Dlaczego zakwasy się pojawiają i co zrobić, by szybko się ich pozbyć? Porady eksperta

Niekiedy chcemy utrzymać formę, jednak wizja bolących mięśni na tyle odstrasza, że szybko rezygnujemy z wizyty na siłowni. Wiadomo jednak, że zakwasów można uniknąć. W jaki sposób?

Jak powstają zakwasy?

Zakwasy to nic innego niż potreningowa bolesność mięśniowa, która następuje w skutek mikrourazów włókien mięśniowych. W zależności od trudności i rodzaju wykonanego treningu, będzie ona mniejsza bądź większa.

Kiedy będą nas dotykały największe bóle mięśniowe?

Na drugi dzień będziemy najbardziej cierpieć po wykonaniu ćwiczeń ukierunkowanych na ekscentryczną pracę mięśni i dłuższy czas wykonania każdego powtórzenia. Jeżeli jednak trenujemy dłuższy czas i nie mamy już problemów z bólem mięśniowym, nie znaczy to, że ćwiczenia wykonane są zbyt słabo.

Jak najszybciej pozbyć się zakwasów?

Trener personalny i fizjoterapeuta Bartosz Paluch w Dzień Dobry TVN zdradził najlepsze sposoby na zwalczenie zakwasów. Okazuje się bowiem, że naprawdę łatwo można się ich pozbyć! Pokazując ćwiczenia na wizji, ujawnił:

To fajna procedura. Można sobie zacząć np. od roleczki. To jest taki automasaż, rzecz bardzo łatwa.

Następnie warto poświęcić czas na marszobieg czy lekki jogging. Co wtedy?

Super, pobudziliśmy krążenie, do naszych mięśni napływa nowe paliwo, odżywiamy je, wszystko zaczyna płynnie funkcjonować. Kolejna rzecz - rozciąganie. Np. w formie statycznej. (...) Później po takim rozciąganiu - kąpiel. Mój domowy sposób to wanna z ciepłą wodą i co 4 minutki zimny prysznic. Cztery razy to powtarzam - rewelacja. No i oczywiście nic nie zastąpi rąk naszego partnera w domu, który zrobi nam jeszcze delikatny masaż.

Najlepszymi sposobami są zatem:

  • automasaż, rolowanie,
    • lekka aktywność fizyczna (rower, jogging),
      • rozciąganie,
        • kąpiel regeneracyjna, zmiennocieplna.

          Paluch dodał także, że podczas ćwiczeń warto zwrócić uwagę na mięsień pośladkowy - gdy zajmiemy się nim odpowiednio, możemy rozwiązać problemy związane z odcinkiem lędźwiowym oraz plecami.

          Patryk Puczyłowski i powrót do silnych mięśni brzucha:

          Zobacz też:

          Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

          Autor: Sabina Zięba

          podziel się:

          Pozostałe wiadomości