Jaka jest długość pochwy? Jak rozmiar pochwy wpływa na życie intymne?

Ginekolog w kitlu, trzyma model pochwy
ChesiireCat / Getty Images
Źródło: iStockphoto
Czy długość kobiecej pochwy wpływa na jakość współżycia? Kiedy pochwa jest za ciasna i w jakich okolicznościach może dojść do zakleszczenia? Przeczytaj, co każda kobieta powinna wiedzieć o swoich miejscach intymnych.

O męskich członkach mówi się wiele. Wiemy, jaki jest statystyczny rozmiar penisa - w Europie średnia dla męskiego przyrodzenia to 14-18 cm długości i 11-13 cm obwodu. A jaka jest długość pochwy ?

Więcej:

Budowa pochwy

Kobieca pochwa to podłużny otwór, który prowadzi do macicy. Zbudowana jest z rozciągliwych tkanek, dzięki czemu może się rozszerzać. Wagina to narząd tak bardzo elastyczny, że w czasie porodu to właśnie przez nią wychodzi na świat noworodek. 

Najwęższa jest przy wejściu do pochwy , dalej nieco się rozszerza. U kobiet, które nie rozpoczęły jeszcze współżycia, w jej przedniej części znajduje się błona dziewicza.

Pochwa wydziela śluz, który ułatwia stosunek. Kobieta, która jest podniecona wydziela go więcej, dzięki czemu zmniejsza się tarcie i członek może wejść do waginy. Zazwyczaj pochwa ma 2-3 cm szerokości w swojej środkowej części.

Wielkość pochwy - jak długa jest pochwa?

Średnia długość pochwy to 6-8 cm, u niektórych kobiet może być jednak krótsza lub dłuższa (od 5 do 14 cm). Głębokość pochwy wcale nie zależy od wysokości kobiety, jest kwestią indywidualną. Niskie kobiety mogą mieć dłuższą waginę, niż te wysokie.

Wielkość pochwy nie powinna mieć większego znaczenia przy stosunku płciowym. Może jednak powodować dyskomfort, jeśli mężczyzna ma naprawdę długiego członka. W przypadku przeciętnej długości penisa, czyli między 14-18 cm, kobieta nie powinna odczuwać nieprzyjemnych skutków podczas zbliżenia. Duży obwód penisa również nie stanowi w tym przypadku problemu. Ważna jest jednak gra wstępna, która odpowiednio pobudzi kobietę.

Zobacz także: Jak rozmawiać z dzieckiem o seksie?

Pochwa przed okresem

Przed miesiączką w kobiecym ciele zachodzą zmiany. Jeśli nie doszło do zapłodnienia, ścianki macicy przygotowane na przyjęcia zarodka będą się złuszczać. Kilka dni wcześniej kobieta może zauważyć symptomy zbliżającej się menstruacji. Pochwa przed okresem może być bardziej sucha, dlatego wiele kobiet uprawiających w tym czasie seks może doznawać dyskomfortu. Dzieje się tak, bo przed miesiączką śluz staje się bardziej gęsty, kleisty. Inaczej jest w okresie płodnym. W czasie owulacji wydzielina jest wodnista. Niekiedy kobiety kilka dni przed menstruacją odczuwają suchość pochwy.

Zakleszczenie w pochwie

Do tego typu sytuacji dochodzi bardzo rzadko. Zakleszczenie nie jest spowodowane ciasną pochwą kobiety lub zbyt dużym członkiem partnera, a nagłym skurczem mięśni waginy.

Jak dochodzi do zakleszczenia w pochwie ?

Najczęstszym przypadkiem, w którym może się to wydarzyć, jest stresująca sytuacja. Jeśli podczas stosunku wydarzy się coś nieoczekiwanego (np. ktoś nakryje parę w czasie seksu), to w wyniku silnego stresu mięśnie pochwy mogą się skurczyć, uniemożliwiając wyjęcie członka. Przeważnie reakcja organizmu jest na tyle gwałtowna, że skurcz nie ustąpi samoistnie i konieczna jest pomoc lekarza, który musi podać leki rozkurczowe.

Zobacz także: Szczepionka HPV – dlaczego warto się zaszczepić?

Ciasna pochwa - czyli jaka?

Pochwa jest narządem bardzo elastycznym. Jej budowa pozwala na rozciąganie, więc bez problemu powinien zmieścić się w niej nawet sporych rozmiarów członek. Dlaczego niektóre kobiety mają problem z odbyciem stosunku? Zdarza się, że partner ma problem, by wprowadzić prącie do waginy. Wejście do pochwy jest wówczas tak ciasne, że nie może dojść do zbliżenia. Przyczyna takiej sytuacji może leżeć w psychice kobiety - lęk przed niechcianą ciążą, obawa przed rozpoczęciem współżycia lub jakaś trauma, mogą powodować mimowolny skurcz. W przypadku ciasnej pochwy najważniejsze jest zapewnienie kobiecie poczucia bezpieczeństwa. Partner z którym łączy ją bliska więź oraz komfortowe środowisko to klucz do pokonania tej dolegliwości. Jeśli jednak (mimo podejmowanych prób) - nie udaje się wprowadzić członka do pochwy, to najlepiej skonsultować się z lekarzem. Być może kilka wizyt u psychologa lub seksuologa pomoże zdefiniować problem i pokonać lęk.

Zobacz film: Porady ginekologa. Źródło: Dzień Dobry TVN

Krótka pochwa, długi członek - jak to połączyć?

Kobieta, której pochwa jest krótsza niż przeciętne, a na dodatek jej partner został hojnie obdarzony przez naturę, może faktycznie odczuwać ból podczas współżycia.

Panie, które zauważyły ten problem, powinny unikać pozycji, w której dochodzi do głębokiej penetracji. Najlepsze będą te pozycje, w których kobieta może kontrolować głębokość pchnięć, tak, aby seks dawał jej maksimum satysfakcji i nie powodował bólu.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

podziel się:

Pozostałe wiadomości