Ciąża bliźniacza może być niespodzianką dla wielu kobiet. Mimo że na początku nie różni się ona specjalnie od ciąży pojedynczej, pewne objawy mogą pojawić się w niej nieco wcześniej i sprawiać trochę więcej bólu.
Aby móc się przygotować na ciążę bliźniaczą, warto sprawdzić, jak wygląda jje kalendarz tydzień po tygodniu.
I trymestr (1.-13. tydzień)
1. tydzień: zaczyna się od pierwszego dnia menstruacji.
2. tydzień: to czas fazy owulacyjnej.
3. tydzień: dochodzi wtedy do zapłodnienia jajeczka.
4 tydzień: należy poczekać do tego momentu od poprzedniej miesiączki, aby zobaczyć, czy okres się pojawi – jego brak jest pierwszym sygnałem zwiastującym ciążę. Co prawda, może wystąpić w tym czasie niewielkie krwawienie – nie należy mylić go z menstruacją.
5. tydzień: najlepszy moment, aby wykonać test ciążowy.
6. tydzień: pojawiają się nudności, większa wrażliwość na zapachy, obolałe piersi, częste oddawanie moczu. Bliźniakom wykształcają się pierwsze części ciała.
7. tydzień: w tym okresie tworzą się u dzieci komory serc . Możesz wtedy zarówno przytyć, jak i trochę schudnąć – jedna i druga reakcja nie powinna budzić Twojego niepokoju.
8. tydzień: coraz lepiej widoczne są oczy maluszków, kształtują się także ich uszy . Mogą Ci puchnąć nogi, możesz także odczuwać spore zmęczenie.
9. tydzień: u matek często obserwuje się zmiany nastroju, zmęczenie, nudności i wymioty, uczucie zatkanego nosa, omdlenia. U zarodków wykształcają się narządy płciowe .
10. tydzień: zmiany nastrojów, zalewające uczucie ciepła u mamy.
11. tydzień: widoczny zaczyna być ciążowy brzuszek , bliźniaki ważą około 8 gramów. Warto pomiędzy 11. a 14. tygodniem ciąży bliźniaczej wykonać USG oraz badanie krwi, które pomogą wykluczyć u dzieci część chorób genetycznychnp. Zespół Downa .
12. tydzień: do tego czasu najlepiej jest przeprowadzić u ginekologa badanie określające rodzaj ciąży.
13. tydzień: to już finał I trymestru – Na USG coraz lepiej widoczny będzie ruch dzieci .
II trymestr (14.-26. tydzień)
14. tydzień: bliźniakom zaczynają rosnąć włosy . U mam mogą występować problemy z hemoroidami.
15. tydzień: Dzieci cały czas rosną, dojrzewają ich narządy
16. tydzień: lekarz może rozpoznać już płeć maluszków .
17. tydzień: Nie przejmuj się, jeśli w tym czasie będziesz miała uczucie wilgotności pochwy.
18. tydzień: dzieci mogą zacząć kopać oraz reagować na hałas.
19. tydzień: u mamy mogą pojawić się bóle kręgosłupa, zawroty głowy, obrzęki i skurcze nóg, często wyczuwalne są także dokuczliwe bóle brzucha.
20. tydzień: dobrze jest w tym okresie zapisać się do szkoły rodzenia – bliźniaki z reguły rodzą się szybciej niż dzieci z ciąży pojedynczej.
21. tydzień: mamy mogą być bardzo zmęczone i mieć spuchnięte nogi.
22. tydzień: bliźnięta przypominają już noworodki , mama może czuć ich czkawkę.
23. tydzień: w tym okresie bliźnięta przybierają mniej wagi niż w ciąży pojedynczej, dzięki czemu wystarcza dla nich miejsca w macicy matki.
24. tydzień: jeżeli w tym momencie urodzą się Twoje dzieci, będą miłay już szansę na przeżycie, ale będą musiały ono spędzić trochę czasu na oddziale intensywnej terapii neonatologicznej (minimum trzy miesiące).
25. tydzień: mama powinna odpoczywać, unikać wywoływania skurczów i regularnie wykonywać badania wskazane przez lekarza.
26 tydzień: maluszki ważą razem ok. 2 kg.
III trymestr (27. tydzień – poród)
27. tydzień: ruchliwe maluszki mogą kopać i machać rączkami, mamom może być coraz trudniej zasnąć.
28. tydzień: jeśli w tym momencie urodzą się bliźniaki, istnieje ogromna szansa, że przeżyją. Przedwczesny poród nadal może się jednak wiązać z różnymi powikłaniami.
29. tydzień: dzieci widzą, słyszą, nie kopią już tak intensywnie. Twarze bliźniąt w brzuszku wyglądają już jak twarze noworodków.
30. tydzień: w ciąży bliźniaczej.
31. tydzień: u maluszków wykształca się powoli układ odpornościowy i pęcherzyki płucne.
32. tydzień: im później urodzą się bliźniaki, tym mniejsza możliwość powikłań, należy jednak pamiętać, że jeszcze w tym momencie mają one niedojrzałe płuca, więc mogą mieć na początku problemy z oddychaniem.
33. tydzień: w opinii wielu lekarzy bliźnięta szybciej dojrzewają, dlatego – jeśli dojdzie do porodu w tym momencie – wszystko powinno być w porządku.
34. tydzień: bliźniaki przybierają w 8. miesiącu około 500 g na tydzień, w brzuszku jest im coraz bardziej ciasno.
35. tydzień: w przypadku, gdy bliźnięta urodzą się w tym okresie, każdy oddział szpitalny powinien sobie doskonale z tym poradzić.
36. tydzień: jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że urodzisz w tym okresie. Pamiętaj, że większość porodów bliźniąt odbywa się poprzez cesarskie cięcie.
37. tydzień: ciąża jest już donoszona i zwykle to właśnie w tym okresie rodzi się większość bliźniąt.
Zobacz także: Mamo nie pal w ciąży
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN