Dzieci z natury rodzą się prawdomówne. Jednak w pewnym momencie odkrywa ono kłamstwo. O tym dlaczego dzieci kłamią i jak w takiej sytuacji powinni reagować rodzice, w studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z dr Ewą Jarczewską-Gerc, psychologiem z Uniwersytetu SWPS oraz Sylwią Anderson-Hanney, trenerką umiejętności wychowawczych.
Kłamstwo jest wpisane w naturę człowieka
Kiedy dzieci kłamią, rodzice odbierają to jako porażkę wychowawczą. Im dziecko jest starsze, tym siła rażenia kłamstwa jest większa.
Zdaniem psycholog Ewy Jarczewskiej-Gerc, to że kłamiemy jest rzeczą absolutnie naturalną i rozwojową.
Dzieci w wieku 2-5 lat wymyślają różne rzeczy, bo rozwijają swoją wyobraźnię. Ale czasem chcą coś zatuszować, ukryć, boją się przyznać.
-zaznaczyła.
Psycholog dodała, że wiele zależy również od tego, jaka atmosfera panuje w domu. Czy dorośli są wobec siebie i dzieci prawdomówni i uczciwi. Szczerość w domu bardzo wpływa na to, jaką postawę przyjmuje dziecko.
>>>>Zobacz też: Histeria u dziecka – czy to da się opanować?
Pozwalaj dziecku na błędy
Rodzice bardzo często nie pozwalają dziecku na popełnianie swoich błędów. Mają pretensje, żale, co powoduje, że ono potem nie chce się do błędów przyznawać. W takiej sytuacji, dziecko zaczyna kłamać.
Kłamstwo u dzieci pojawia się również w sytuacji, kiedy rodzice stawiają dzieciom bardzo wysoko poprzeczkę, maluchy często nie są w stanie jej sprostać. Dzieci nie mówią całej prawdy również wtedy, kiedy obawiają się konsekwencji.
Mamy tez tendencje do wzbudzania w dziecku poczucia winy. A przecież jeśli dziecko zrobi coś źle, to czuje się z tym faktem źle. Jeśli je dodatkowo wbijamy w poczucie winy, ośmieszamy czy wręcz upokarzamy – na pewno to w nim zostanie. I następnym razem ucieknie w kłamstwo.
-zaznaczyła Sylwia Anderson-Hanney.
>>>Zobacz też: Niedługo sam ci to powiem! Jak wspomóc rozwój mowy u dziecka?
Jak zaznaczyła psycholog w wychowaniu chodzi o to, żeby uczyć dziecko rozwijania się, pracy nad sobą. Aby z błędów wyciągać wnioski- wtedy dziecko nauczy się, że błędy są drogą prowadzącą do sukcesu.
>>>Zobacz też: Naukowcy: Czytanie dzieciom zwiększa ich zasób słów, także tych trudnych.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: E+