Hobby

Cosplay. Nauczycielka muzyki, która tworzy imponujące kostiumy fikcyjnych postaci

Hobby

Cosplay. Nauczycielka muzyki, która tworzy imponujące kostiumy fikcyjnych postaci

Kobieta zmienną jest. Zwłaszcza jeśli jej pasją jest cosplay. Dowodzi tego przykład Joanny Bardzkiej, nauczycielki muzyki, która w wolnych chwilach zajmuje się tworzeniem kostiumów inspirowanych fikcyjnymi postaciami.

Kobieta o stu twarzach

Joanna Bardzka jest absolwentką Akademii Muzycznej, która na co dzień śpiewa, pracuje jako dyrygentka oraz nauczycielka muzyki. Chór, w którym występuje, koncertuje zarówno w Polsce, jak i za granicą. Mimo że na nadmiar wolnego czasu nie może narzekać, każdą dostępną chwilę poświęca na swoją pasję, czyli cosplay. Pierwszy kostium wykonała cztery lata temu z okazji… wesela przyjaciółki, które utrzymane było w klimatach fantasy. Na tę okazję postanowiła przebrać się za postać Triss Merigold, co okazało się być punktem zwrotnym w jej życiu. Od tego momentu tworzenie strojów stało się jej pasją.

Jak przyznała Joanna, cosplay pozwala jej artystycznie wyrazić siebie, dlatego wszystkie stroje wykonuje samodzielnie. Ulubionym etapem pracy nad kostiumem jest dla niej samo wykonywanie strojów, w szczególności tworzenie zbroi z pianki termoplastycznej. Do tej pory zrealizowała ich ponad 10. Nie chce sprzedawać ukończonych kostiumów, ponieważ włożyła w ich wykonanie wiele wysiłku. Zamiast tego przechowuje je w swojej szafie.

Wszystkie moje stroje są wzorowane na konkretnych postaciach z gier wideo. Zdecydowanie większą radość sprawia mi wykonanie pancerza, niż czegoś innego. Moja twarz jest dość wyrazista i bardziej pasuję do postaci, które są albo złe, albo charyzmatyczne

– wyjaśniła cosplayerka.


Wsparcie fanów

W Polce jest bardzo wielu cosplayerów, dla których organizowane są konkursy. Na ogół odbywają się podczas konwentów fantastyki i można podczas nich wygrać różne nagrody – od pieniężnych, po materiały do tworzenia kostiumów. Pomimo tego, że Joanna nie jest fanką zawodów, udało jej się zyskać pokaźne grono wielbicieli. Na wsparcie może liczyć nie tylko ze strony męża, rodziny i uczniów, ale i Internautów.

Mam ogromne wsparcie, którego się nie spodziewałam. Ostatnio została dla mnie zorganizowana zbiórka, po to żebym mogła stworzyć swój wymarzony strój

– wyznała Joanna.

Jej marzeniem jest wykonanie szczegółowej i efektownej zbroi Świętej Celestyny z Warhammera 40000. W planach ma zmechanizowane, ruchome skrzydła, podświetlany miecz i dymiące się kadzidła.

Czym jest cosplay?

Cosplay to zyskujące na coraz większej popularności kreatywne hobby, które czerpie inspirację z fantastyki. Polega na tworzeniu kostiumów i wcielaniu się w fikcyjne postaci. Mimo że można wskazać bardzo wiele źródeł inspiracji, bez wątpienia najpopularniejszym z nich są komiksy, anime, seriale telewizyjne, filmy fabularne i animowane oraz gry wideo. Fanów tego typu artystycznej ekspresji nazywa się cosplayerami i najczęściej można ich spotkać na zlotach fanów fantastyki, komiksów i kultury azjatyckiej lub specjalnie dedykowanych im wydarzeniach. Podczas tego typu imprez organizowane są konkursy na najlepszy kostium i występ sceniczny.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też: 

Co to jest cosplay i jak go zrobić? Porady cosplay dla początkujących

Cosplay. Sztuka czy zabawa dla dużych dzieci?

Cosplay - pasja jak każda inna?

Co sądzisz o tym artykule?
59
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0