Historia i rodzaje muzyki hip-hop

hip-hop
Fot. wundervisuals / Getty Images

Muzyka hip-hop powstała w latach 70. Początkowo obecna tylko w kulturze afroamerykańskiej, w kolejnych latach stała się popularna w krajach europejskich. Muzyka hip-hop w Polsce pojawiła się dopiero w latach 80. i 90. Często wzorem dla polskich wykonawców były występy amerykańskich raperów.

Hip-hop to gatunek muzyczny, który nie odnosi się jedynie do charakterystycznej melodii czy tekstów, ale także do całego stylu życia. Teksty opowiadają o problemach życiowych i mają odzwierciedlenie w rzeczywistości. Do ciekawych rodzajów hip-hopu można zaliczyć hip-hop alternatywny czy hip-hop soul.

Więcej:

Historia muzyki hip-hop

Muzyka hip-hop od początku była swoistym manifestem – formą wyrażania uczuć, własnego zdania, sprzeciwu wobec narzucanych norm. Gatunek ten narodził się w latach 70. w Stanach Zjednoczonych. Uważa się, że hip-hop powstał w Bronxie, choć w latach 80. muzyczne starcia zespołów jako miejsce jego narodzin wskazywały również Queens. Nie ulega jednak wątpliwości, że hip-hop zapoczątkowała kultura Afroamerykanów. Uznawano ją za „kulturę ulicy”, ponieważ szybko zyskała popularność wśród biednych dzielnic nowojorskiego getta. Największą rolę w tworzeniu muzyki hip-hop odgrywała zdolna młodzież, która jako DJ-e i beatmakerzy potrafiła stworzyć muzykę rozrywkową opartą na rytmicznych tekstach. Jednym z głównych prekursorów hip-hopu był Kool Herc, czyli Clive Campbell. Organizował on imprezy, często w plenerze, jako alternatywę dla dyskotek, które stały się miejscem porachunków miejscowych gangów. Miał w zwyczaju puszczać tzw. breaki, czyli instrumentalne wstawki, które miały później duży wpływ na formę hip-hopu. Ważną postacią w historii tego gatunku jest także Afrika Bambaataa, czyli Kevin Donovan. W swojej muzyce łączył różne style, jednak to właśnie z hip-hopem wiązał nadzieję szerzenia pokoju i miłości. Muzyką chciał zjednoczyć społeczność i zwalczyć konflikty gangów. Dzięki jego licznym występom hip-hop został spopularyzowany na całym świecie. Jednym z pierwszych przebojów hiphopowych był utwór „Rapper’s Delight” zespołu The Sugarhill Gang, który trafił do amerykańskiego zestawienia Top 40. W latach 80. i 90. hip-hop zmieniał swoje oblicze, powstało też wiele jego podgatunków. Ten charakterystyczny nurt muzyczny nadal ma wielu fanów na całym świecie. Świadczyć może o tym opublikowany w 2018 roku raport IFPI Music Consumer Insight. Wyniki badania lokują światową ilość słuchaczy hip-hopu i rapu na 5 miejscu, zaraz po gatunkach, takich jak pop, rock, dance i soundtracks.

Muzyka hip-hop w Polsce

Hip-hop to gatunek muzyczny, który dotarł do Polski na początku XVIII wieku , ale dopiero po roku 1990 dzięki promocji w mediach zaczął być popularny. Przyczyniła się do tego audycja „Kolorszok” w radiu Kolor, prowadzona przez Bognę Świątkowską i DJ-a 600 V. Ważną rolę w rozwoju muzyki hip-hop w Polsce odegrała również audycja „Raptime” Sławomira Jabrzemskiego, puszczana w radiu RH Kontakt od 1995 roku. Oba programy miały na celu zaprezentowanie szerszej publiczności mało znanych wykonawców rapu. Gośćmi w tych audycjach były też pierwsze gwiazdy polskiego hip-hopu, czyli Fenomen i Grammatik. Dzięki wytwórni B.E.A.T. Records założonej przez Hirka Wronę i DJ-a 600 V powstała pierwsza płyta z utworami rap, wykonywanymi przez zespoły takie jak Mistic Molesta, Solfernus, Edytoriał czy sam DJ 600 V. Ważnymi postaciami na polskiej scenie hiphopowej są przede wszystkim Paktofonika, Peja, Kaliber 44, a współcześnie O.S.T.R., Pezet, Sokół czy Tede.

Wielki sukces debiutanta. Blanco Brown łączy hip-hop i country

Rodzaje muzyki hip-hop

Muzyka hip-hop wykonywana przez wielu wykonawców cały czas ewoluowała. Zmieniał się charakter melodii i tekstów. Powstały liczne podgatunki, z którymi identyfikowały się różne grupy społeczne. Wśród popularnych rodzajów hip-hopu można wyróżnić:

Hip-hop alternatywny – niszowy nurt w muzyce hip-hop, który bazuje na łączeniu ze sobą rapu i innych gatunków muzycznych. Bezpośrednie teksty czy oryginalne podejście do utworu to cechy charakterystyczne tego podgatunku. Przykładowi wykonawcy to Killa Familla czy Poema Faktu.

Hip-hop soul – łączy muzykę hip-hop z R&B i gospel. Podgatunek ten był popularny w latach 90. Do jego przedstawicieli zalicza się Mary J. Blige, R. Kelly czy Montell Jordan.

Hip-hop chrześcijański – znany również jako gospel rap był połączeniem hip-hopu i muzyki gospel. Powstał w latach 80. w Stanach Zjednoczonych. Od 2000 roku jest popularny również w Polsce, dzięki wykonawcom takim jak Tau, Certyfikat czy Full Power Spirit.

Gangsta rap – utwory były związane z wojnami gangów, biedą, rasizmem czy walką z policją. Ten gatunek powstał w Stanach Zjednoczonych na przełomie lat 80.

Pop-rap – jest połączeniem hip-hopu i rapu. Powstał pod koniec lat 80. w Stanach Zjednoczonych. Przedstawicielami tego podgatunku w Polsce są np. Mezo czy Liber.

Rap rock – podgatunek łączący hip-hop i rock, popularny w latach 90. Wykonawcy tworzący w tym nurcie to m.in. Limp Bizkit czy Cypress Hill.

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości