyższe ceny. Co ważne - ich ceny z czasem tylko rosną, więc mogą być dobrym przedmiotem inwestycji. Pod warunkiem, że są autentyczne. O wycenę filatelistyczną warto poprosić osobę z dużym doświadczeniem i nigdy nie kupować drogich znaczków z niepewnego źródła.

Cena starego, klasycznego znaczka pocztowego jeszcze wzrośnie, jeśli znaczek ma numer katalogowy mniejszy niż 10.

Najdroższe są znaczki pocztowe z błędami, które jakimś cudem uniknęły zniszczenia. Ważnym czynnikiem wpływającym na cenę jest również oczywiście wiek znaczka oraz ilość podobnych znaczków na rynku. 

Droższe będą komplety niż same znaczki - czyli znaczki „użyte”, naklejone na kopertę i podstemplowane.

Filatelistyka - najdroższe znaczki polskie i zagraniczne

Najdroższym polskim znaczkiem pocztowym jest 10-koronówka z Krakowa z roku 1919. Wydrukowano tylko 440 egzemplarzy. Taki znaczek pocztowy może kosztować między 37 a 70 tys. zł. 

To niewiarygodne, jak dochodowa może się okazać filatelistyka. Cennik znaczków zagranicznych - tych najdroższych - obejmuje kwoty milionów dolarów. Najdroższym znaczkiem świata jest Gujana Brytyjska z 1856 r. - według szacunków może kosztować nawet 2 mln dolarów. Szwedzka trzyszylingówka z 1855 r. została sprzedana za 2,3 mln dolarów. 

Bardzo wysoką cenę - 135 tys. euro, osiągnął nowy znaczek z Audrey Hepburn palącą papierosa. Syn gwiazdy zażądał wycofania się niemieckiej poczty z wydania tego znaczka. Większość więc zniszczono. Jednak kilka arkuszy „się zapodziało” i teraz osiągają zawrotne ceny.

Sprzedażą najdroższych znaczków pocztowych zajmują się domy aukcyjne.

Zobacz także: Filatelistyka – pasja, którą warto poznać. Poznaj najdroższe polskie znaczki pocztowe

Bibliografia:

http://www.znaczki.gmo.pl/

https://www.kzp.pl/

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości