Świat

Davos – popularny kurort w Szwajcarii, atrakcyjny nie tylko zimą

Fot. ManuWe / Getty Images

Świat

Davos – popularny kurort w Szwajcarii, atrakcyjny nie tylko zimą

Fot. ManuWe / Getty Images

Davos jest niewielkim miasteczkiem w Szwajcarii, o którym co roku mówi cały zachodni świat, a to za sprawą corocznej konferencji – spotkań szefów największych światowych firm z politykami, dziennikarzami i intelektualistami. Konferencja organizowana jest przez fundację Światowe Forum Ekonomiczne. Jednak Davos warto odwiedzić także ze względu na ciekawe miejsca i atrakcje.

Mimo tego, że w spotkaniach w Davos co roku udział bierze ponad 2500 osób, a ich udział wymaga też obecności personelu pomocniczego, miasteczko doskonale wywiązuje się z roli gospodarza, zapewniając bazę noclegową na najwyższym poziomie. Poza okresem, gdy organizowana jest tu jedna z najsłynniejszych konferencji świata, Davos jest popularnym szwajcarskim uzdrowiskiem i centrum sportów zimowych.

Więcej:

Położenie Davos i zaludnienie

Miasto Davos , niegdyś niewielka i nieznana alpejska wioska, dziś jest popularnym i prestiżowym kurortem narciarskim i uzdrowiskiem w Szwajcarii. Obecnie to alpejskie miasteczko liczy prawie 11 tysięcy mieszkańców, z czego około 30% stanowią rezydenci z innych krajów, a w sezonie zimowym przyjmuje wielokrotność gości z odległych zakątków świata, którzy przyjeżdżają do Davos na narty .

Ponad 80% mieszkańców Davos posługuje się językiem niemieckim. Malownicza miejscowość położona jest w Gryzonii – kantonie na wschodzie Szwajcarii, na wysokości 1560 metrów, co daje jej status najwyżej położonego miasta w Europie. Przez miejscowość przepływa rzeka Landwasser. Jest ono podzielone na 6 dzielnic: Davos Dorf, Davos Frauenkirch, Davos Monstein, Davos Platz, Davos Wiesen, Davos Glaris. Od granicy z Austrią Davos dzieli kilkanaście kilometrów w linii prostej, a od granic Włoch i Liechtensteinu ponad 30 km.

Davos w przeszłości

Pierwsze wzmianki o Davos pochodzą z 1213 roku. Już pod koniec trzynastego wieku Davos było największą osadą we wschodniej Szwajcarii. W XIX wieku miejscowość zaczęła zyskiwać coraz większą popularność jako uzdrowisko . Lekarze uznali panujący mikroklimat za doskonały do celów leczenia chorób płuc. Z czasem Davos zyskało popularność również jako miejsce doskonałe do uprawiania narciarstwa. Pod koniec XIX wieku Arthur Conan Doyle, pochodzący z Wielkiej Brytanii autor przygód Sherlocka Holmesa, napisał artykuł o narciarstwie w Davos . Sanatorium w Davos okazało się też inspiracją dla Thomasa Manna, który w wydanej w 1924 roku „Czarodziejskiej Górze” osadził właśnie tutaj akcję. Szczytowy okres popularności znanego zimowego kurortu przypadł na lata 70 i 80 zeszłego wieku. Doskonałym warunkom narciarskim sprzyja panujący tu subarktyczny klimat. Jak wyliczono, w roku 2014 hotele w Davos obsłużyły prawie 900 tys. noclegów, a prawie połowa gości była z innych krajów. Zimą sześć głównych ośrodków narciarskich ma im do zaoferowania łącznie 320 km stoków narciarskich. Znajdują się tu też trasy do narciarstwa biegowego – około 75 km, a także największe naturalne lodowisko w Europie.

Wielka miłość w wielkim samochodzie

Davos nie tylko zimą

Davos to miejsce atrakcyjne nie tylko dla narciarzy. Okolice Davos to łącznie prawie 700 km oznakowanych szlaków turystycznych . Latem powodzeniem cieszą się wędrówki po malowniczej dolinie Sertigtal. Ma ona 11 km długości, a zwiedzać można ją również, poruszając się bryczką czy rowerem (a zimą również saniami). Nad tym pięknym, górskim terenem można też latać na paralotni.

Popularny wśród turystów jest też Alpejski Ogród Botaniczny Alpinum Schatzalp. Zobaczyć można tu kilkaset gatunków roślin z całego świata. Najlepiej prezentują się one oczywiście w miesiącach letnich. Dla fanów sztuki, a dokładniej malarstwa ciekawą atrakcją w Davos może być Muzeum Kirchnera, w którym zgromadzono największą na świecie kolekcję obrazów pochodzącego z Niemiec ekspresjonisty . Dla zwiedzających otwarty jest również jeden najwyżej zbudowanych browarów w Europie – Monstein. Wizyta w Browar Monstein to możliwość poznania procesów warzenia piwa, a także osobistej degustacji ich efektów. Latem warto wybrać się nad jezioro Davos. Znajduje się tu ładna plaża, centrum żeglarskie i surfingowe. Popularną atrakcją jest też wjazd kolejką linową na szczyt Jakobshorn na wysokość 2590 m n.p.m.

Światowe Forum Ekonomiczne w Davos

Nie da się zaprzeczyć, że Forum w Davos to wydarzenie, które rokrocznie w styczniu sprawia, że Davos na kilka dni pojawia się na ustach całego świata i staje się tematem numer jeden najważniejszych serwisów informacyjnych. Konferencja w Davos organizowana przez szwajcarską organizację non-profit Światowe Forum Ekonomiczne to okazja do spotkań polityków, szefów największych światowych korporacji, intelektualistów i dziennikarzy. Towarzyszące jej debaty dotyczą najważniejszych ekonomicznych, społecznych, a coraz częściej też ekologicznych problemów naszej planety. Podczas forum w Davos mają miejsce również kuluarowe i zakulisowe spotkania, na których zapadają ważne ustalenia pomiędzy liderami danych branż i politykami.

Co sądzisz o tym artykule?
48
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0