Co warto wiedzieć o Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku?

flaga amerykańska
Fot. Toshi Sasaki / Getty Images
Metropolitan Museum of Art fascynuje przepychem i bogactwem zabytków i dzieł sztuki. Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku na Manhattanie jest trzecim co do częstotliwości odwiedzania muzeum świata. Co warto wiedzieć o tym słynnym, miejskim muzeum sztuki w Nowym Jorku?

Chociaż zbiory Metropolitan Museum of Art liczone są w setkach tysięcy, to dla muzeum najważniejsza jest jakość eksponatów. Świadczą o tym niezwykłe i niespotykane nigdzie indziej dzieła sztuki Metropolitan Museum of Art – świątynia egipska Dendur z X w. p.n.e., japoński drzeworyt „Wielka fala w Kanagawie” obraz „Gracze w karty” Paula Cézanne’a czy złoty fortepian autorstwa Sébastiena Érarda.

Więcej:

Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku

Usytuowane w środkowo-wschodniej części Manhattanu (Nowy Jork), Metropolitan Museum of Art jest najstarszym i jednocześnie największym muzeum w Stanach Zjednoczonych . Znajduje się na skraju Central Parku przy Piątej Alei ( Fifth Avenue ). Rejon ten przez nowojorczyków określany jest mianem „Mili muzeów” ( Museum Mile ) ze względu na duże zagęszczenie muzeów.

Nowojorskie Metropolitan Museum of Art zostało założone w 1870 roku, a od 1880 roku znajduje się w obecnej lokalizacji. Ze względu na imponującą kolekcję dzieł sztuki muzeum jest jedną z największych atrakcji Nowego Jorku, a nawet całych Stanów Zjednoczonych. Miejsce odwiedzane jest rocznie przez ponad siedem milionów turystów z całego świata, a w światowym rankingu najczęściej odwiedzanych muzeów sztuki Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku plasuje się na trzeciej pozycji , ustępując jedynie miejsca Muzeum w Luwrze i Muzeum Narodowemu w Pekinie.

Trudno dziwić się popularności miejskiego muzeum sztuki w Nowym Jorku – na niecałych 200 tys. km2 znajduje się ponad dwa miliony dzieł sztuki . Przez wielu uznawane za najważniejsze muzeum sztuki na świecie, nowojorskie The Met , jak bywa w skrócie nazywane przez Amerykanów, daje możliwość zobaczenia legendarnych obrazów mistrzów holenderskich, dzieł współczesnej sztuki popularnej, modernistycznej, a nawet eksponatów związanych z kulturą starożytnego Egiptu. Muzeum zostało wpisane do prestiżowej listy amerykańskich świadectw historycznych ( National Historic Landmark ) oraz narodowego rejestru historycznych miejsc ( National Register of Historic Places ).

Metropolitan Museum of Art – dzieła sztuki

Wsród dzieł sztuki Metropolitan Museum of Art jest wiele obrazów i rzeźb, ale można podziwiać także kolekcje militariów, fotografii i odzieży. Muzeum posiada też kolekcję instrumentów muzycznych zawierającą m.in. złoty fortepian z końca XVIII wieku autorstwa Sébastien’a Érard’a .

Rockandrollowa wystawa w Metropolitan Museum of Art

Zbiory Metropolitan Museum of Art podzielone są na kilkadziesiąt sekcji . Warto wcześniej zaplanować sobie poszczególne etapy wycieczki i przeznaczyć na zwiedzanie przynajmniej cały dzień, a najlepiej kilka. Do szczególnie wartych zobaczenia ekspozycji należą m.in.:

  • sekcja egipska – zawiera ponad 26 tys. unikalnych zabytków i dzieł sztuki starożytnego Egiptu usytuowanych w czterdziestu galeriach w obrębie muzeum. Jednym z ważniejszych eksponatów jest Świątynia Dendur (X wiek p.n.e.), która z Egiptu została przeniesiona do muzeum w 1960 roku i odbudowana „cegła po cegle” z niesamowitą dbałością o szczegóły;
    • kolekcja grecko-rzymska – znajduje się w niej ponad 17 tys. eksponatów: rzeźb, ceramiki, militariów itp. Jednym ze słynniejszych dzieł sztuki Metropolitan Museum of Art w tej kolekcji jest sarkofag z Amathus, prawdopodobnie zawierający szczątki władcy państwa-miasta Amathus (południowy Cypr);
      • sekcja azjatycka – około 35 tys. zabytków i dzieł sztuki pochodzących nawet z 4000 roku p.n.e. Nie licząc Narodowego Muzeum w Pekinie, to największa kolekcja poświęcona starożytnej sztuce Dalekiego Wschodu. To właśnie w tej części muzeum sztuki w Nowym Jorku zobaczymy zachwycający znawców sztuki drzeworyt „Wielka fala w Kanagawie” autorstwa japońskiego artysty Hokusaia Katsushikai (1760 – 1849).
        • kolekcja arabska – skupia zabytki związane z kulturą arabską i kulturą islamu. Składająca się z ponad 12 tys. zabytków kolekcja zawiera wiele starożytnych odmian Koranu, w tym m.in. fragment tzw. niebieskiego Koranu – jedynego zachowanego Koranu Kalifatu Egipskiego z X wieku.

          Oprócz powyższych kolekcji dzieł sztuki w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku zobaczymy bardzo dokładnie odzwierciedlone komnaty królów i znanych osobistości, w tym np. pokój Franka Lloyda Wrighta, jednego z najważniejszych architektów XX wieku. W muzeum będziemy mogli podziwiać także współczesną sztukę amerykańską (m.in. Jacksona Pollocka) oraz współczesną i historyczną, a nawet zabytkową, sztukę europejską. Do najważniejszych eksponatów muzeum zaliczymy także następujące dzieła:

          • Autoportret w słomianym kapeluszu autorstwa Vincenta van Gogha,
            • Gracze w karty Paula Cézanne’a,
              • Lekcja tańca Edgara Degasa,
                • Muzycy Michelangela Merisi da Caravaggia,
                  • Żniwa Pietera Bruegela Starszego.

                    Autor: Adrian Adamczyk

                    podziel się:

                    Pozostałe wiadomości