Sport i fitness

Bracia Wierzchosławscy - zaklinacze koni ze Śląska. Na czym polega jazda westernowa?

Sport i fitness

Bracia Wierzchosławscy - zaklinacze koni ze Śląska. Na czym polega jazda westernowa?

W Dzień Dobry TVN gościliśmy westernowych braci - Szymona, Łukasza i Dominika Wierzchosławskich, których rodzice, zafascynowani dzikim zachodem, założyli na Śląsku własne rancho, a także Ligę Western i Rodeo. Panowie powiedzieli nam skąd się wzięła jazda westernowa i czym różni się od stylu klasycznego ujeżdżania koni.

Ewa i Janusz Wierzchosławscy mieli marzenie, aby w Polsce zbudować rancho. Zaczęli je realizować w 1989 roku. Zaczynali od jednego konia, ale z roku na rok liczba zwierząt w ich stajni systematycznie rosła. Obecnie mają 32 konie. Na swoim ranchu Wierzchosławscy proponują jazdy konne w stylu western i klasycznym (w tym ujeżdżenie i skoki), oraz rekreacyjne wyjazdy w teren dla jeźdźców początkujących, jak i tych zaawansowanych. Organizujemy również wycieczki dla szkół i grup zorganizowanych, a także zawody w stylu western i występy z pokazami jeździeckimi western w całej Polsce.

>>> Zobacz także:

Mistrzowie w jeździe westernowej

W 2001 roku małżeństwo było współzałożycielami Polskiej Ligii Western i Rodeo, dzięki czemu jazda na koniu w stylu western stała się oficjalną dyscypliną sportową w naszym kraju. Para zdobyła kilka tytułów mistrzowskich w poszczególnych konkurencjach, a w 2004 r. zdobyła Puchar Mistrza Polski Western i Rodeo. Pasję do westernów i jazdy westernowej odziedziczyli po nich synowie. Starsi synowie Wierzchosławkich - Szymon i Łukasz są jedynymi Polakami reprezentującymi nasz kraj w najbardziej prestiżowych konkurencjach Rodeo w Europie – w ujeżdżaniu dzikich koni i byków. Natomiast najmłodszy syn - Domini jest mistrzem Polski w Polish Cowboy Race.

Przez myśl mi nie przeszło, że będę miał taką rodzinę. Synów, którzy są czołowymi zawodnikami, którzy kochają to co robią. To jest moje szczęście.

- powiedział z dumą Pan Janusz.

Jazda westernowa - na czym polega?

Jazda westrenowa (ang. western riding) to inaczej styl jazdy konnej, który wywodzi się z potrzeby użytkowania koni przez kowbojów, podczas pracy na farmach i ranczach. W porównaniu do klasycznego stylu jazdy, jazda westernowa różni się sposobem wyszkolenia konia, jazdy na nim oraz sprzętem jeździeckim i strojem.


Co sądzisz o tym artykule?
81
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0