Brak pomysłu na weekendowy wyjazd? Ryga to strzał w dziesiątkę!

Ryga
Fot. alekseystemmer / Getty Images
Ryga to stolica Łotwy, a także największe miasto w kraju, który podzielono na 47 mikroregionów. Jest to główny łotewski ośrodek gospodarczo-przemysłowy. Ponadto jest świetnie skomunikowanym miastem – dzięki obecności portu, lotniska oraz węzła kolejowego. Wszystko to sprawia, że bardzo łatwo dostać się tam również z Polski. Z tego powodu świetnym pomysłem na weekendowy wypad jest właśnie Ryga. Rzeka, przy której się znajduje, Dźwina, to druga pod względem wielkości rzeka, która swoje ujście ma w Morzu Bałtyckim.

Ryga (stolica Łotwy) to nie tylko przemysłowe, portowe miasto, ale i pełne zabytków miejsce, które każdy z nas powinien choć raz w swoim życiu odwiedzić.

Ryga – atrakcje

Nie ważne, czy wybierasz się tutaj na weekend, czy na dłużej – powinieneś zobaczyć najważniejsze atrakcje Rygi. Co warto zobaczyć w takim razie jako pierwsze? Zwiedzanie Rygi warto rozpocząć od Starego Miasta. Ryska starówka od 1997 roku figuruje na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Znajduje się przy niej wiele ważnych, kluczowych dla miasta zabytków. Należą do nich m.in. budowle sakralne. Jednym z najciekawszych budynków jest katedra, która stanowi największą świątynię krajów bałkańskich. Jej budowa rozpoczęła się w 1211 roku. Uwagę przyciągają nie tylko spore rozmiary budynku, ale też grube na 2 metry ściany oraz wspaniałe, zabytkowe organy.

Warto zwrócić uwagę również na kościół św. Piotra. Pierwotnie był świątynią katolicką, a następnie protestancką. Wielokrotnie trawiły go pożary, został także zbombardowany w 1941 roku przez ZSRR. Odbudowa zewnętrzna (w tym wieży) skończyła się dopiero w 1973 roku, a rekonstrukcja wnętrz w 1984 roku. Bardzo doceniana przez turystów jest kościelna wieża, która stanowi świetny punkt widokowy na Stare Miasto. Ważnym obiektem sakralnym jest też sobór Narodzenia Pańskiego, który wzniesiono w latach 1876–1884. Na uwagę zasługuje również kościół św. Jana oraz pomnik muzykantów z Bremy znanych z baśni braci Grimm, który znajduje się przed nim.

Więcej:

Warto przyjrzeć się bliżej również świeckim budowlom w Rydze. Do najważniejszych należy Dom Bractwa Czarnogłowych, który powstał w XIV wieku z inicjatywy najbogatszych niemieckich kupców. Uległ on zniszczeniu podczas niemieckiego bombardowania w 1941 roku, został jednak wiernie odbudowany. W bocznej uliczce niedaleko rynku znajdują się słynni Trzej Bracia, czyli trzy kamienice bogato zdobione w trzech różnych stylach. Pochodzą z XV wieku oraz połowy i końca XVII wieku. Kolejną ważną ryską kamienicą jest Dom Kotów. To secesyjny budynek z 1909 roku stylizowany na średniowieczny. Na jego dachu znajdują się legendarne rzeźby dwóch kotów. Kolejnym ważnym, jednym z najstarszych zabytków, jest powstały w 1330 roku zamek. Niegdyś należał do Zakonu Kawalerów Mieczowych, aktualnie jest siedzibą prezydenta Łotwy.

Co ciekawe, miasto Ryga zlokalizowane jest na trasie Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego obejmującego miasta z ceglaną gotycką architekturą.

Na uwagę zasługują również ryskie muzea. Do najpopularniejszych należą: Muzeum Etnograficzne, Muzeum Historii Łotwy i Nawigacji, Muzeum Motoryzacji, Art Nouveau (zrekonstruowane mieszkanie w stylu Art Nouveau, w którym mieszkał znany łotewski architekt Konstantīns Pēkšēns), a także Narodowe Muzeum Sztuki w Rydze.

Ryga jest jednym z najzieleńszy miast w Europie, dlatego nie należy zapominać o ryskich parkach. Najsłynniejszymi są Park Bastejkalns (zlokalizowany u podnóża Wzgórza Bastionowego, ze słynny mostem zakochanych) oraz Park Kronvalda (znajdują się w nim pomniki bohaterów narodowych i fragment muru berlińskiego).

Ryga – inne zabytki i atrakcje

W Rydze znajduje się wiele budowli sakralnych. Warto udać się m.in. do:

  • monasteru Trójcy Świętej i św. Sergiusza z Radoneża – jedynego żeńskiego monasteru kościoła prawosławnego na Łotwie,
    • kościoła Matki Boskiej Bolesnej – świątyni luterańskiej wzniesionej w latach 1818–1822,
      • kościoła ewangelicko-reformowanego – dawnej świątyni kalwińskiej.

        Ryga to jednak nie tylko obiekty sakralne. Warto również zobaczyć:

        • Małą i Wielką Gildię,
          • Pomnik Wolności – wysoki ma 42 metry symbol wolności miasta,
            • baszty,
              • Wieżowiec Akademii Nauk,
                • wieżę radiowo-telewizyjną – najwyższą wieżę na terenie Unii Europejskiej,
                  • gmach Biblioteki Narodowej Łotwy,
                    • wyspę Kipsala.

                      Ryga – jedzenie

                      Do tradycyjnych łotewskich produktów należą m.in. ziemniaczane kiełbaski, sery, ciemny chleb i ryby. W kwestii tych ostatnich należy koniecznie spróbować marynowanego śledzia z ziemniakami i twarogiem oraz szprotek. Na stołach królują również zupa rybna, soljanki i chłodnik z buraczków. Popularne desery to Maizes zupa i rūpjmaizes kārtojums. Tradycyjną przyprawą w Rydze jest kminek.

                      Ryga jest miastem stosunkowo tanim . Waluta to euro, dlatego łatwo będzie nam dokonywać stosownych obliczeń, gdy będziemy chcieli przeliczyć na złotówki obowiązujące ceny.

                      Zobacz film: Lisowscy - małżeństwo uzależnione od podróży. Źródło: Dzień Dobry TVN

                      Ryga – co warto kupić?

                      Pamiątkami z Rygi mogą być alkohole i słodycze. Na uwagę zasługują: Balsam Ryski, czyli leczniczy ziołowy likier, miody, piwo Lacplesis oraz wódka. Warto kupić również czekoladę lub praliny firmy Laima. Ciekawymi pamiątkami z Rygi mogą być także wyroby ze skóry, ceramika lub wyroby drewniane. Zainteresować można się też bursztynową biżuterią, lnianymi ubraniami i docenianą na świecie bielizną firmy Lauma.

                      Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

                      podziel się:

                      Pozostałe wiadomości