Budowa procesora – z czego składa się procesor i jaką rolę pełni?

Procesor komputerowy
Fot. TimeStopper / Getty Images
Jak zbudowany jest komputer i jego serce, procesor? Wiedza o budowie komputera może się przydać, gdy zamierzamy wymienić któryś z elementów urządzenia.

Wewnętrzna budowa komputera wielu osobom kojarzy się ze skomplikowanymi układami i boją się nawet zaglądać pod obudowę urządzenia. Jednak poznanie podstawowych elementów urządzenia pozwoli nam lepiej zrozumieć, jak działa komputer. Główne elementy budowy komputera , czyli jednostki centralnej, wzajemnie na siebie oddziałują i sprawiają, że urządzenie działa poprawnie.

Jednostka centralna - budowa

Budowa komputera stacjonarnego składa się z kilku podstawowych elementów zamkniętych w obudowie. Podstawowe elementy budowy komputera, czyli jednostki centralnej to: płyta główna, dysk twardy, procesor, pamięć RAM, karty rozszerzeń i zasilacz. Każdy z tych komponentów ma inne funkcje i spełnia inne zadania. Budowa jednostki centralnej komputera to skomplikowany układ, dzięki któremu komputery są w stanie działać sprawnie i niezawodnie. Schemat logicznej budowy komputera pozwala na zobaczenie na uproszczonym obrazku, jak zbudowane jest urządzenie. Warto poszukać w Internecie takiej grafiki.

Wszystkie podstawowe elementy jednostki centralnej mają określone zadania. Płyta główna umożliwia komunikację pomiędzy elementami jednostki centralnej, jest też odpowiedzialna za ich integrację. Do płyty głównej jest przymocowany procesor. Pamięć RAM odpowiada za przechowywanie informacji tymczasowych. Im pamięć RAM jest większa, tym programy uruchomione na komputerze będą szybciej i płynniej działać. Z kolei dysk twardy przechowuje dane takie jak aplikacje, programy i różnego rodzaju pliki. Można wyróżnić dwa rodzaje dysków: HDD i SSD. Od jakiegoś czasu dyski SSD stają się coraz bardziej popularne, ponieważ są one zdecydowanie szybsze od dysków HDD. Kolejny z elementów jednostki centralnej, zasilacz, jest odpowiedzialny przede wszystkim za dostarczanie energii do reszty komponentów. Jednym z rodzajów karty rozszerzeń jest karta graficzna . To ona odpowiada za prawidłowe wyświetlanie grafiki na monitorach. Procesor, jako jeden z najważniejszych elementów jednostki systemowej, został omówiony w szerszy sposób poniżej.

Procesor - budowa

Procesor, inaczej nazywany CPU (ang. Central Processing Unit), to najważniejszy podzespół komputera, który znacząco wpływa na jego wydajność i sprawność. Procesor jest często nazywany sercem komputera. Głównymi zadaniami procesora jest pobieranie danych z pamięci operacyjnej komputera, które następnie są interpretowane i wykonywane przez procesor jako rozkazy.

Jak zbudowany jest procesor? Najważniejsze elementy tego niewielkiego podzespołu komputera to układy sterujące, jednostka arytmetyczna i zespół rejestrów. Głównym zadaniem układów sterujących jest dostarczanie danych arytmometrowi i następnie wysyłanie wyników do pamięci. Układy sterujące są również odpowiedzialne za to, by przetwarzanie danych odbywało się w poprawnej kolejności. Arytmometr jest odpowiedzialny za arytmetyczne i logiczne obliczenia. Z kolei zespół rejestrów ma za zadanie przechowywanie danych, wyników obliczeń i adresów miejsc pamięci.

Wiele osób zastanawia się też, z czego zbudowany jest procesor. Centrum procesora to monokryształ krzemu. Naniesione są na niego warstwy półprzewodnikowe. Obwody procesora są zrobione z miedzi bądź aluminium. Wpisując w wyszukiwarkę internetową „ budowa procesora - schemat ”, zobaczymy pliki graficzne z przedstawioną budową procesora. Wizualne, uproszczone przedstawienie tego podzespołu z pewnością pozwoli nam zrozumieć, jak jest on zbudowany.

Obudowy procesorów

Procesor to bardzo delikatne urządzenie, które jest niezwykle podatne na zewnętrzne uszkodzenia. Dlatego procesory są umieszczane w specjalnych obudowach. Obudowy procesorów są najczęściej wykonane z plastiku, metalu lub ceramiki. W skład obudowy wchodzą tak zwane nóżki, czyli wyprowadzenia. Dzięki nim możliwy jest przepływ impulsów elektrycznych, stanowiących nośnik informacji. Nóżki służą też do mocowania procesora do płyty głównej.

Budowa wewnętrzna komputera nie jest tak skomplikowana, jak mogłoby się to wydawać. Po zapoznaniu się z podstawowymi komponentami będziemy je w stanie odróżnić i wskazać ich najważniejsze funkcje. Wiedza o budowie i działaniu komputera może nam pomóc w przypadkach, gdy urządzenie się zepsuje lub gdy chcemy zmodernizować sprzęt poprzez wymianę jednego lub więcej elementów.

Zobacz film: Jak śledzą nas komputery i smartfony? Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości