Dieta lekkostrawna, inaczej łatwostrawna, może być naszym świadomym wyborem lub może być przepisana przez lekarza czy dietetyka. Podstawową zasadą tej diety jest wykluczenie produktów tłustych, smażonych, ciężkostrawnych i wzdymających.
Dania lekkostrawne – kiedy przygotowywać?
Dietę lekkostrawną należy stosować w przypadku chorób przewodu pokarmowego, takich jak zapalenie śluzówki żołądka czy jelit, ale również w stanach gorączkowych, po zatruciach pokarmowych i w przebiegu wielu innych chorób. Jej zalecenia są jednak tak ogólne, że może być stosowana przez wszystkich . Lekkostrawne jedzenie przysłuży się każdemu!
Lekkostrawne jedzenie – od czego zacząć?
Gdy lekarz zaleca nam przejście na dietę łatwostrawną, zaczynamy się zastanawiać nad tym, co jest lekkostrawne . Następnie szukamy w Internecie pomysłów na lekkostrawne posiłki. Tymczasem dieta ta nie jest wcale skomplikowana. Przygotowując lekkostrawne jedzenie, należy pamiętać o kilku zasadach:
· Należy wykluczyć z diety jedzenie ostre, tłuste i długo zalegające w żołądku, wędzone, powodujące wzdęcia, a także zawierające duże ilości błonnika.
· Obróbka termiczna potraw ma przebiegać bez tłuszczu . Powinniśmy wybierać dania gotowane w wodzie i na parze, duszone i pieczone (bez dodatku tłuszczu).
· Dodawanie tłuszczu do potraw powinno nastąpić po ich przyrządzeniu.
· Posiłki powinny być spożywane regularnie (4–5 razy dziennie), a porcje nie mogą być zbyt duże.
Lekkostrawne śniadanie
Jeśli nie wiemy jak przygotować posiłki lekkostrawne na śniadanie , warto zapamiętać, jakie produkty można spożywać. Są to: pieczywo jasne, sucharki, bułki, płatki zbożowe rozgotowane i przecierane, jogurt, biały ser, mleko, masło, chude wędliny, jaja na miękko lub ścięte na parze, warzywa i owoce (dojrzałe, bez skóry i pestek). Jest to dość pokaźna lista, która pozwoli nam stworzyć samemu przepisy na lekkostrawne śniadanie.
Możemy więc przygotować: kanapkę z gotowanym jajkiem, jajecznicę „smażoną” na parze, mus owocowy.
Lekkostrawny obiad
Obiad lekkostrawny może opierać się na chudym mięsie, takim jak wołowina, cielęcina, drób lub mięso z królika. Jako dodatek mogą nam posłużyć gotowane ziemniaki, drobne kasze, ryż, drobne makarony i warzywa. Dania lekkostrawne na obiad to między innymi: zrobiony na słabym wywarze czysty barszcz, pulpety z mięsa drobiowego.
Potrawy lekkostrawne – przepisy na dania lekkostrawne obiadowe:
Selery naciowe duszone z mięsem
Ogonki liściowe selerów naciowych kroimy w kawałki o długości 10 cm, doprawiamy niewielką ilością soli i papryki słodkiej, następnie polewamy odrobiną wody, dodajemy pół łyżeczki oleju i dusimy do miękkości pod przykryciem. Dodajemy pokrojone w kostkę chude, gotowane mięso. Pół łyżeczki mąki mieszamy z 2 łyżkami jogurtu naturalnego, łączymy z selerem i zagotowujemy. Podajemy z gotowanymi ziemniakami, ryżem lub drobną kaszą (manną, kus-kus, krakowską, jęczmienną łamaną).
Potrawka cielęca z warzywami
Mięso kroimy, zalewamy niewielką ilością wrzącej, osolonej wody. Gotujemy około 50 minut pod przykryciem. Warzywa – marchew, pietruszkę i seler – dodajemy do mięsa i gotujemy dalej, aż do miękkości. Mieszamy pół łyżki mąki z 2 łyżkami jogurtu naturalnego, wlewamy je do odcedzonego wywaru z cielęciny, zagotowujemy, mieszając. Do sosu dodajemy pokrojone warzywa i doprawiamy do smaku. Gorące mięso zalewamy sosem, podajemy z ryżem i surówką.
Lekkostrawna kolacja
Lekkostrawne dania to nie tylko śniadania i obiady. Nie zapominajmy o kolacji, mimo że popularne powiedzenie mówi, aby oddać ją wrogowi. Potrawy lekkostrawne na kolację powinny być tworzone z podobnych składników jak te, z których komponujemy lekkostrawne śniadanie. Przykładowym posiłkiem mogą być leniwe pierogi.
Nie ma znaczenia, czy szukamy przepisów na dania lekkostrawne po operacji czy dania lekkostrawne dietetyczne, zarówno przepisy na obiady lekkostrawne , jak i na inne posiłki są takie same.
Aby w naszej diecie na stałe zagościło jedzenie lekkostrawne, nie tyle należy znać przepisy na takie dania, co wiedzieć, jakie produkty można spożywać . Tego typu dieta nadaje się również dla naszych pociech. Przy umiejętnym doborze produktów możemy bez trudu przyrządzić lekkostrawne przekąski i inne dania lekkostrawne dla dzieci.
Bibliografia:
1. Wieczorek-Chełmińska Z., Nowoczesna dietetyczna książka kucharska , Warszawa 2000.
2. Włodarek D. i in., Dietoterapia , Warszawa 2015.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN