Dania jednym z najbezpieczniejszych kierunków turystycznych. Co warto tam zobaczyć?

Planując urlop na 2020 rok, pamiętaj o bezpieczeństwie. Źródło: Cover Video

Wiele atrakcji turystycznych Danii znajduje się w Kopenhadze, stolicy kraju. Sprawdzamy, jak je zwiedzić nie drenując portfela i kiedy pojechać do Danii na wycieczkę marzeń.

Królestwo Danii obejmuje Danię wraz z jej wyspami, Grenlandię i Wyspy Owcze. Przed wyjazdem warto poznać podstawowe informacje o Danii.

Zobacz też:

Dania - język urzędowy, waluta

Językiem urzędowym Danii jest duński. Ale turyści bez problemu dogadają się po angielsku, a także po szwedzku. W różnych regionach kraju występują także zróżnicowane dialekty.

Na Grenlandii, która należy do Wspólnotowego Królestwa Danii, używa się języka grenlandzkiego kalaallisut.

Waluta Danii to duńska korona. Ma wartość mniej więcej 50 polskich groszy.

Dania - kiedy warto pojechać

Ze względu na chłodny klimat Danii , najlepiej ją zwiedzać od maja do września, kiedy jest najlepsza pogoda. Oprócz tego organizowane są wtedy liczne imprezy kulturalne (głównie w Kopenhadze). Lipiec to szczyt sezonu turystycznego.

Jak dojechać do Danii? Prom, samolot, samochód

Z Polski do Danii można dojechać promem ze Świnoujścia. Dostępne są też loty samolotem. Głównym lotniskiem Danii jest kopenhaskie Kastrup. Oprócz tego działają również lotniska w Danii w innych miastach: Billund, Karup, Bornholm.

Do Kopenhagi można się dostać także samochodem, przez Niemcy, Półwysep Jutlandzki, most nad cieśniną Wielki Bełt. Podobną trasę mają autobusy.

Podróż po Danii samochodem

W Danii można posługiwać się polskim prawem jazdy. Do godziny, dwóch lub trzech miejsca parkingowe są bezpłatne. Trzeba tylko na stacji benzynowej lub w informacji turystycznej kupić specjalny znaczek w kształcie zegarka (parkometr). Kiedy się gdzieś zatrzymujemy, ustawiamy na nim bieżącą godzinę.

Dania, Kopenhaga

Stolica Danii to Kopenhaga. Jeśli głównie tam planujemy zwiedzanie, warto zaopatrzyć się w kartę kopenhaską. Uprawnia ona do bezpłatnego wstępu do wielu muzeów, atrakcji turystycznych i do przejazdów komunikacją miejską. Do tego mamy zniżki w niektórych restauracjach czy przy wynajmie samochodu.

Najważniejsze atrakcje turystyczne Danii i Kopenhagi to:

  • rzeźba Małej Syrenki,
  • pałac Christiansborg (wejście z kartą kopenhaską za darmo),
  • pałac Amalienborg (j.w.),
  • zamek Rosenborg (j.w.),
  • Muzeum Narodowe Danii.

Dla dzieci i młodzieży atrakcją w Danii będzie również Eksperymentarium, Oceanarium czy Planetarium Tycho Brahe.

Dania - ciekawe miejsca

Na liście światowego dziedzictwa UNESCO są cztery zabytki Danii :

  • katedra Roskilde (30 km na zachód od Kopenhagi),
  • zamek Kronborg (gratka dla miłośników Szekspira, to zamek Elsynor z „Hamleta”),
  • kościół, kurhany i kamienie runiczne w Jelling,
  • fiord Ilulissat (Grenlandia).

Legoland w Danii , a dokładniej w Billund, w 2018 kończy 50 lat i jest największy na świecie. To właśnie w Danii powstały legendarne klocki. Jeśli planujemy wycieczkę do Danii z dziećmi , to nie możemy ominąć tego ciekawego miejsca. Na pewno cała rodzina będzie się dobrze bawiła. Park rozrywki jest otwarty od 10.00 do 20.00. Całodniowy wstęp to koszt niemal 200 zł. Bilety do najtańszych nie należą, ale ceny w Danii są wysokie. Zaoszczędzić można kupując bilety online.

Na północ od Kopenhagi znajduje się Dyrehavsbakken (w skrócie Bakken) - najstarszy park rozrywki na świecie. Warto go odwiedzić, jeśli przyjechaliśmy z dziećmi. W okolicy jest także Muzeum Sztuki Współczesnej Louisiana. I wybrzeże nazywane Duńską Riwierą z najpiękniejszymi plażami Danii .

Dla dorosłych niezapomnianą wycieczką będzie wizyta w miejscu pierwszego browaru Carlsberg.

Jeśli chcemy zobaczyć najpiękniejsze krajobrazy Danii , nie powinniśmy zapomnieć o białych klifach na wyspie Mon, znanych ze swojej wyjątkowo jasnej barwy. To najwyższe klify nad Morzem Bałtyckim. Ich otoczenie to park krajobrazowy, w którym znajdziemy punkty widokowe, schodki i wyznaczone ścieżki.

Dania - ciekawostki

Ciekawostki o Danii:

  • Dania to kraj, z którego pochodzi modne ostatnio pojęcie hygge . Aby je stworzyć, Duńczycy wykorzystują każdego dnia nieprawdopodobne ilości świeczek.
  • Z Danii pochodzi Czesław Mozil z zespołu Czesław Śpiewa.
  • Dania ma najwyższy Wskaźnik Wolności spośród państw Unii Europejskiej.
  • Kiedy Duńczyk mówi „tak”, po prostu dziękuje.
  • W Kopenhadze znajduje się ciekawe miejsce - Christiania, komuna założona przez hippisów.

Jeśli zastanawiacie się, co warto kupić w Danii na pamiątkę, to wybierzcie świece. Z nich Duńczycy są naprawdę dumni.

Zobacz film: Porada w Kopenhadze. Zródlo: Dzien Dobry TVN

Autor: Filip Yak

podziel się:

Pozostałe wiadomości